• Svar på tråden Sockerpullornas tråd
  • Fru Humla

    tussa: tittade på lägenheten. skitsnygg homestaging du fått till ser jättefint ut om det är ett populärt område så får ni säkert napp hos flera familjer. lite synd på badrummet kankse, dax för renovering eller?


    Celiine Collection uppdaterad
  • MariaX m 2
    Fru Humla - Jaa Ballinas lär det inte bli igen tror jag. Jag vet inte om det direkt var nåt fel på den men 500 g räckte definitivt inte för att täcka tårtan konstigt nog.

    Smörkrämen ja, joo jag tog upp den ur frysen och smakade på den, tyckte att den kanske smakade lite konstigt men men tänkte jag, den kan väl inte ha blivit dålig. Spacklade på den och sen började jag tveka, till slut fick jag skala av den Sen spacklade jag med grädde och så gick det åt skogen och sen till slut med ny smörkräm som sen smakade precis som den förra, det var citronessensen som smakade lite finurligt så den första var helt OK bevisligen. Suck. Men nu är den färdig iaf, tårtan alltså

    Här är dagens stötesten, fylld med rårörda hallon och vaniljmousse.

    Jag ser dina drömmar sakta lossna från mitt liv...
  • Solaika

    Fru humla - glasyr fungerar inte eftersom det är blommor och blad som en bekant med äggallergiska barn vill göra. Alltså, något som fungerar på samma sätt som kristyr men som inte innehåller ägg. Glasyr är ju rinnigt.


    MariaX - Vad säger du? Räckte den inte till att täcka? Det låter mycket märkligt. Det problemet har jag bara när tårtorna är typ 30 cm i diameter o 10 cm höga.. men det kan ju ha sin förklaring. Trist att det trilskades så mycket med dig. Tårtan blev iaf jättesöt till slut!


    Kom och gå en mil i mina mockasiner, innan du bedömer vem jag är.
  • Ankmor
    Fru Humla ookeejj jag fattar! Helt ok koncept på den "utbildningen" hehe
    MariaX tråkigt att det krånglade så, men slutresultatet blev ju toppen!
    Solaika skrev 2008-04-17 15:57:04 följande:
    Flickor.. lite akut hjälp.. finns det äggfritt alternativ till kristyr?
    Kanske lite sent men Kristyr utan ägg
    Här är rent nog att hålla sig frisk och rörigt nog att trivas ...
  • Ankmor

    Ta en titt på Muffinsfiaskot som blev en succé

    Aldrig mer Eldorados stora muffinsformar!!!!


    Här är rent nog att hålla sig frisk och rörigt nog att trivas ...
  • Ankmor
    Ankmor skrev 2008-04-17 19:08:15 följande:
    Ta en titt på Muffinsfiaskot som blev en succé Aldrig mer Eldorados stora muffinsformar!!!!
    Länken också...
    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m29158825.html
    Här är rent nog att hålla sig frisk och rörigt nog att trivas ...
  • MariaX m 2

    Tack tjejer ! Den blev inte som jag ville men OK ändå

    Ang ballinas sp'n, nej, det räckte knappt. Var tvungen att kavla jättetunt, typ 2-3 mm och sen var det inte mkt runt att "avvecka" med. Konstigt jag vet


    Jag ser dina drömmar sakta lossna från mitt liv...
  • Ankmor
    Svar på #357

    Och jag räknar dagarna tills jag får lov att snusa bebis igen!

    Skoj, skoj, skoj!!!


    Här är rent nog att hålla sig frisk och rörigt nog att trivas ...
  • Solaika
    Ankmor skrev 2008-04-17 19:06:44 följande:
    Fru Humla ookeejj jag fattar! Helt ok koncept på den "utbildningen" heheMariaX tråkigt att det krånglade så, men slutresultatet blev ju toppen! Kanske lite sent men Kristyr utan ägg
    Inte alls för sent. Alldeles lagom. Tack så jättemycket!
    Kom och gå en mil i mina mockasiner, innan du bedömer vem jag är.
  • Ankmor
    Solaika skrev 2008-04-17 19:39:40 följande:
    Inte alls för sent. Alldeles lagom. Tack så jättemycket!
    Vad bra!
    Här är rent nog att hålla sig frisk och rörigt nog att trivas ...
Svar på tråden Sockerpullornas tråd