Fanatmaa skrev 2014-11-17 20:36:32 följande:
Smärta!! Någon som känner igen sig och kan förklara för mig vad det är?? När jag har legat en lång stund eller på natten då jag behöver vända på mig gör det så otroligt ont att jag knappt kan andas! Förutom att jag är otroligt stel krampar det i nedre delen av magen, låren, benen, ryggen.. Det är hemskt! Är beräknad om en vecka.. Någon som känt samma sak? :/
Ja fy så har jag det med nu, 2 veckor innan bf. På natten är sammandragningarna otroligt starka och ihållande och försöker man vända sig om får man ont i hela livmodern och stramar ont från alla håll, samtidigt andnöd, brukar ligga och flåsa högt för att få luft efter varje vändning om natten. Ont i fogarna samtidigt när man ska försöka röra rumpan 2 cm åt sidan. Och upp och kissa akut när en sån sammandragning drar igång ibland, så vaggar man som pigvin till toan, med ond hård mage och nästan kissar på sig. Ja inte är det roliga nattimmar nu.
Hur står det till med din bebis, är den nersjunken och fixerad? Min är det inte. Dessa intensiva sammandragningar är det enda livmoderssymptomet jag har. Hoppas det inte betyder att det är evigheter kvar. Är det ditt första barn också?