• Asereht

    Phil o Teds syskonvagn del 6

    Detta är sjätte Phil and Ted´s tråden

    OBS!!!! Läs denna FAQ innan du ställer din fråga
     www.familjeliv.se/Forum-3-141/m20333308.html


    Hur funkar Phil and Ted´s?
    När man ska ha en nyfödd/baby och ett större barn i vagnen fäller man ner ryggstödet på huvudsätet i fullt liggläge vilket skapar ”babypositionen” där man ställer liften eller lägger babyn. Man lyfter i och ur babyn från baksidan av vagnen, där det är öppet mellan handtag och sufflett. Med vagnen får man ett genomskinlig plaststycke som man fäster med kardborre och kan fälla ner/för öppningen som skydd.

    Då man har en baby och ett större barn i vagnen sätter man fast syskonsitsen/extrasätet framtill på vagnen så att det äldre barnet sitter ovanför den liggande babyn.När babyn blir stor nog att sitta tar man bort syskonsitsen, fäller upp ryggstödet på huvudsitsen och placerar syskonsitsen baktill. I de flesta fall placeras det äldre syskonet fram och det yngre bak men det varierar lite efter tycke och smak. Det viktiga är att placera det tyngre barnet fram och det lättare bak så att vagnen inte blir baktung.

    Här finns en mkt bra instruktionsfilm:
    strollermama.com/philandteds.htm


    Många i tråden har köpt vagnen från någon av dessa butiker i England:

    www.pramworld.co.uk 
    www.comfy-kids.co.uk/
    www.babydaysdirect.co.uk

    Man sparar upp till 2000 kr eller mer i dagsläget på att importera vagnen och tillbehör från UK. I skrivande stund har Pramworld billigast frakt med £20, Baby Days Direct tar £25 och Comfy-kids £40. Det är alltid bäst att maila resp. återförsäljare för korrekt fraktkostnad.

    Många funderar på att importera från USA, Australien eller Nya Zeeland (t ex E-bay) då kan det vara bra att vara medveten om att svensk moms med 25% och tullavgift tillkommer när man handlar utanför EU.

    Hemgjorda tillbehör:
    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m19078941.html

    Gamla tråden:
     www.familjeliv.se/Forum-11-241/m17089796.html


    ♥ Mamma till Grabbarna Bus och Syrran ♥
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-06-01 10:16:40:
    Ännu en butik i UK där många beställt på senaste tiden:

    www.peppermint.co.uk

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-06-01 23:10:15:
    Fraktpriser i dagsläget:

    www.pramworld.co.uk - £20
    www.comfy-kids.co.uk - £40
    www.babydaysdirect.co.uk - £25
    www.peppermint.co.uk - £30

    Dessa siffror kan förändras! För att få helt korrekta siffror bör du kontakta respektive butik. Kontaktuppgifter finns på hemsidorna.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-07-09 08:29:03:

    Ytterligare en film med information och instruktioner om hur vagnen fungerar:

    www.kiddicare.com/stry/philtedssportbuggy
  • Svar på tråden Phil o Teds syskonvagn del 6
  • aktuelle

    hejhej, har vaarit här och läst ett tag nu. velat fram och tillbaka huruvida jag skulle köpa en ny vagn och då en phil&teds sport (har en herqules nu).. vi har väl inte tänkt ha allt för långt mellan barnen och då känns det lika. vill ha en joggingvagn och då känns det dumt att köpa en singelvagn som vi sen kanske ändå måste byta ut om något år.. Såg den blåa sporten irl igår :) den var svinfin.

    vad är egentligen skillnaden mellan sporten och e3:an förutom att syskonsitsen har två lägen?

  • Lindadjo
    cirkuspuman skrev 2007-05-05 10:33:16 följande:
    Så här kommer vår vagn att vara rustad till och från dagis i höst
    Funkar det alltså med ståbrädan även när man har fullt liggläge? Hur funkar det med två sittande? inte för att jag ska skaffa en tilll nu men det kan ju vara kul att veta.
    Den barnvagnstokiga 2-barns mamman
  • Asereht
    Lindadjo skrev 2007-05-05 07:47:25 följande:
    Det var roligt att se, för en barnvagnsnörd som mig Du har ju haft många vagnar i grönt förut, och även orange ser jag där. Det var ju lite lustigt. Och så ser jag att du bestämt dig för att sälja din svarta Hartan Skater? Eller blir den utbytt mot den nya Oranga ..... .....? Vad ska man kalla den, din vagn är ju "gröna faran", min "röda skönheten" så den får väl bli den "oranga...?". Jag är lite sugen på en själv oxå faktiskt.... men det finns inte plats, men jag tänkte höra om man ev. kunde få provköra den en liiiiiiiiten sväng innan den skickas iväg? Pliiiiiiiiiiiiiiis.... men det är kanske dumt, för då kanske man blir hooked!?
    Ja, när du säger det så har jag nog haft en viss dragning mot grön och orange. Speciellt lime/marin tycker jag är väldigt snyggt och frächt.

    Ja, vad kallar man orange? Får se vad det blir. Jag kommer nog på nåt.

    Är du säker på att du vågar provköra? Du vet väl att du förmodligen måste ha en vagn till sen då.

