• vega34

    Fortsättning av refluxtråden

    Hej! Startar härmed fortsättningstråden för oss som varit med ett tag i gamla rexluxtråden:
    www.familjeliv.se/Forum-3-22/m8033801.html

    MEN alla är naturligtvis välkomna att delta såväl oerfarna refluxföräldrar som rutinerade . Här kommer vi med tips, råd men framförallt: stöttar vi varandra i det mesta som rör våra "reflux-barn". Vår dotter börjar närma sig stadiet att gå och har därför minskat radikalt vad gäller refluxen men har fortfarande besvär och medicineras med Lanzo (typ Losec). Kanske har du liknande erfarenheter som många av oss har: okänsliga läkare, okunniga BVC-sköterskor och nonchalans av desamma. Bidra gärna med just din historia: välkommen!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-06-28 19:39:56:
    OBS! I första meningen har det smygit sig in ett tangenbordsfel det ska förstås vara "Hej! Startar härmed fortsättningstråden för oss som varit med ett tag i gamla refluxtråden" (och inte rexluxtråden som det står ovan). Ha överssende med detta. Det går inte att ändra i efterhand, måste då stänga tråden och sedan starta en ny igen. Lite överarbetat för ett stavfel, tycker jag . Jag skyller allt på sömnbrist*s*.

  • Svar på tråden Fortsättning av refluxtråden
  • cathil

    hej!
    Vi är precis hemmkommen från akuten då jennie fick ont i magen idag...hon la sig på golvet i en affär idag i fosterställning och höll sig krampaktigt om magen...fick senare ont i magen..en konstant smärta som var centrerad kring naveln och feber...ringde akuten å vi fick komma in. de misstänkte blindtarmsinflamation...

    när jennie hade tagit blodprov tittade hon på mig. " mamma...jag har inte ont i magen kan vi åka hem nu?"
    Tror inte att hon ville vara kvar längre och sa så för att få åka hem.
    Vi träffade kirurgen och han lýssnade, klämde och kände och sa att hon har en fin mage " inget som vi sätter kniven i nu" sa han =0)

    Så vi fick åka ´hem.
    Vi har en tid på barnmotagningen imorgon och den tyckte han vi skulle ha kvar. han tycker att det låter som en mat alergi eller nått....men inget som kirurgen kan göra nått åt

    Gissa om jag blev glad!!!
    Många kramar från cathrine!!!!

  • vega34

    Dinosaurien: visst är det så att det brukar bli bättre när de "ställer sig upp", så är det för oss (peppar, peppar...) men hon har fortfarande reflux och ibland kräks hon och ibland nöjer det sig med att åka "hiss". Det finns ju några här som blivit hjälpta av Prepulsid (för matsmältningen). Vi fick aldrig det eftersom Thyra inte hade så mycket av "obearbetade matkräkningar" utan mest magsaftskräkningar. Kanske kan du föreslå det till läkaren? Men lyssnar inte BVC så kanske du kan pröva en annan läkare? Antingen på vårdcentralen eller privat. Ibland har jag märkt att är man "påläst" och föreslår lösningar så kan vissa läkare nappa på det så har det iaf varit för oss. Usch, jag tycker jättesynd om er för jag känner igen mig så i det här och det är det ju fler här som gör. Vi håller tummarna och jag skickar styrkekramar! Kolla in Jompas och Eldos svar, det finns hjälp att få! Vår dotter gick också upp i vikt hela tiden om ej så mycket under en månads tid (då hon var 3 mån). Nu går hon upp jättefint i vikt och ärligt så tror jag hon hade gjort det utan medicin också men hennes humör och vår livssituation förbättrades radikalt med medicinen och förstås det primära: hon mår bättre och kräks mindre!

    chattris: Oj, hjälp vad nervöst det måste varit! Stackars er, skönt att det var "falsklarm" men ändå värt att kolla upp matallergin. Barnmedicin har väl oftast hand om det, finns det en sådan på er BVC? Vi har en på deltid och det är ju riktigt bra då vi slipper åka in till Drottning Silvias barnsjukhus för varje allergitest etc.

    Önskar er allt en härlig dag! Helt underbart att vara vid stranden med tjejen! Hon sov och jag solade o badade (en snäll tjej passade vagnen) och sen var det mellis och plaska i havet, det var en skräckblandad förtjusning . Spännande fortsättning följer . Kallt? Tja, sisådär en 18 grader...ett snabbt dopp!

