Inlägg från: Anonym (Antiextremist) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Antiextremist)

    Gaza

    Anonym (F U) skrev 2025-10-11 11:25:19 följande:
    Vet du om deras personal på plats besökt Café Zaitouna innan de "konstaterade" detta?

    (gratängen ser helt ok ut får man säga)

    .


  • Anonym (Antiextremist)
    Anonym (F U) skrev 2025-10-11 11:25:19 följande:
    Vet du om deras personal på plats besökt Café Zaitouna innan de "konstaterade" detta?

    (gratängen ser helt ok ut får man säga)

    .


  • Anonym (Antiextremist)
    Mentat skrev 2025-10-11 11:46:26 följande:
    Faktaresistens. Ingen är förvånad. Den som är intresserad kan kika på vad som gällde för FN:s delningsplan och konstatera vem som har rätt.
    Historiska fakta kan inte ändras av Hasbara.

    Kom ihåg också att FN:s delningsplan för Palestina från 1947 respekterades inte fullt ut av Israel på flera sätt:


    Territoriell expansion: Israel tog kontroll över mer territorium än vad som tilldelats i delningsplanen, inklusive delar som var avsedda för den arabiska staten och det internationellt kontrollerade Jerusalem.

    Jerusalem: Planen föreskrev att Jerusalem skulle vara under internationell kontroll, men Israel tog kontroll över västra Jerusalem och senare hela staden.

    Flyktingfrågan: Delningsplanen förutsatte att befolkningsgrupper skulle kunna bo kvar i sina hem, men hundratusentals palestinska flyktingar fördrevs under 1948.

    Gränser: De gränser som fastställdes i delningsplanen respekterades inte, utan nya gränser drogs efter 1948.

    Suveränitet: Den arabiska stat som föreslogs i planen bildades aldrig, då området istället började erövras av bla Israel och Israel roffade nästan allt. Det sista tas över genom fortsatt etnisk rensning och folkmord.

    Dessa avvikelser från delningsplanen är direkts orsaker till den långvariga konflikten mellan Israel och palestinierna.
  • Anonym (Antiextremist)
    nattuw skrev 2025-10-11 12:00:14 följande:
    Nä, det är bara de gamla vanliga argumenten som alltid använts för att skuldbelägga judar som putsats upp för att passa en medial massmarknad.
    Det Israel gör har inget med judar att göra. Det du skriver underbygger antisemitism. Du gör en koppling mellan judar och krigsbrott i Gaza. Skärp dig.
  • Anonym (Antiextremist)
    Anonym (F U) skrev 2025-10-11 12:32:04 följande:

    Modern antisemitic propaganda does not need to repeat the medieval detail to achieve the same effect. The structure is the same:



     



    1) Invent an atrocity so vast and so evil that it places Jews outside the category of human morality.



     



    2) Frame it as an absolute truth so that any defense is seen as denial or further proof of guilt.



     



    3) Use it to justify violence, whether it is pogroms, boycotts, or terrorism, as "self-defense" against the supposedly monstrous Jew.



     



    The "Jews are committing genocide" narrative works the same way. It is not a legal claim debated in court; it is a moral branding to strip Jews of legitimacy, cast them as blood-soaked villains, and make their destruction seem righteous.


    Ingen annan än israelvänner gör en koppling mellan folkmord och judar. Israel representerar inte judar. Att kritisera Israel för fruktansvärda krigsbrott har inget med judar att göra.
  • Anonym (Antiextremist)
    Det är mycket viktigt att Netanyahu och Israel döms för folkmord. FN-kommissionen pekar ut Netanyahu och andra ledande israeliska företrädare som ansvariga för folkmordshandlingar som inkluderar dödande av oskyldiga civila och skapa levnadsförhållanden avsedda att leda till förintelse samt att förhindra födslar inom gruppen.

    Att en rättslig dom utdöms är avgörande för att upprätthålla internationell rätt och ansvarsskyldighet, då det nu finns starka bevis för att Israel brutit mot folkrätten med avsikt att förinta delar av en folkegrupp. Man måste ge rättvisa åt offren och deras familjer som har lidit massiva förluster och kränkningar och reagera på global nivå och förhindra fortsatta folkrättsbrott och ytterligare folkmord. En dom är viktig för att sända en tydlig signal till världens stater att brott mot mänskligheten och folkmord inte kan tolereras eller förbli ostraffade.

    Därmed är en dom mot Netanyahu och Israel nödvändig för att rättvisa ska skipas, för att skydda mänskliga rättigheter, upprätthålla folkrättens normer och förhindra att liknande brott upprepas.

    www.svt.se/nyheter/utrikes/fn-rapport-israel-begar-folkmord-i-gaza



  • Anonym (Antiextremist)
    Anonym (F U) skrev 2025-10-12 12:52:49 följande:

    DET är Stig Dagerman ur boken "Tysk Höst" (1947) där han beskriver sina resor genom det före detta nazistiska Tyskland efter kriget.

