• Maja o Felicia

    Gastric Bypass (GBP)

    Hej!
    Startar en tråd angående GBP! Har du börjat funderat på att göra en GBP? Har du kommit längre än till bara funderingar? Fått remiss? Står du på kö till en operation? Har du gjort en operation redan? Här kan vi fritt få utlopp för våra tankar, funderingar och får råd och stöd! Jag hoppas att den här tråden kommer att få behålla sitt liv länge eftersom att jag iallafall känner ett stort behov av den...

    Jag är en tjej på snart (om 14 dar i skrivande stund) paserar 30, mamma till två tjejer och lever med en underbar man i Edsbyn, litet samhälle i hälsingland. Jag är mammaledig just nu.. Jag här varit överviktig sedan 96- efter min första graviditet. Jag har i 2 år funderat på en sån här operation. Men inte vågat ta steget att ringa till HC(Hälsocentralen). Ringde nu före jul och dom sa att dom skulle skicka en tid, inget hände så jag ringde igen för några veckor sen.. Fått en tid nu 12 februari. PIRRIGT!! Tänker bara på det här nu, hur kommer det att bli? Tänk om jag får ett nej sen? Vad är det jag ger mig in i? Men trots alla funderingar upp och ner så skriker kropp och själ -Jo, det här är nödvändigt! Det här är vad jag vill!
    En arbetskamrat och vän till mig har gjort en operation förra våren så jag har henne att prata med.. Jag har fått sett både glädje och sorg igenom henne så jag vet att det inte är någon dans på rosor.. Jag önskar henne allt gott!!

    Vad jag vet nu är att läkaren på HC skriver en remiss vidare och sen är det nästa läkare som avgör om jag får en operation eller inte..
    Undrar hur lång tid det kommer att ta? L (min vän) fick remissen gokänd på hösten och i mars/april gjorde hon sin operation.. Men sen har jag läst på nätet om människor som fått vänta i år.. Vill inte vänta, vill bara få det gjort..

    Vad har du för tankar? Hur mår du? Vad har du för drömmar?

    Jag hoppas att vi kommer att få ha långa samtal här inne...

    / Jeanette

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-02-02 08:38:53:
    Länka gärna in tråden i din press så att fler som behöver kan hitta hit!!

    www.familjeliv.se/Forum-5-95/m16963367.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-02-02 14:14:34:
    www.viktop.se

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-02-11 11:13:58:
    Nu på måndag (12/2) Skall jag få bollen i rullning! Skall på vc och träffa en läkaren som skall skriva remiss ang GBP! Nervöst!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-02-12 17:58:26:
    Fick en bra läkare från tyskland.. Han pratade med mig ett tag först och sen kollade han blodtryck.. (de var bra) Ska gå till dietist i 2 månader och sen skall vi träffas och prata om hur det går. Då först skall han skicka remiss vidare. I morgon skall jag dit till VC kl8,00 och lämna blodprover och Väga mig! Jag har ju inte vägt mig på så läng tid...

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-02-13 12:42:07:
    Sanningens ögonblick slog mig till marken i dag med en smäll!!! Har ett BMI på 47..
    Vikten kommer sen, klarar inte ens av att tänka tanken på den.. Jag ser mig inte så.. Kan inte förlika mig med den...
    /Jeanette

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-02-26 23:24:27:
    Vad jag är glad att vi är så många som hittat hit :) Det är många som skriver mail till mig, gör gärna det!

    jeanette.gu@hotmail.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-03-07 11:27:13:
    www.storochfin.biz/index.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-03-19 22:39:47:
    Tack för att ni är så många som berättar om era erfarenheter.. Det behöver vi OP-oskulder :)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-04-18 14:15:02:
    Varit hos Maria, min dietist idag. BMI 46,9

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-04-19 23:37:46:
    I morgon (20 April) fyller min Maja 1 år! Fy, får ångest när jag tänker på det, atrt för ett år dedan låg jag där och vi hade vår långa långa resa kvar.. Nära till chokladkakan nu men jag skall hålla mig. Lägger mig o läser is stället :)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-04-27 22:13:57:
    Vär och vägde mig i dag, gått ner 100 GRAM?!!? Va, vad är det?? Ingenting! :/

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-05-04 12:24:46:
    var på vattengympan första gången igå :) Jobbigt!! Var till Maria och vägde mig (dietisten) -1kg :)

  • Svar på tråden Gastric Bypass (GBP)
  • nudelbumsan

    ImLost: Oj d gick ju snabbt vad är företagshälsan?
    Jo jag sitter här å väntar på att d ska komma inkastandes ett brev från kirigren där d står att jag ska träffa honom.. Men d e nu 3 månader sen jag fick ett brev där d stod att jag kommer få ett brev från kirugmottagningen där d står att jag ska träffa läkaren.. Så nu vet jag NADA vad som kommer hända e trött på att vänta.. Jag vill så gärna å hoppas att jag kommer bli opad innan sommaren men med denna fart så lär d väl dröja år till..

