• Svar på tråden Sockerpullornas tråd
  • jessica6

    Hej!

    Grattis i efterskott, Solaika!!!! Och vilka söta tårtor du gjort.

    Är nu äntligen hemma efter kurserna i Göteborg. Hade så himla skoj och lärde mig så mycket.
    Hahaha, håller med dig, Ankmor....bladen var liiite jobbiga att göra. Synd bara att vi inte fick lite mer tid att prata,nästa gång får vi sätta oss vid samma bord

    Kraaaam!

  • Ankmor
    JFL skrev 2008-04-13 22:59:12 följande:
    Men usch. Vi är alla duktiga, Tack för att du säger det, jag är oerhört smickrad även om jag inte håller med kanske
    Smicker skall man strö kring sig när det ges tillfälle - sedan är det upp till mottagaren att bearbeta det. Jag har gjort min del hehe!
    Solaika skrev 2008-04-14 00:23:08 följande:
    Den här är nästan pinsam att visa.. Det ville sig inte riktigt.. Färgen blev inte riktigt som jag tänkte.. Schablonerna (stavas?) ville inte alls som jag ville.. Men ni kanske ser att det ska vara skitiga hundtassar iaf? SPn blev skrynklig på sidorna.. suck.. Ser ni vad kvistarna föreställer?Den va iaf god.. får väl se det så.. Chokladbottnar med blåbär o vit choklad.Nu ska jag gå o sova. Har inte riktigt orkat nåt på några timmar.. vi fick ta bort en älskad liten mus idag pga en skada som inte gick att göra något åt
    Videkvistarna blev fina tycker jag.
    *tröstar* Uff da, ett sådant tragiskt slut på dagen.
    jessica6 skrev 2008-04-14 00:36:15 följande:
    Hej!Grattis i efterskott, Solaika!!!! Och vilka söta tårtor du gjort.Är nu äntligen hemma efter kurserna i Göteborg. Hade så himla skoj och lärde mig så mycket.Hahaha, håller med dig, Ankmor....bladen var liiite jobbiga att göra. Synd bara att vi inte fick lite mer tid att prata,nästa gång får vi sätta oss vid samma bordKraaaam!
    Ja, bladen var verkligen pilliga och jobbiga, framförallt tidskrävande - därför gjorde jag bara 8 st istället för 10
    Japp, nästa gång blir det till att komma i tid samt samma bord!
    Här är rent nog att hålla sig frisk och rörigt nog att trivas ...
  • Aiwendil

    Solaika
    Gillar din skitiga tårta jättemycket. Tyckte den var häftig

    Tråkigt med den lilla musen


    Jocke och Isak, jag älskar er!
  • Solaika

    Tack för beröm på tårtorna tjejer! Man blir så självkritisk.

    Löjligt så fort man fäster sig vid ett litet husdjur. Han fattas oss.


    Kom och gå en mil i mina mockasiner, innan du bedömer vem jag är.
  • MariaX m 2

    Cool tårta Solaika, den lät förskräckligt god oxå Tråkigt med din lilla mus


    Jag ser dina drömmar sakta lossna från mitt liv...
  • greeneyes

    ankmor: jättefina blommor! vad är det du borstat kanten med, ser lite rosa ut liksom? framhävde jättebra ju!


    solaika: grattis i efterskott!! tyckte "smuts-tårtan" var fin, och det var väl videung? jättefint ju! ledsen för musen också..
    nu har jag äntligen kommit igång med inspirationen och planeringen av skogstårtan.. ska nog ha en liten bäck med bro mitt på tårtan.. jag har gjort med gélé förut, men det var inte så jättelätt och jag hade det bara runtom på själva tårtbrickan. nån som använt det ovanpå en tårta? är lite orolig att det ska äta upp sp:n.. har inte riktigt råd att köpa piping-gel.... nån som testat med gelatinbaserad gélé??
    Blev mamma 070825 till en underbar dotter!
  • Ankmor
    greeneyes skrev 2008-04-14 12:03:42 följande:
    ankmor: jättefina blommor! vad är det du borstat kanten med, ser lite rosa ut liksom? framhävde jättebra ju! solaika: grattis i efterskott!! tyckte "smuts-tårtan" var fin, och det var väl videung? jättefint ju! ledsen för musen också.. nu har jag äntligen kommit igång med inspirationen och planeringen av skogstårtan.. ska nog ha en liten bäck med bro mitt på tårtan.. jag har gjort med gélé förut, men det var inte så jättelätt och jag hade det bara runtom på själva tårtbrickan. nån som använt det ovanpå en tårta? är lite orolig att det ska äta upp sp:n.. har inte riktigt råd att köpa piping-gel.... nån som testat med gelatinbaserad gélé??
    Kanten på blomman är borstad med pulverfärg och en platt borste, sätt den platta breda sitan mot kanten och dra neråt, fortsätt tills pulvret är slut i penseln, skaka av blomman försiktigt, blås ev. lite, fortsätt så tills du är nöjd runt hela blombladet.
    Inte världens bästa kvalité på bilden men du får en idé om hur det går till...
    Färgning av blomkant med platt pensel o pulverfärg
    Här är rent nog att hålla sig frisk och rörigt nog att trivas ...
  • Solaika

    Va kul att ni kunde se att det va videung
    Era komplimanger gör mig så himla glad! Ni är så goa allihopa!
    KyssKyssKyssKyssKyssKyssKyssKyssKyssKyssKyssKyss


    Kom och gå en mil i mina mockasiner, innan du bedömer vem jag är.
  • Ankmor
    Solaika skrev 2008-04-14 20:48:59 följande:
    Va kul att ni kunde se att det va videung Era komplimanger gör mig så himla glad! Ni är så goa allihopa!
    Det syns ju på långt håll att det är vide!
    Här är rent nog att hålla sig frisk och rörigt nog att trivas ...
Svar på tråden Sockerpullornas tråd