Asteria skrev 2020-09-14 18:26:22 följande:
Bra initiativ att uppdatera tråden! Jag hade svår hepatos i min första graviditet, upptäcktes i v. 37 då jag hade 53 i gallsyra. Eftersom jag var så långt gången var det försent för Ursofalk och det blev förlossning dagen efter.
Nu är jag gravid igen och livrädd för att symtomen ska debutera. Har läst att det är 40 till 90 % risk att få det igen. Höll på att förlora förståndet sist. Nu har man dessutom ett litet barn hemma att fokusera på.
Om ni har några tips eller andra tankar är det välkommet!
Förstår att du är rädd att få gravhepatos (ICP) igen. Blir ju inte lättare att ha ett litet barn hemma för som du skriver så känns det som man håller på att tappa förståndet! Att inte få sova på flera dygn gör att man tror att man ska bli galen.
Din hepatos kom ju såpass sent förra graviditeten så det kanske inte kommer förrän i slutet denna gång heller. Om du nu får det igen. Det är trots allt en hyfsad chans att du slipper eländet. Hoppas hoppas att du slipper det den här gången! Håller verkligen tummarna för dig, jag vet hur överjävligt det är. Man glömmer det inte på samma sätt som man lyckas glömma hur ont värkar gör och liknande. Sådant vet man går över medan klådan finns där konstant och värst på natten!
Det som orsakar ICP verkar vara hormoner och genetik så det går inte alls att påverka. Läste någon gång att vinter kan förvärra klådan. Stämmer det borde det ju ha något med luften att göra. Skulle säkert vara bra att kunna resa till värmen och få solljus på kroppen. Kan tänka mig att det kanske skulle vara lindra att bada i saltvatten också men det är bara en egen teori. Jag har som gravid varit helt frisk i övrigt och klådan har försvunnit direkt efter att barnet kommit ut. Det verkar inte vara så för alla men gallsyrorna sjunker iaf ganska snabbt för de flesta. Statistiken huruvida man drabbas igen är så olika beroende på var man kollar. Har läst något om 40-80%. Min mamma hade det när hon väntade mig men inte med något av mina syskon. Jag har haft det men ingen av mina systrar har känt av det öht under någon av sina graviditeter. Sist jag var gravid kom klådan runt v 23 och blev snabbt värre och värre. Sov ingenting till slut. Gallsyror var >40 vilket räknas som svår ICP. Fick till slut Ursofalk som hjälpte lite och fick ner gallsyrorna något. Men de ville inte ge mig Ursofalk förrän det blev en ohållbar situation. För då visste man rätt lite om riskerna med det läkemedlet. Kände mig som en försökskanin och blev inte mindre orolig/stressad över att höra att Ursofalk kunde vara skadligt. Idag vet man mer om Ursofalk.
Jag använde kyla för att lindra t. ex snö och iskalla bad. Kylbalsam hade inte så stor effekt för mig men klart värt att prova. Baddade in kroppen med potatismjöl som lindrade en del. Det var ett tips från min mamma som hade använt det när hon väntade mig och vården inte hade någon hjälp att erbjuda alls. Jag klippte av mitt midjelånga hår för att slippa hår som irritaterade mot huden. Ha mjuka bomullskläder närmst mot huden, gärna ut och in för att undvika sömmar som kliar. Jag vände t o m strumpor ut och in. Använd helst inget parfymerad tvättmedel eller sköljmedel som irriterar huden och milda schampon/balsam om det kliar även i hårbotten. Fick Lergigan utskrivet, något jag inte alls tålde. Kanske blev npgon konstig reaktion tillsammans med sömnbristen. Tavegyl hjälpte inte ett dugg. Men för vissa kanske dessa läkemedel hjälper. Läste om någon som sov med kylklampar och det är nog inte så dumt att prova. Jag tålde nästan inget mot huden så vände ut och in på kläder för att inga sömmar skulle kännas. Sov i sådant jättemjukt sjukhusnattlinne även när jag var hemma. Det var väldigt skönt mot huden.
Tyckte att jag blev väldigt dåligt bemött och att det fanns en stor okunskap inom vården. Lärde känna en läkare som själv var gravid och hade gravhepatos. Hon fick behandling med sollampa. Frågade SPMV om det kunde vara något men nej det ville de inte. Borde ju vara bättre än Ursofalk.
Jag bönade och bad om planerat kejsarsnitt men nej, "det är inte alls bra för barnet". Helt sjukt att de trodde att jag skulle klara en vanlig vaginal förlossning genom igångsättning efter sådan lång tid med sömnbrist. Det blev akut kejsarsnitt till slut. Stå på dig om du vill ha kejsarsnitt för man känner själv hur mycket kroppen orkar; om man har de krafter en vaginal förlossning kräver. Det beror förstås på hur svår och lång ICP man haft. Åtminstone kan det vara skönt att ha ett löfte om att man kan få kejsarsnitt om krafterna tar slut vid en igångsättning. Har man knappt sovit på flera månader är det rätt självklart att man är totalt slut.
Googla ICP så får du kanske lite mer info än att googla graviditetshepatos eftersom vården använder termen ICP.
Önskar dig och alla andra gravida som får detta lycka till! Börjar det klia är det inte säkert att det är hepatos. Förhoppningsvis är det "bara" vanlig graviditetsklåda.