• MildaMaränger

    Vita tråden del 8

    Varmt välkomna till vårt älskade Vita hem del 8. Vi diskuterar stilar såsom romantiskt, klassiskt, skärgårdsstil, manhattan/upper east, lantligt men vår röda tråd är VIT!
    ♥Vi älskar saker som ♥
    Linne, hjärtan, vitt, naturligt, betonghjärtan, hissgardiner, Lexington, Gantkuddar, loppisfynd, klassiska gummistövlar, att pyssla, Yankee candles "clean cotton", trämöbler, lapptäcken, äppelkaka, porslin, fågelkvitter, öppna spisar, olika vita nyanser, att måla om möbler, förvaring, att behålla bara det viktiga framme, tidningen Lantliv, att julpyssla, att påta i trädgården, Ralph Lauren-tapeter mm.
    ♥ ♥ ♥
    Tråden "vita hem" är skapad för att vi som älskar vitt, vitt och vitt!
    Vi gillar även sommarfina pasteller, tomterött och andra vackra nyanser att blanda ut det vita med!

    I denna tråd ska inga måsten finnas. Du är välkommen in när du vill, du ska kunna missa 20 sidor och ändå vara en i gänget, kunna slänga in en kommentar när du känner för det (och inte för att du måste) och själv göra ett inlägg när du så önskar. I tråden finns har vi alla ett gott hjärta, vill varandra väl, ingen är utstött. Får du inget/få inlägg så beror det inte på att du inte är omtyckt, helt enkel så hinns alla inlägg inte att svaras på.
    Glad sommar!!!!
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-04-28 21:02
    Bloggtråden www.familjeliv.se/Forum-5-87/m30502074.html
    Bildtråden www.familjeliv.se/Forum-11-241/m31136578.html
    Trädgård: www.familjeliv.se/Forum-5-150/m32239176.html
    Butik: www.familjeliv.se/Forum-5-87/m32239517.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-05-16 21:16
    Gemensamma bloggen för Vita hem och Shabby
    www.familjeliv.se/Forum-5-155/m32794492.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-05-28 20:09
    Vita hems Bebissnack! Tipsa om allt från BB till shopping...

    www.familjeliv.se/Forum-2-14/m33152200.html
  • Svar på tråden Vita tråden del 8
  • Sylt

    tjenahej!

    Skönt att det inte bara är jag som inte hinner med datorn

    Vi har varit ute hela helgen, pysslat och bara tagit det lugnt. Sigge har sovit över hos sin jämngamla kusin. Första gången han sovit över hos en "kompis", det har gått kanonkanon bra - såå skönt. De kommer väldigt bra överens, men sen har jag o min syster ganska lika värderingar/regler så de känner väl igen sig

    Har hittat bord till min terass! Så nu kan ni sluta leta till mig *asg*. Hittade ett gammalt fyrkantigt, precis som jag ville. Håller på att målar, men visst är det konstigt att det finns aldrig så många småflugor som precis när man målat en slät yta Skrikandes. Har även sytt dynor, bild kommer.....


  • PD77
    Anton2005 skrev 2008-05-11 19:57:52 följande:
    Jag har så svårt att inreda ett till killrum nu. Va ju inte så länge sen vi flyttade till hus och jag gjorde ordning Antons rum så som jag ville ha det och nu ska man göra ett till. Har ju tagit de saker jag gillar till Anton o jag kan ju inte göra ett lika dant. Känns som man kör fast lite
    Kan du inte inreda det andra rummet likadant fast med en annan färg? Kikade i din blogg och såg att det första rummet är blått. Då kan det nya ha samma saker fast gröna istället. Blir lite kul med det återkommande temat.
  • MiaMariah

    MM - starkt av dig att cykla! *impad*

    LinaoMatilda - vackert du pysslat med blommor!

    Malins - härligt med din tvättstuga!

    fruluva - forumet ser jättefint ut!

    Peak - *suckar över Ellos* Usch vad tråkigt, vänta ska du se så gulnar säkerligen fler för det har det gjort för oss och färgen flagnar. Vi betalade 199:- för våran så just därför tycker jag vi gjorde en bra deal - ska be pappa om tips hur jag ska piffa till den. Jag mailade Ellos och maken pratade även med dem på telefon.

  • Himmelbit

    Hej på er!!

    Vilken otroligt underbar helg vi haft!! Hoppas att alla ni andra har haft det lika soligt och skönt!

    Vi har varit på bröllop och på kalas - perfekt helg för båda delar!


  • lasseliten

    hej vänner!

    Hur är det, finns det någon bloggtråd? Jag har iaf bloggat...om min vän J:s hem! Jättefint 50-tals hem! Kika gärna in en sväng! Blir så tacksam om ni lämnar en kommentar, vet att Jenny skulle uppskatta det enormt!

    Hoppas att ni alla har det härligt i solen!


  • Anton2005
    PD77 skrev 2008-05-11 21:23:16 följande:
    Kan du inte inreda det andra rummet likadant fast med en annan färg? Kikade i din blogg och såg att det första rummet är blått. Då kan det nya ha samma saker fast gröna istället. Blir lite kul med det återkommande temat.
    Så hade jag tänkt först men Anton har så mkt sia saker i sitt rum o de finns bara i blått el rosa och sen en vit serie som jag tycker är lite tjejig. Så nu är jag inne på turkost med polkadot-prickar  :)
  • PD77
    Anton2005 skrev 2008-05-11 21:29:53 följande:
    Så hade jag tänkt först men Anton har så mkt sia saker i sitt rum o de finns bara i blått el rosa och sen en vit serie som jag tycker är lite tjejig. Så nu är jag inne på turkost med polkadot-prickar  :)
    Va synd att inte det funkade. Men turkos är ju en underbar färg, så fräsch! Jag kollade på spjälsängsskyddet du beställt. Det är verkligen läckert. Jag gillar verkligen PolkaDots grejer. När du väl börjar med rummet så kommer det att gå av sig själv. Sätt dit spjälskyddet och när det är på plats så kommer inspirationen. Det tror jag.
  • Himmelbit
    lasseliten skrev 2008-05-11 21:29:15 följande:
    hej vänner! Hur är det, finns det någon bloggtråd? Jag har iaf bloggat...om min vän J:s hem! Jättefint 50-tals hem! Kika gärna in en sväng! Blir så tacksam om ni lämnar en kommentar, vet att Jenny skulle uppskatta det enormt! Hoppas att ni alla har det härligt i solen!
    Slog mig precis nu att jag har ju lovat dig bild på vår uppfart *teflonhjärna* Generad Är du fortfarande intresserad? (jag har bild så jag ska bara leta rätt på den i så fall).
  • summer06

    Hej hej! Skrev samma fråga i morse, men ja ser om ja kan få lite fler tips nu...Ja söker efter maileg #the carrot story" på nätet, men ja hittar den ju inte! Nån som vet vart man kan köpa den?


    (¯`°?.¸ ღ ♥ Adrian 2oo6o614 ♥ Alvia 2oo711o6 ♥ ღ ¸.?°´¯)
Svar på tråden Vita tråden del 8