• emmy840508

    Mina två änglar

    Jag är en änglamamma till två små sen ett halvår tillbaka. Jag upplevde något som man tror bara finns i mardrömmar, mina barn blev berövade livet. Min snart fyraårige pojke och hans snart 2 åriga syster.
    Jag tänker använda denna sida för att skriva av mig mina tankar och funderingar. Om det är någon som tar illa upp så snälla säg till, jag e inte ute efter att röra upp några känslor.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-09-30 17:58
    Jag har tänkt på en sak ganska länge. Jag har aldrig vart troende. Alldrig trott på gud o vart ganska skeptisk till ett liv efter döden. Men efter detta....
    Jag e foirtfarande inte troende. Men, jag vill tro, att det händer nåt efter döden. Jag vill tro att Max o Saga har det bra idag, att de är tillsammans, att de inte minns det som hände, att de inte saknar mig, för att de delar livet med mig fortfarande. Jag vill tro det, o då tror jag på det. Jag tror inte att gud finns. Men jag måste tro att mina änglar är just änglar o har det bra idag. Lika bra som de hadde innan denna fruktansvärda händelse.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-10-08 16:46
    Länk till Max minnessida------www.tillminneav.se/showPage.php

    Länk till Sagas minnessida------
    www.tillminneav.se/showPage.php

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-10-08 16:47
    Vet inte riktigt varför Max sida inte gick att länka till men gör ett nytt försök.

    www.tillminneav.se/showPage.php

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-10-28 21:56
    Nu har jag skapat en blogg med urklipp från denna tråd. Endast det jag skrivit.
    Så den som vill läsa vad jag delat med mig av här kan gå in där, så ni slipper sitta och gå igeonom hela tråden. Jag rekomenderar däremot att gå in i tråden också. Det e fruktansvärt fina svar och reflektioner här.
    adressen är:
    www.maxosaga.blogg.se

  • Svar på tråden Mina två änglar
  • Pontusmamma

    tänker på er! kram


    Pontus040417 Emma060209
  • Wishmaster

    Det är alltid tillåtet att tända ljus för max och Saga, det behöver du inte fråga om!

  • jessica flizan

    Ville bara skriva att du e en utav dom starkaste kvinnorna jag har läst om.
    Du är en förebild för väldigt många och vill ge dej en riktigt STOR BAMSE kram.

  • jessica flizan

    Min dotter som är 7år ville skriva att "hon gillar dig"

  • Engla75

    Har försökt skriva här flera gånger, men jag finner inga ord...Ger dig en bamsekram!

  • C r e d o

    Jag beundrar dig så mycket Emma, det finns verkligen inte en ENDA LITEN UNS av hat eller mörker över dig, eller ditt tal, dina minnen. T.o.m. JAG är ju arg! JAG måste arbeta med mig själv för att inte känna hat för denna människa. Men det är som du säger, vi ska inte ge henne det. Tycker det är så fantastiskt att hon inte lyckats färga dig, inte lyckats ta glädjen över dina barn i från dig. Hon berövade de livet men de hade redan hunnit sprida sitt skratt sin kärlek, de har gjort massor med busiga upptåg, ni hade redan haft de, känt de, älskat de, och DET kan ingen ta i från er.

    Jag kämpar på med dig Emma, jag kommer aldrig någonsin glömma.

  • cajsasmamma

    Hej Emma!

    Först vill jag säga att jag tycker att du är en stark kvinna och jag beundrar att du kan skriva om det svåra så öppet.  

    Läste i din blogg nyss om när var och besökte dina barn på sjukhuset fast du inte kände dig redo.
    Kan säga att jag förlorade en av mina systerson för nu 4,5år. Hans familje skulle gå in i rummet, men jag kände mig inte redo men jag gjorde du ställde mig vid dörren och tog ett steg i taget.

    Sen fick jag och prästen en sista stund själv med han då mer éller mindre så tvinga att röra mig. vilket jag inte en ända sekund ångra.

    Hoppas att du har haft en bra helg !!
    Och så imorgon tänder jag ett varsina ljus till dina änglar samtidigt jag tänder ett ljus för min ängel.

    / Hannele

  • mojsegojs

    var nere här om dagen och tände röda ljus åt max och saga dom lös så vackert i mörkret! idag ska vi gå ner och tända ett par riktigt stor ljus som brinner i flera dagar ..

    en sak är säker det kommer aldrig aldrig vara mörkt på max och sagas krav!!!

  • VulgusProfanum
    blue_candles_suncrest_45_at_flickr_large.jpg

    Två ljus tända för Max och Saga
    Varje minut ger tillfälle till förändring.
Svar på tråden Mina två änglar