• Fridapida

    Smink Smink Smink!

    Nu är hösten här och solbrännan är ett minne blott! Huden förlorar lite av sin lyster. Mina första två tips är därför:

    i.d. clear/bare radiance
    blanda i foundationen eller lägg på efteråt. Huden få fin och frisk lyster omedelbart.

    ACO bronze gel
    en lätt gel som ger någon nyans mörkare hud. För ansiktet - blanda i dagcremen, för kroppen - smörj in efter body lotionen.

    På hösten och vintern har man ofta en mer täckande bas och för att hindra att foundationen lägger sig i porerna, speciellt runt näsan, gillar jag:

    Clinique pore minimizer instant perfector
    en pudrig creme som lägger sig i porerna och ger en slät och len yta. Läggs före foundationen och gör porerna i stort sett osynliga. Tvättas lätt bort. Trolleri!

    Min senaste favorit att sota med:

    Devil dust Make up store
    ett snyggt mörkt lila eyedust som är lätt att jobba med. Passar dessutom utmärkt ihop med Make up stores storsäljare Muffin.

    Trevlig höst!

    Den förra tråden:

    www.familjeliv.se/Forum-5-73/m21743107.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-10-02 22:48:27:
    Gillar du mineralsmink? Här följer länkar till några sidor där du kan köpa mineralsmink, dessa säljer sitt eget märke.

    Från USA:
    alimacosmetics.com
    everydayminerals.com
    meowcosmetics.com
    pureluxcosmetics.com

    Från UK:
    lilylolo.co.uk/home.php

    Eller om du vill göra ditt eget mineralsmink:
    shenet.se
    tikei.se

    Jag vill även lägga in länkar till sidor där man kan köpa alla möjliga märken som inte går att få tag på i affärerna i Sverige eller inte finns där just du bor. På dessa sidor kan du även hitta dyra märken till lägre priser!

    Sidor från Sverige:
    accessora.se
    beautyplanet.se
    blush.se
    eleven.se
    inezza.com
    parfym.se
    satine.se

    Från USA:
    essentialdayspa.com
    makeup.com
    sasa.com
    skinstore.com
    strawberrynet.com

    Från UK:
    asos.com
    harleycosmetics.com
    hqhair.com
    jerseybeautycompany.co.uk/index.php
    lookfantastic.com

  • Svar på tråden Smink Smink Smink!
  • Jennnie

    Nej det har jag ju inte, jag är ju ny på det här Men det var inte att den inte var fixerad som var svårt utan när jag duttade så ville det gärna "droppa" ner under ögonlocken, men antar att jag tog för mycket då, hmmm övning övning övning...

    Kram Jennie

  • Majestic
    Jennnie skrev 2007-09-30 12:26:07 följande:
    Okej vad ska man ha för ljusare skugga då? Hmmm det här är ju en djungel Lade till en bild på bara ögonlocken också, det var dock svårt att få den bra.Har lite funderingar kring det där v:et, ingen som har en bra bild eller instruktions någonting så att man lätt kan se hur man lägger det?Kram Jennie
    Undrar också om V:et !!!?
    kent - Ett tidsfördriv att dö för!!
  • Linny

    Jennnie: Kolla youtube. Där kan du få tips på hur du lägger skuggor. En hel del mysko grejer men också bra! Hmm... svårt att säga vilken ljusare skugga det skulle vara eftersom jag inte ser exakt hur den ser ut, den du har på dig.

    Jag har primer under. Den får torka i ca 30 sekunder innan jag börjar lägga skugga. Skuggan stryker jag inte på utan duttar och "trycker" försiktigt på den. Då sitter den bättre.

  • Majestic
    Linny skrev 2007-09-30 12:23:45 följande:
    Jennnie: Fint! Gillar färgen på Shangri-la! Jag skulle nog duttat någon lite ljusare skugga allra längst in i ögonvrån också men annars gillar jag det!
    Jennnie- Sen tycker jag också att du ska sudda ut skuggan, du har för skarp övergång. Ta en borste och borsta ut!!
    kent - Ett tidsfördriv att dö för!!
  • Jennnie

    Jo face tjejen sade att man ska dutta så det gör jag, men då ramlar det gärna av saker. Kanske man ska ha en highligter som ljusare eller?

    Och v:et är det jag menar, man lägger ju den mörkare ögonskuggan som ett liggande v eller har jag helt fel där?

    Kram Jennie

  • Linny

    V: Du lägger skuggan som ett liggande v  alltså såhär > med spetsen i yttre ögonvrån, det nedre "benet" utmed fransraden och det övre i globlinjen. Sedan suddar du ut det så det inte är markerat.

    Gillar inte blend & fix. Har använt ibland men det blir så tjockt och nästan lite som om att det "spricker". Svider som bara den tycker jag.

  • Linny

    Denna visar inte hur man lägger v, men är rätt bra med förklaring hur man lägger skuggor.
    ">

  • Fluffguf

    Det där v:et ni pratar om, som jag har fattat det så menar ni att man ska lägga i globlinjen och längs övre fransraden, och sedan ska det mötas i yttre ögonvrån, är det så?

  • Majestic
    Linny skrev 2007-09-30 12:41:05 följande:
    Denna visar inte hur man lägger v, men är rätt bra med förklaring hur man lägger skuggor.

    Linny- MAC´s skuggor och Urban Decay´s eyeprimer*NAAAAJS*
    kent - Ett tidsfördriv att dö för!!
Svar på tråden Smink Smink Smink!