  • nudelbumsan

    ImLOst: har d avrit mycket jobbig efter opn.. Jag kan lixom inte tänka mej "smal" e så svårt att få in d i huvve.. HUr var å är dina tankebanor kring opn?

  • ImLost

    fysiskt har jag inet haft det särklit jobbiggt värre med psyket
    1. Att faktist inte kunn äta som innan , mängden blA
    2 att du faktist har en kopp somkommer att förändras väldigt fort
    3. andras bemötande när man är "smal" ...du duger nu men inte tidigare
    4. för min del har jag ALLTID varit stor , nu är jag innte det längre...känner mig naken ilband och har inte min kropp som kan skydda m,ig på samma sätt. jag ser mig fortfarande inte somsmal .

    jaf satte "normalvikt" som mitt mål just för att ha nå..men jag sa hela tiden att jag kansake är nöjd vid 90 eller 85...nu lyckades jag ju komma ner i mitt normabmi och det var väl bra :)

    jag har fortfarande inte fått in imitt hövve att jag är "smal" nu ...vissa dagar däremot kan jag tycka att jag är smal..tills allt skinn flyter ;)

    skulle jag göra om open efter vad jag varit med om idag ? JA

  • jeja66

    Jag har inte hunnit eller orkat läsa hela tråden just nu eftersom det är mitt i natten...*L*
    Jag gjorde min öppna operation den 12 december2006. Har nu gått ner nästan 19 kilo och är straxt på tvåsiffrigt igen.
    Vägde innan operationen 119 kilo med ett BMI på 47 tror jag att det var.

    Jag har däremot tappat suget efter sött och det är jätteskönt. Mina familjemedlemmar kan sitta och äta choklad och godis och det rör mig inte i ryggen. Innan operationen var jag en riktig gottegris. Jag har däremot blivit sugen på salta pinnar så det äter jag litegrann på helgen när de andra äter sitt helgmys.

    Kommer att återkomma hit och läsa igenom allt och uppdatera.

    Kram//Eva

  • nudelbumsan

    ImLost: okej.. jag försåtr att psykiskt är d jobbigt.. Men en stort grattis till dej som gått ner så mycket.. Jag vill åxå det =( men min tid kommer väl..

  • Maja o Felicia

    Hej..


    Jag/hela familjen har varit sjuk i snart 2 veckor :( Eftersom Maja (min yngsta dotter) är så infektionskänslig så har vi övriga oxå fått nersatt emunförsvar så vi blir sjuka jämt!!


    Gud vad jag är glad att jag vågade starta den här tråden!!! Tack alla som skriver och som delar sin otroliga kunskap och sina känslor! Tack..


    Själv känner jag mig otroligt frustrerad, kommer ingenstans!!!! Inte fått nån tid till dietisten än!!! Skall ta mig i kragen att ringa och fråga och trycka på!! Måste oxå ringa min läkare och ifrågasätta varför han inte kan skicka remissen redan nu utan vill vänta tills jag gått mina två månader hos dietisten...  FRUSTRATION!!


    Något underbart är att dom har öppnat en ny klädaffär i Bollnäs på Gärdet som har från stl44-60.. Hon har jätte fina kläder och det som var A och O för mig: ett STORT omklädningsrum, på sommaren skall det vara fläkt där!!! Normalt lyse så man ser hur man ser ut.. Och det finns ett rum som heter *Lugna rummet* där man kan lämna sitt sällskap för en kopp kaffe el te, modetidningar mm... Underbar affär!


    http://www.storochfin.biz/index.html

  • Maja o Felicia

    Såg nu att hon har från stol 42-60

  • Anonym (bmi 53)

    De finns en sån affär i kalmar.Fanns en del fina kläder,men va dyrt.

  • nudelbumsan

    Anonymbmi53: Dev affären såjag att den inte fanns kvar i kalmar längre.. El har dom flyttat den?

  • maria ad

    Hej har läst en del här inne men inte skrivit tidigare. Jag går i operations tankar men än så länge bara tankar. Har provat det mesta utan resultat. BMI 50 tror jag det är nu hua.
    Kul att det finns en sånn här sida behövs verkligen.
    Kommer nog hålla till här inne om det är ok
    Maria

Svar på tråden Gastric Bypass (GBP)