• Beckah82

    ... Född: Juli 2007 ... 2



    Då kör vi igen då

    Finns massor av julibebistrådar. Men det är bara i den här jag trivts i så den får fortsätta hänga med Tråden startade senhösten 2006 när plussen började trilla in. Sen dog tråden (stämningen) ut när bebisarna föddes och vi hittade inte riktigt tillbaka förrän nu i mars 2008.



    Som alltid är ALLA välkomna hit! Nya som gamla! Alla som känner att de hör hit...de hör hit, bara att skriva!



    KALAAAAAAAAAAAAAS Hörrni

    Julibebisarna har födelsedagskalasen bakom knuten nu. Visst är det läskigt?!  Ett år har gått sedan vi satt och letade tecken på att förlossningen skulle starta. Många minnen finns från den tiden. Ni betydde oerhört mycket då, det ska ni veta.

    Julibebisarna håller som bäst på att lära sig resa sig, gå, smaka på första orden, och för all del, första glassen

    ♥ Mamma till Victor 980815 och Alvin 070705 ♥ busig.sida.nu
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-05-31 10:56

    BITRÅDAR

    Bilder: www.familjeliv.se/Forum-11-264/m33213936.html
    Träffas: www.familjeliv.se/Forum-11-264/m33213906.html
    Lista: www.familjeliv.se/Forum-11-264/m30308478.html (gör ingen ny, den gamla får vara om det inte skulle trilla in en massa nya medlemmar plötsligt)
  • Svar på tråden ... Född: Juli 2007 ... 2
  • Milla med killar

    Har varit lessen många gånger men försöker att inte vara bitter och låta barnen förstå det. De ska älska dom som dom är...

  • H  e  l  e  n  a
    Milla med killar skrev 2008-07-22 10:03:29 följande:
    Sen får man höra att de är sååå mammiga och det är såå konstigt att jag inte slutar amma...Hade med svärmor på semester i 11 dagar för hon är ju ensam sen Makens pappa dog förra sommaren men hon är ju bara en x-tra att ta hand om. Ska röka direkt hon kommer ur bilen, ligger och solar och vill bli servad med mat o kaffe. men man får låta henne vara sm hon r annars får ju barnen ingen farmor alls, Min mor "orkar" inte med dom..
    Tycker du är oerhört stark! Många skulle nog ha varit så osjälvisk som du. Måste dock kännas trist att inte få nån entusiasm varken från sin egen mamma/pappa eller barnens farmor.

    Eskil har en mormor som är engagerad men tyvärr mestadels bor 30 mil från Gbg. Hans morfar har precis flyttat ihop med en ny kvinna men har bett om att snart få vara barnvakt Eskils farmor bor bara en halvtimme härifrån men hon är sååå upptagen hela tiden att det ofta dröjer månader emellan träffarna. Min sambo är jättebesviken på sin mamma och trodde aldrig att det skulle bli så  utan att vi skulle få köra iväg henne. Tänk så lite man vet i förhand när det gäller sådana här saker...
    (¯`°?.¸ ღ♥Mamma till älskade Eskil född 070707♥ღ ¸.?°´¯)
  • H  e  l  e  n  a

    "Många skulle nog INTE ha varit så osjälvisk..." skulle det givetvis stå!


    (¯`°?.¸ ღ♥Mamma till älskade Eskil född 070707♥ღ ¸.?°´¯)
  • Milla med killar

    H e l e n a skrev 2008-07-22 10:24:18 följande:


    "Många skulle nog INTE ha varit så osjälvisk..." skulle det givetvis stå!
    Mmmm..tack gulliga du
    Jag var med lessen när vi precis fått barn för tio år sen för man trodde det skulle bli annurlunda än vad det blev. Men det jag lärt mig av detta är att jag har min egen familj nu och en helt underbar med
  • jelikas

    Grattis Johanna!

    Dax att rasta barnvagnen lite och även mig själv. Gäller att passa på när vädret är fint el när det är uppehåll!

  • Mjukis82

    Phew! Har inte gjort ngt annat än att prata i telefon hela förmiddagen! Får väl se om dom lyckas lösa det trots allt! Hoppas det iallafall, för jag vill ju att dom ska komma!

    I eftermiddag är det frissan som gäller för mig! Ska äntligen färga håret.... ska bli såå skönt att få lite "Jessica-tid"


    (¯`°?.¸ ღ♥Isabelle f/d 060516♥ღ ¸.?°´¯) (¯`°?.¸ ღ♥ Denise f 070707 ♥ღ ¸.?°´¯)
  • Jessa6

    Jag är verkligen bortskämd med barnvakt, alla "drar och sliter" i honom och vill passa. Jag har 2 systrar, en av mina bästa kompisar, mina föräldrar, mats föräldrar och mats syster så barnvakt är aldrig ett problem för oss, skönt det!! Sen vill jag inte lämna honom så ofta så det blir inte så mycket förvar och en

  • zandrisen

    Godförmiddag... Gaaaah vad trött jag är idag, fösta dan på jobbet efter semestern igår, och inatt har jag knappt sovit nåt för att det varit såååå varmt! Mick vaknade sjutusen ggr och var törstig och varm, och idag är det bara mojs i skallen på mig..!

    Mjukis, hoppas det löser sig med polarna! fast ohyggligt taskig stil ändå tycker jag, bröllop är inte direkt vilket partaj som helst!

    Mammab, såriga bröst, ohugaligen... Stackars du!

    Milla, känner igen mig delvis. Min familj är tyvärr inget att tänka på när det gäller barnvakt, ex Morsan visar på alla sätt som det är möjligt att hon har bättre saker för sig än att vara med sina barnbarn, men å andra sidan så skulle jag gå med på det om hon ens erbjöd sig då jag absolut inte litar på dem. Makens släkt är däremot gärna med barnen, men det känns ofta jobbigt för mig för att min familj inte ställer upp i samma utsträckning... Hursomhelst, bodde du närmare skulle gärna dina buskillar få komma och röja hos oss


  • Milla med killar
    zandrisen skrev 2008-07-22 11:28:02 följande:
    Godförmiddag... Gaaaah vad trött jag är idag, fösta dan på jobbet efter semestern igår, och inatt har jag knappt sovit nåt för att det varit såååå varmt! Mick vaknade sjutusen ggr och var törstig och varm, och idag är det bara mojs i skallen på mig..!Mjukis, hoppas det löser sig med polarna! fast ohyggligt taskig stil ändå tycker jag, bröllop är inte direkt vilket partaj som helst!Mammab, såriga bröst, ohugaligen... Stackars du!Milla, känner igen mig delvis. Min familj är tyvärr inget att tänka på när det gäller barnvakt, ex Morsan visar på alla sätt som det är möjligt att hon har bättre saker för sig än att vara med sina barnbarn, men å andra sidan så skulle jag gå med på det om hon ens erbjöd sig då jag absolut inte litar på dem. Makens släkt är däremot gärna med barnen, men det känns ofta jobbigt för mig för att min familj inte ställer upp i samma utsträckning... Hursomhelst, bodde du närmare skulle gärna dina buskillar få komma och röja hos oss
    Såå gärna skulle jag komma till en annan killmamma

    Du...helt ot. Kollade in din bloggg fan vad du är snygg i håret :- Ja hela du är snygg
    Hur mörk är du i vanliga fall och vad är receptet att få ditt hår??
Svar på tråden ... Född: Juli 2007 ... 2