    På samma sätt som Nazi-Tyskland ändade i ruiner är nu Gaza ett monument över Hamas.

    Konklusion: krig skapar ruiner.


    Skillnaden är att ISRAEL HAR BEGÅTT FOLKMORD.
  • Anonym (Antiextremist)
    Anonym (F U) skrev 2025-10-12 09:35:47 följande:

    Då som nu som alltid.

    Det slutar inte förrän hatet mot judarna upphör

    .


    Kritik mot Israels politik är fientligt mot judar eller uttryck för antisemitism utan är en legitim och nödvändig del av den demokratiska debatten kring israrls brott mot mänskliga rättigheter och internationell rätt.

    Kritik mot Israels regeringspolitik t.ex. hur landet hanterar olaglig ockupation, bygger olagliga bosättningar, fördriver palestinier, roffar deras lan och begår folkmord, riktar sig mot staten och dess ledarskap, inte mot den judiska folkgruppen. Antisemitism innebär fördomar eller hat mot judar som grupp, inte mot ett lands politik. Att blanda ihop dessa två begrepp är medveten propaganda från israelvänner för att tysta all kritik mot Israel.

    Israelvänner vill inskränka vår yttrandefrihet och försvåra propalestinsk aktivism genom att saklig och legitim kritik av den israeliska regeringens agerande avfärdas med etiketten antisemitism.

    Judiska individer riskerar då att kollektivt pekas ut för en stats handlingar, vilket både är orättvist och farligt då det i grunden är samma mekanism som används vid traditionell rasism och fördomsbildning.

    Den offentliga debatten förflackas, och verkliga antisemitiska incidenter riskerar att ignoreras eller förminskas bland all kritik mot Israel, vilket försvårar kampen mot verklig rasism mot judar.

    Forskning och juridiska definitioner som IHRA, Nexus och JDA skiljer explicit mellan legitima uttryck för kritik mot Israel och antisemitism. De påtalar att det först är antisemitism när politisk kritik övergår till demonisering, kollektiv skuld för judar.

    Att påstå att kritik av Israel automatiskt är antisemitism är skadligt för både kampen mot verklig antisemitism och för den demokratiska rätten att kritisera staters agerande. Det devalverar allvarliga och verkliga antisemitiska händelser och retorik.
  • Anonym (Antiextremist)
    Anonym (F U) skrev 2025-10-12 09:38:38 följande:
    Alltså: allt handlar om Hamas och liknande terrorgrupper.

    Då kanske folk kan se då hur otroligt viktigt det är att Hamas och de andra grupperna avväpnas och avlägsnas och att Gaza av-nazifieras ideologiskt?!
    Allt handlar om sionism. Det krävdes en Netanyahu för att avslöja sionismens ondskefulla och omänskliga koloniala struktur. Netanyahus regering har agerat som en katalysator för världens förståelse av den verkliga, destruktiva karaktären av sionismen i praktiken. Efter det här kommer Israel aldrig mer att få stöd bland vanligt hederligt folk.

    Benjamin Netanyahus politik, retorik och konkreta beslut har gjort de mest extrema dragen i den sionistiska bosättarpolitiken mer synliga för en global publik. Det handlar inte om att Netanyahu själv "skapade" sionismen, utan att hans styre för många internationella observatörer avslöjade kärnstrukturen i en ondskefull projekt som länge försökt presenteras som enbart ett självförsvar.

    Avslöjandet av sionismens väsen
    För många utanför Palestina var sionismen länge förknippad med ett "judiskt nationalhem" men genom Netanyahus radikaliserade styre har världen sett konkreta uttryck för vad många palestinier länge påstått: sionismen i sin praktiska, politiska form innebär bosättarkolonialism (kolonisering av mark genom extrem våld, urskilningslöst dödande, och utbyte av befolkning palestinier ut och judiska invandrare in) och fördrivning/utplåning av det inhemska folket.

    Det som tidigare kunde döljas bakom israels  diplomatiska ordval har under Netanyahu materialiserats i öppet folkmord, etnisk rensning, förtryck och markstöld. Idag vet alla vilken ondska sionismen innebär.
  • Anonym (Antiextremist)
    Anonym (F U) skrev 2025-10-12 13:02:06 följande:
    Hörruru ...

    Ta och läs Dagerman istället för att smutsa ned inlägg om honom och hans verk med ditt sedvanliga blaj

    Och ja, du får googla för du har aldrig hört talas om Dageman innan nu.
    Israel är en fanatisk, religös apartheid och skurkstat som i över 70 år har fördrivit och mördat palestinier för att ta över deras land. Idag slaktar Israel oskyldiga palestinska barn i ett folkmord och respekterar absolut inga lagar. Det är inte svårt att förstå skillnaden mellan det du beskrev och det som Israel gjorde i Gaza.