  • vega34

    Hoppas ingen har något emot en fråga i "utkanten" av ämnet: Är det någon mer än jag som märker skillnad på barnens sömn nu när det är så varmt? Både dottern och ett par i föräldragruppen har barn som nu vaknar mellan 5 och 6 istället för mellan 6 och 7. Det kanske mer hör åldern till än värmen, vad vet jag. Men dottern sover nu bara en gång per dag och borde egentligen sova mer på morgonen för att få sina "timmar". Hon lägger sig vid 19 och sover till allt mellan 5 och 6. Sen sover hon 1h o 45min vid lunch och är sen vaken till läggdags. Fungerar inte att lägga henne fm och em för vi har precis haft en sådan period, vilken vi fick avsluta. Detta p.g.a hysteriska gråt, skrik och protester på em-sömnen (ca 30-45min varje gång). Nu är det lugn och ro såväl vid lunchläggningen som kvällsläggningen. Dottern har ca 26 grader i rummet men en bordsfläkt finns. Tips, råd och reflektioner är välkommet .

  • Ellen71

    Hej!
    Jag är ny här, hoppas jag kan få lite kloka synpunkter från er erfarna refluxmammor!
    Min dotter, som fyller 2 i höst, ska på utedning för reflux (pH-mätning). Hon har tidigare fått diagnosen förkylningsastma, hostar och rosslar nästan jämt trots maxdos av astmamedicin. Det blir värre under akuta förkylningar, men det lägger sig aldrig helt.
    Hon kräktes_inte_mycket när jag ammade, men när vi började med mat så kräktes hon nästan varje måltid. Framförallt om det var stora bitar, torr mat eller hon började bli mätt. Det la sig förra hösten, när hon var ca 1. Idag kräks hon inte ofta, händer ibland om hon får något i halsen (senast idag faktiskt när hpn tog en stor tugga stekt ägg), men jag tolkar det mer som att hon har känsliga kräksreflexer.
    Någon som känner igen sig? OM det är reflux, växer det oftast bort eller är det något man får dras med?
    /L

  • cathil

    Ellen71! dinosaurien och eldo!

    Välkommen hit!!!!

    ALLA!

    idag har vi tagit urinprov...det visade inget...var bara bra. och de har tagit blodprov på jennie som är skickat till labb. Jennie hade ont på höger sida när läkaren tryckte och hon tyckte att det var ett konstigt ställe att ha ont på (!?)
    Läkaren ska höra av sig då de fått svaren på provet och hon pratade om en ev ultraljudsremiss....
    vi har pratat om både gluten och mjölkalergi...så vi får se...hon ska ju utredas nu iallafall *skönt*
    hon har fortfarande feber som kommer och går.
    Läkaren såg att hon antagligen håller på att få en öroninflamation igen men inget som vi gör nått åt än sa hon..*surprise* jennie är ett örinbarn och har inte varit utar rör i höger öra så länge så vi har bara väntat på det =)

    Många kramar från cathrine!

  • Bengalan

    Hej allihop! Har precis läst ikapp lite o blir sååå himla lessen över alla som mår dåligt! Och bemöts dåligt - blä!

    Chattris: min allra första spontana tanke är att din dotter nog både har o har haft reflux ett bra tag. När maten åker hiss upp o ner i halsen får man esofagit, inflammation i matstrupen, det kan göra helvetiskt ont o yttra sig som en krampkänsla mitt i magen, kanske var det hon kände av i affären? Hoppas att hon får hjälp nu efter utredningen! OM det händer igen så kan du kanske fråga om hon kan få en "magcoctail", det brukar man ge på akuten ibland när man tror att någon har gastrit/reflux/esofagit-besvär. Den coctailen består av flytande xylocain o syraneutraliserande medicin, typ novalucid. Smärtorna lägger sig i sånt fall i stort sett omedelbart. Om har man problem längre ner i magen-tarmen tex blindtarmen hjälper coctailen inte ett dugg, så det kan alltså vara ett hjälpmedel att ställa rätt diagnos.

    Min lilla Becca mår bra OM hon får sin losec och OM hon får den i rätt tid, det räcker med att den blir försenad med ett par timmar för att hon ska tappa aptiten o få ont. Nedsatt aptit är mycket vanligt i samband med reflux enl vår doktor.Hon har börjat åla o dämed kräkas mer men så länge hon står på losec gör kräkningarna henne inget. Larmet ligger i en låda o väntar på att skickas tillbaka, hon har varit utan rätt länge nu. Känns bra nu faktiskt, peppar, peppar.