    Ja, Skatern kommer att läggas ut på annons i veckan som kommer. Har bara inte bestämt om det är bäst med Tradera eller Blocket? Jag har verkligen gillat Skatern, så härligt lättkörd för att vara vändbar sittvagn men nu känns det som om den har gjort sitt. Minibusen är ju 1 1/2 nu och har inget emot att sitta framåt, det är nog mest jag som gillar att ha honom emot mig. Han vill ju se vad brosorna gör och vad som händer där vi är.
    Lindadjo skrev 2007-05-05 07:53:49 följande:
    Helt otroligt förresten, 17.32 var det första svaret i tråden. På sån liten tid är vi redan uppe i 66 svar!!!!!! Det är en väldigt aktiv tråd det här, så himla roligt
    Mamasnest skrev 2007-05-05 08:37:39 följande:
    Asereht: Ja, man blir ju van med lite bråk och skrik här hemma. Värsta trotsåldern jag har varit med om än så länge är 6-års trotsen, kan den utebli med vissa barn tro?! Här blir det inga fler barn kan jag lova, när sambon är borta i 4 veckors perioder är det tillräckligt med kaos som det är.
    Ja här är det livat värre så det var nog mest ironiskt uttryckt. Fast jag måste medge att jag ibland får bebisryck. Jag gillar att vara gravid och att föda barn är ju jordens kick!
    Java01 skrev 2007-05-05 10:18:38 följande:
    Sover era barn bra i syskonsätet när ni har det fram? Och hur gamla är era barn som sitter där? Nora verkar inte vilja luta sig bakåt när vi åker vagnen. Vill inte ge mig ut på längre turer innan jag vet om hon kan somna där, och sover bra. Erfarenheter?
    Om han är riktigt trött så somnar han bara men ska jag vara ärlig så har detkanske hänt en eller två ggr. Mellanbusen sover oerhört sällan på dagtid öht i princip enda gången det händer är när vi åker bil eller då han inte är riktigt frisk och då går vi sällan ut med vagnen iaf. Minibusen däremot skulel lätt kunna göra det, han sover ju ganska ofta där bak. Det funkar bra men någon typ av nackstöd är bra att ha med. Antingen ett sånt där man brukar ha i bilen, en liten barnvagnskudde eller en filt som man rulla ihop (så gör jag i brist på annat).
    Lindadjo skrev 2007-05-05 10:06:57 följande:
    Asereht: Oranga drömmen
    Orangeriet var det första som slog mig.
    ♥ Mamma till Grabbarna Bus och Syrran ♥
  • Lindadjo
    aktuelle skrev 2007-05-05 10:36:21 följande:
    hejhej, har vaarit här och läst ett tag nu. velat fram och tillbaka huruvida jag skulle köpa en ny vagn och då en phil&teds sport (har en herqules nu).. vi har väl inte tänkt ha allt för långt mellan barnen och då känns det lika. vill ha en joggingvagn och då känns det dumt att köpa en singelvagn som vi sen kanske ändå måste byta ut om något år.. Såg den blåa sporten irl igår :) den var svinfin. vad är egentligen skillnaden mellan sporten och e3:an förutom att syskonsitsen har två lägen?
    Här kan du läsa om nyheterna på SPn, det som är ändrat från E3an alltså:

     http://www.goods4babies.com/acatalog/spfeatures.pdf
    Den barnvagnstokiga 2-barns mamman
  • cirkuspuman
    Lindadjo skrev 2007-05-05 10:43:54 följande:
    Funkar det alltså med ståbrädan även när man har fullt liggläge? Hur funkar det med två sittande? inte för att jag ska skaffa en tilll nu men det kan ju vara kul att veta.
    Nej med två sittande får man inte plats med brädan men det går bra när man har syskonsitsen fram vi har ju ännu inte testat med bebis i men man får plats iaf sen om syskonen kommer att terrorisera bebis blir en annan femma
    ♥ (¯`°?.¸ ♥ Nova nov-04 ♥ Noel feb-06 ♥ bebis i magen bf 18/8 ♥¸.?°´¯) ♥
  • Asereht
    aktuelle skrev 2007-05-05 10:36:21 följande:
    hejhej, har vaarit här och läst ett tag nu. velat fram och tillbaka huruvida jag skulle köpa en ny vagn och då en phil&teds sport (har en herqules nu).. vi har väl inte tänkt ha allt för långt mellan barnen och då känns det lika. vill ha en joggingvagn och då känns det dumt att köpa en singelvagn som vi sen kanske ändå måste byta ut om något år.. Såg den blåa sporten irl igår :) den var svinfin. vad är egentligen skillnaden mellan sporten och e3:an förutom att syskonsitsen har två lägen?
    Det finns länk till beskrivning av skillnaderna och annat smått och gott i FAQ tråden .

    www.familjeliv.se/Forum-3-141/m20333308.html
    ♥ Mamma till Grabbarna Bus och Syrran ♥
  • aktuelle

    förressten, den klarblåa hittar jag inte igen på någon av internetbutikerna i uk. är det jag som är blind eller finns den inte att få tag i där? :(

  • Lindadjo

    aktuelle: Blåcamo säljs inte i England, så du är inte blind


    Den barnvagnstokiga 2-barns mamman
  • aktuelle

    Lindadjo : ååååw, lite trist. den var ju toppen :/ är den blå som de har marinblå eller är den blå..? finns det bådeoch? svårt att se, sitter vid laptop och beror mycket på hur jag vinklar skärmen :S

Svar på tråden Phil o Teds syskonvagn del 6