jeanette02 skrev 2020-02-25 22:32:33 följande:
Kalla det vad du vill, konservativt kanske är fel ordval, men Fria Tider, Nya Tider tex upplever jag hyfsat ok. Och kanske mest som en motvikt när jag tagit del av PS nyhetsrapportering. Just för ett bredare perspektiv. Jag tar inte allt på blodigt allvar som står där. Utan de har ungefär samma nivå som Expressen, Aftonbladet fast högervridet.
Ok, så vi är överens om att konservativt är fel ordval för en del av de publikationer du refererade till
https://sv.wikipedia.org/wiki/Fria_Tider
"Tidningen klassificeras i en rapport utgiven av
Statens medieråd som "en del av den radikala
högerpopulistiska nätmiljön" och anses ha ett uppenbart
rasistiskt,
främlingsfientligt och
islamofobiskt innehåll.
[4]Fria Tider har av Expo beskrivits som högerextrem, främlingsfientlig och rasistisk.[26][27][28] Samhällsforskaren Mats Deland har hävdat att Fria Tider är en av flera nya webbplatser som, tillsammans med organiserade kampanjer i tidningars kommentarsfält, kommit att förskjuta diskussionsklimatet i Sverige på ett sätt som föranlett krav på lagändringar.[3]"
"I februari 2017 framkom det att tidningens ägare FT News Group OÜ även hade fått överta domännamnet till vad som i reportaget kallas "trollfabriken" Granskning Sverige, där Fria tiders chefredaktör Widar Nord är kontaktperson.[35] Domänen registrerades av Jim Olsson som senare förde över domänen till Fria tider.[36] Fria Tider och Granskning Sverige hävdar att det inte finns en stark koppling mellan dem och att de endast samarbetat kring domännamnet granskningsverige.se och köp av viss researchmaterial.[37][38] Huvudman för nätverket Granskning Sverige är Fabian Fjälling.[39]
Granskning Sverige koordinerar enligt en artikel i Eskilstunakuriren mail- och telefonattacker mot bland annat nyhetsredaktioner och betalar enligt tidningen anonyma uppringare att hota och spela in intervjuer med journalister och andra personer med samhällsansvar, som sedan redigeras om för att få de intervjuade att framstå i dålig dager genom att klippa och klistra i materialet. Dessa redigerade intervjuer publiceras sedan på Youtube och högerextrema sidor.[35][40]"
"Under oroligheterna i Ukraina 2014 publicerade Fria Tider en huvudledare där de västerländska mediernas rapportering om polisiärt övervåld från Viktor Janukovytj regim avfärdades som ”politisk propaganda för att bli av med en regering som står i vägen för USA:s och EU:s maktambitioner i öst.”[42]"
https://sv.wikipedia.org/wiki/Nya_Tider_(tidning)
"Nya Tider är en högerextrem och konspirationistisk svensk nyhetstidning[4][5][6][7][8] som ges ut en gång i veckan av AlternaMedia. Ansvarig utgivare är Vávra Suk"
"Tidningen beskrivs som högerextrem,[4][5][6] vilket redaktionen inte håller med om och motiverar det med att "Vi håller inte inne med något, utan vi berättar som det är."[6] Tidningen har också beskrivits som främlingsfientlig.[6] Med grund i tidningens skriverier om vaccinationsmotstånd, Bilderberggruppen och sionismen kategoriseras tidningen även som konspirationistisk.[8][10]"
"Nya Tider grundades i november 2012[4][11] efter att flera skribenter lämnat tidningen Nationell Idag för att skapa en ny tidskrift.[12] Tidningen är inte knuten till någon organisation."
Nyheter idag då som är föregångaren till Nya Tider - också från wikipedia
"Nationell Idag (NI) var en högerextrem,[2][3][4][5][6] nationaldemokratisk nyhetstidning med utgivning varje vecka. Under merparten av sin existens var veckotidningen knuten till partiet Nationaldemokraterna, men under 2014 användes beteckningen "obunden sverigedemokratisk"[7]."
Nationell Idag och Nya tider rör sig i etnopluralistiska vatten, - är det någon som inte ser likheten mellan etnopluralism och SDs principprogram
"Etnopluralism är en nynazistisk[1] ideologi som menar att etniska grupper måste leva åtskilda för att undvika påstått negativa konsekvenser av kulturell blandning. Det är en hypotetisk modell som föreslår att fredlig åtskillnad av folkgrupper skulle vara möjligt genom att nationalstater[2] eller självstyrande regioner för olika etniskt definierade folkgrupper etableras. Genomförandet skulle kräva etnisk rensning[3] jämförbart med apartheid. Förespråkare beskriver det som ett alternativ till multikulturalism i syfte att hindra integration,"
Etnopluralism är en efterträdare till rent fascistiska ideologier, det som SDs MK beskriver med termen identitärer vilket är en fascistisk hållning hananklagade SDu för att hålla innan de kickades ut som SDs ungdomsförbund
Dessa tidningar anser du alltså vara hyfsat OK? Kanske inte konservativa då...
Dessa medier handlar mycket lite om konservatism, det är primäst andra ideologiska linjer som drivs av dessa.
Kalla inte etnopluralism fascism eller rasism, främlingsfientlighet och islamofobi för konservatism - det är helt och hållet skilda saker även om de säkerligen kan uppträda i delad skepnad i ett av riksdagspartierna.