    Vega34: Här är det oxå snurrigt med sovandet både på dagtid o morgontimmarna, vi är inte riktigt överens om NÄR det egentligen ska räknas som morgon Jag tycker att 07 är morgon men Becca vaknar tidigare o tidigare...Tror definitivt att det har med värmen o ljuset att göra.
    Skickar massor av styrkekramar till alla nya o gamla!

  • cathil

    Bengala!

    Hmm....låter ju ganska troligt att det kan vara det som jennie har. Hur kan man "se" att hon har esofagit?
    ska ha magcoctailen i minne då vi träffar läkaren nästa gång eller om vi måste åka in akut igen.

    jennie är piggare nu (allmäntillståndet) men äter fortfarande inget och har fortfarande ont i magen...

    Många kramar från /cathrine

  • Dinosaurien

    Åh, så intressanta svar! Jag undrar om vi inte måste ta tag i det här nu. Jag håller på att få spader för det känns ju som att allt är så trassligt. Alla får jämt komma hit och det är så svårt att ta sig nånstans. Samtidigt som det känns som att det finns många saker som kunde vara mycket värre...men man bli ju trött ändå!

  • vega34

    Ellen71: Välkommen hit! Det både låter som reflux och ändå inte. Iaf så som jag känner igen mig.Rosslandet och hostandet, känns igen och att hon sätter i halsen. Jag fick lära mig dock att man kan ha reflux utan kräkningar, alltså att det endast åker "hiss" i strupen, sura uppstötningar ack så obehagligt för den drabbade. Det syns på min dotter när hon får det, oftast, då hon grinar illa. Vad bra att de ska göra en ph-mätning då får man verkligen "veta", om det är det och hur ofta och i vilken mängd (snarare längden på de sura uppstötningarna, dvs. ph-värdets surhetsgrad). I vårt fall var kräkningarna från dag 1 och fram tills hon fick hjälp av medicin. De har dock minskat radikalt men hon står ju på medicin. Eftersom hon kryper på alla fyra och står upprätt och "går" så är trycket inte lika stort på magen heller. Det jag känner igen är att det blev värre i vissa fall då den fasta maten kom in i bilden (från ca 5mån). Hon kräktes jättemycket och flera timmar efter att maten intogs. Fått lära mig här att prepulsid kan hjälpa mot matsmältningen. Finns några här som får det til sina. Hoppas att ni får en bättring snart!

    Bengala: Tack för att du bemötte min fråga. Kände mig rätt desperat där. I morse så vaknade hon kl.5, fy bubblan. och häromdagen kl.6. Man vet aldrig hur det ska bli...Nåja, har inget mer än blöja och trosa på i natt (plus bordsfläkt) få se om det kan hjälpa. Hm...sa jag det också: att fler tänder håller på att brya igenom, som om det inte var nog orsaker till störd nattsömn . Tack för att du delade med dig av dina erfarenheter av "magcocktail", kan vara bra att veta (man får vara sin egen läkare ibland .

    Ha en skön helg! Alla!

  • Bengalan

    Chattris: det enda helt säkra sättet är att sedera barnet o göra en gastroskopi, man har små sår/ärrbildningar/rodnad i slemhinnan vid esofagit. När vuxna får det brukar dom inte vilja ligga ner o sova för då blir halsbrännan värre, klassiskt är att man kommer in till akuten efter att ha försökt sova sittande några nätter(inte helt skönt)!
    Man brukar även få svårt att äta vissa saker, i början kanske man undviker syrliga frukter för att till slut knappt kunna äta nånting. Vet inte om ni har provat näringsdrycker? Det kan man få utskrivet om barnet är underviktigt, man kan köpa vissa sorter på apoteket för att prova "om det går ner". När jag själv hade vidrig esofagit LEVDE jag på en näringsdryck som heter "Fortimel", den kändes även mild nere i den svidande magen Har ingen erfarenhet om det är ok att ge den till barn men det borde dom kunna svara på på apoteket!
    Jag tycker inte att ni ska behöva vänta så länge som till augusti för att få prova medicin/bli utredda. Mitt råd är att ringa till tex astrid lindgrens barnsjukhus - gastromottagningen och be att få prata med en erfaren sjuksyrra. Beskriv situationen så kanske dom vet var ni ska vända er för att få specialisthjälp så fort som möjligt.

    Hoppas det ordnar sig. Skickar även hälsningar till alla andra nya som gamla kramar från oss

Svar på tråden Fortsättning av refluxtråden