• MildaMaränger

    Vita hem del 6

     
    Välkommen till tråd nummer 6 , gamla som nya medlemmar!
    Vi fortsätter här att diskutera vitt, romantiskt, klassiskt, skärgårdstil, manhattan/upper east och så vidare.. Alla stilar är välkomna!

    ♥Vi älskar saker som ♥
    Linne, hjärtan, vitt, naturligt, betonghjärtan, hissgardiner, Lexington, Gantkuddar, loppisfynd, klassiska gummistövlar, att pyssla, Yankee candles "clean cotton", trämöbler, lapptäcken, äppelkaka, porslin, fågelkvitter, öppna spisar, olika vita nyanser, att måla om möbler, förvaring, att behålla bara det viktiga framme, tidningen Lantliv, att julpyssla, att påta i trädgården, Ralph Lauren-tapeter mm.
    ♥ ♥ ♥
    Tråden "vita hem" är skapad för att vi som älskar vitt, vitt och vitt ska ha ett ställe att prata om allt det vita. Självklart gillar vi också att ha detaljer i naturliga färger som beige, brunt och olika nyanser av dessa. Men basen är alltid vit och vi älskar att inreda med linne, ull, trä och bli blandar gärna nytt och gammalt för en personlig look. Vi fegar lite med färgerna men kan någon gång vara modiga att slänga i en ljusblå kudde hihi... Du är kanske är mindre förtjust i skrikiga färger och vill ha ett rogivande hem!
    I denna tråd ska inga måsten finnas. Du är välkommen in när du vill, du ska kunna missa 20 sidor och ändå vara en i gänget, kunna slänga in en kommentar när du känner för det (och inte för att du måste) och själv göra ett inlägg när du så önskar. I tråden finns har vi alla ett gott hjärta, vill varandra väl, ingen är utstött. Får du inget/få inlägg så beror det inte på att du inte är omtyckt, helt enkel så hinns alla inlägg inte att svaras på.
    VÄLKOMMEN!
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-02-01 16:48
    Vita hem träffen

    www.familjeliv.se/Forum-11-241/m29288704.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-02-01 16:48
    Vita hem träffen

    www.familjeliv.se/Forum-11-241/m29288704.html
  • Svar på tråden Vita hem del 6
  • MildaMaränger
    Flört
    gemelli skrev 2007-11-07 13:05:29 följande:
    Tack, Ja jag tycker det där är jättesvårt när man ska åka in. Läste precis om en här på FL där hon vaknade av att hon hade liiiite ont gick på toa så gick vattnet sen 12 min senare låg hon med sin dotter på magen på hallgolvet
    OH ... men det är ju svårt att veta om det ska gå så fort... hoppas inte... en timme på BB är väl lagom?
  • lillafruluva
    gemelli skrev 2007-11-07 13:05:29 följande:
    Tack, Ja jag tycker det där är jättesvårt när man ska åka in. Läste precis om en här på FL där hon vaknade av att hon hade liiiite ont gick på toa så gick vattnet sen 12 min senare låg hon med sin dotter på magen på hallgolvet
    Jag tycker också det är svårt att veta när man ska in. Hade jag inte åkt in för misstänkt vattenavgång hade jag garanterat fött min minsting hemma. Tyckte aldrig att jag hade de där riktigt jobbiga värkarna över huvudtaget under hela förlossningen (har berättelse i bloggen här på fl)
  • Ewis

    Har inte fått så mycket fixat här hemma mer än det vanliga, disk, tvätt och plocka.
    Men jag har städat tösens rum och passade på att rensa bort jätte många gosedjur i iloka storlekar och modeller phu, jag hatar gosedjur för dom används aldrig men barnen vill alltid ha och visst många är ju jätte fina och gosiga men som sagt då ska dom ju även användas istället för att ligga ner proppade i en låda.

    Vad kan man göra med alla dessa gosedjur jag rensat bort?
    Tror Ni förskolan vill ha?

  • gemelli
    lillafruluva skrev 2007-11-07 13:09:07 följande:
    Jag tycker också det är svårt att veta när man ska in. Hade jag inte åkt in för misstänkt vattenavgång hade jag garanterat fött min minsting hemma. Tyckte aldrig att jag hade de där riktigt jobbiga värkarna över huvudtaget under hela förlossningen (har berättelse i bloggen här på fl)
    Springer och läser på en Gång
  • Camilla R
    gemelli skrev 2007-11-07 12:58:34 följande:
    Tack Ja jag skulle betala för att ligga på förlossningen nu och plågas i 10 timmar. Bara jag slapp gå så här dag ut och dag in... med denna molande smärta jag haft.
    Hoppas att det är på gång nu och att du ikväll/inatt ligger och snusar på lille Vide.
  • pressan

    Lcroft: Inte siffror.... Jag ringer sen

    Gem: Tycker du ska vara på din vakt.. lite konstigt att de inte sa hur mycket du var öppen under svepningen.. Kan ju vara en del med tanke på att ingen tapp var kvar och att du haft dina värkar en längre tid. Vi kvinnor blir liksom lite vana att ha ont så det kan vara svårt att veta när man ska åka in.. Skulle inte min man släpat mig till bb skulle jag fött hemma...

  • pressan
    nublu skrev 2007-11-07 12:57:37 följande:
    Pressan: Åh, vet hur det är! Min minsting har förkylningsastma och blir jättesjuk när förkylningen bryter ut fast sen tillfrisknar han snabbt. Som tur är! Men en dubbelsidig öroninflammation är ju ett mindre kul pålägg på andnöden. Hoppas att han kryar på sig snabbt!Åh, vad jag är hopplöst uttråkad idag!
    Tack för omtanken.. Hoppas oxå han blir frisk snabbt.. Vi som hade tänkt åka till Haparanda till helgen.
Svar på tråden Vita hem del 6