Inlägg från: Pärla1 |Visa alla inlägg
  • Pärla1

    Vita hem del 6

    mimmi006 skrev 2007-11-21 14:43:01 följande:
    Nej, men ni får inte glömma FOTBOLLEN ikväll tjejer!  
    haha, oooo ja! Så himla skönt att inte sambon gillar fotboll!! Här styr "big mama" tv:n!Skrattande
  • Pärla1
    MildaMaränger skrev 2007-11-21 14:48:25 följande:
    finns mateus på nätet? någon som vet?
    ingen aning faktiskt....
  • Pärla1
    MiaMariah skrev 2007-11-21 15:02:08 följande:
    Jag skäms otroligt men jag är tillbaka.. Igen.. Smajla med annat namn (någon har övertagit Smajla).Jag förstår om ni tror att jag gjort det till en vana att avregga mig och påregga mig stup i kvarten men det har inte varit med mening. Jag är bara en enkel människa som lätt (för lätt) blir ledsen, tyvärr. Knepigare än så är det inte. Har trott att jag klarat mig utan FL men jag har om och om igen kommit underfund med att jag saknat er och att jag saknat fl så here I am.. Fler "utbrott" och fler av-o-påreggningar från min sida blir det inte, kan kanske vara skönt att veta.
    Välkommen tillbaka!!! kram
  • Pärla1

    Oj, många sjuka nu...krya på er!

    Jag ska hålla mig med adventsstakar och allt till nästa helg, men det är himla svårt!!

    Vad tyckte ni om Leila igår då? Man vill ju göra allt hon gör, Saffransskorpor är ju iaf givna!

    Hur har man sin bloggadress inskriven längst ner varje gång man gör ett inlägg, för ni skriver väl inte det varje gång?

    Idag blir det lugnt här hemma, har huvudvärk... städa, tvätta...pyssla lite mellan varven...

    Jag brukar alltid älska Fredagar, men denna helgen ser jag verkligen inte fram emot! Imorgon är det begravning(50 mil tur och retur), på lördag ska jag hälsa på bror på hemmet, (60 mil tur och retur) och på måndag ska han på rättegång *BLÄÄÄ*


  • Pärla1
    numberone skrev 2007-11-22 10:42:01 följande:
    Pärla:Det har du ju med....din adress längst ner när du skriver
    Men jag får skriva den varje gång då...
    Anton2005 skrev 2007-11-22 10:49:48 följande:
    Leila va allt trevligt att titta på igår. Jag tänkte oxå göra saffransskorpor.Hoppas att huvudvärken ger sig och att allt går bra i helgen trots att det inte va några trevliga saker. Kramar
    mmm, det är så gott. Perfekt att ge bort till svärföräldrarna i Adventspresent. Ja, jag överlever nog denna helg. Vill bara att den ska vara slut innan den ens har börjat.
    lillafruluva skrev 2007-11-22 10:51:02 följande:
    Jag tycker det hon bakade såg gott ut, men hon är lite väl flörtig med kameran som någon skrev igår (vsm?)Gå in under "min sida", kontoinställning, inställningar-fär skriver du in adressen under sidfot för forumsinlägg..Usch, tungt med begravning, hoppas den blir fin ändå!Våra rättegångar med min bror är färdiga så det är skönt. Nu är det bara att han får sitta av sina år(utan att bli alldeles för märkt). Vi ska besöka honom på lördag, men det tar oss bara en timme att köra dit som tur är!
    Håller med, lite väl flörtig....men hon är ju himla söt. Tack för hjälpen, har ju aldrig fattat det!  Den blir nog fin en fin begravning, men den blir annorlunda än de man gått på innan, hon var ju så ung, 23 år! Så det kommer vara mkt vänner där. Skönt att det inte tar tid för er att åka, himla jobbigt faktiskt! Hoppas rättegången kommer gå någorlunda bra, skönt när det är färdigt.
  • Pärla1
    Karamell: Det där blev ju jättefint!!

    MichaelaW: Åh, GRATTIS!! Upptäckte att jag satt och log när jag läste ditt inlägg, så kul för dig!

    Lasse: Förstår dig, ibland behöver man få lite lugn och ro omkring sig! Bara du kommer tbx sen!Skrattande

    Knyttis: Den grisen är jättefin, stod själv och spanade på den på Village!

    Malins79: Men vad skönt, hoppas hon piggnar till nu då, så ni ändå kan åka! Håller tummarna för att hon blir frisk!

    FruPuff: Det är alltid lika roligt att hämta ut paket från Posten, själv väntar jag på min nya mobiltelefon.(dock ej lika skoj)

    Har ett nytt inlägg hos mig, gjort dete lite juligt ute nu...
  • Pärla1

    Oj, här har man missat massa!! Har ju inte varit inne på hela helgen...får se om jag hinner läsa ikapp en del...

    Hur har det gått med Juliahs repotage, är det något datum bestämt när det blir?

    Lite nytt hos mig iaf..


  • Pärla1

    Grattis Juliah, så himla roligt!! Helena är ju en riktig "guru", så det ska du ju suga åt dig på en gång!! Det kommer bli kanon! Du visste inte när i Aftonbladet du skulle vara med eller? Är det i Söndagsbilagan tro?

    Fluffis: Tycker också nr.6, men 5:an gillade jag också!

    Lasse: Jag är så himla sugen på att få upp stjärnor m.m nu också, men jag försöker underhålla mig med annat så länge Hemlis Ska tvätta alla julgardiner m.m.

    Hannnnah: Välkommen! Vad roligt med hus. Ang Sundborn kök är de nog rätt så dyra, men det är förmodligen väldigt bra kvalité och välgjorda! Fint dessutom!!
     
    Hoppas på att sambon ska ta tag i att tapetsera v-rummet nu, han har gjort så fint bakom vår kasett nu. Han lyckades få fram den gamla fina murstocken och det är så fint! Blir så ombonat *lycklig*


  • Pärla1
    lillafruluva skrev 2007-11-27 16:00:15 följande:
    Pärla1- Ser fram emot massa bilder från er hem i framtiden Hoppas allt gick bra i helgen också!
    *tack*

    Ja, det gick väl si så där egentligen... Jag fick en ångestattack och min sambo var tvungen att ta mig till akuten, väldigt obehagligt. Man tror man ska klara av det mesta själv, men när ens nära och kära går bort och andra mår så dåligt vet man inte riktigt var man ska ta vägen, vill inte skriva för mkt här i tråden heller... Men nu är det bra igen och jag tar det lite lugnare...
Svar på tråden Vita hem del 6