• emmy840508

    Mina två änglar

    Jag är en änglamamma till två små sen ett halvår tillbaka. Jag upplevde något som man tror bara finns i mardrömmar, mina barn blev berövade livet. Min snart fyraårige pojke och hans snart 2 åriga syster.
    Jag tänker använda denna sida för att skriva av mig mina tankar och funderingar. Om det är någon som tar illa upp så snälla säg till, jag e inte ute efter att röra upp några känslor.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-09-30 17:58
    Jag har tänkt på en sak ganska länge. Jag har aldrig vart troende. Alldrig trott på gud o vart ganska skeptisk till ett liv efter döden. Men efter detta....
    Jag e foirtfarande inte troende. Men, jag vill tro, att det händer nåt efter döden. Jag vill tro att Max o Saga har det bra idag, att de är tillsammans, att de inte minns det som hände, att de inte saknar mig, för att de delar livet med mig fortfarande. Jag vill tro det, o då tror jag på det. Jag tror inte att gud finns. Men jag måste tro att mina änglar är just änglar o har det bra idag. Lika bra som de hadde innan denna fruktansvärda händelse.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-10-08 16:46
    Länk till Max minnessida------www.tillminneav.se/showPage.php

    Länk till Sagas minnessida------
    www.tillminneav.se/showPage.php

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-10-08 16:47
    Vet inte riktigt varför Max sida inte gick att länka till men gör ett nytt försök.

    www.tillminneav.se/showPage.php

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-10-28 21:56
    Nu har jag skapat en blogg med urklipp från denna tråd. Endast det jag skrivit.
    Så den som vill läsa vad jag delat med mig av här kan gå in där, så ni slipper sitta och gå igeonom hela tråden. Jag rekomenderar däremot att gå in i tråden också. Det e fruktansvärt fina svar och reflektioner här.
    adressen är:
    www.maxosaga.blogg.se

  • Svar på tråden Mina två änglar
  • Kina79
    turbomorsan skrev 2008-11-05 18:07:58 följande:
    Hej Emma! Här kommer bilden jag skrev om till dig hoppas att du gillar den!Kramar /Christine med familj(lägger in en klickbar oxå)
    Fantastiskt vacker bild!
  • SandraS
    turbomorsan skrev 2008-11-05 18:07:58 följande:
    Hej Emma! Här kommer bilden jag skrev om till dig hoppas att du gillar den!Kramar /Christine med familj
    Jättefin bild!
  • JohannaMatt

    Jättefin... Precis så man vill tänka på de små, som två vackra änglar, alltid tillsammans.

  • SandraS

    Har ni haft det bra i London, jag är så nyfiken på hur ni hade det på Mama Mia!

  • emmy840508

    Hej allihoppa! Jag har inte börjat gå igenom det jag missat här än. Vill visa att jag e hemma och mår ganska bra.
    Vi har haft det bra. Vi har gjort massa saker. Gått på två musikaler, mamma mia och dirty dancing. Vi var på vax museet, och i hyde park. Vi har ätit god mat och bara gått omkring i affärer utan att köpa något. Det var skönt att bara vara och komma ifrån verkligheten lite. Vi var också på en segtsing i buss. Så vi har sett det mesta som "ska" ses i London.

    Barnen var med mig precis hela tiden. Jag var in i en fin kyrka, just för att den var så himla fin. Jag e inte troende och det var ju "fel" kyrka. Men de hadde ljus som man kunde tända. Så jag tände två stycken ett för Max och ett för Saga. Vi tog bilder på den fina kyrkan, jag ska lägga in bilderna här sen.
    Innan jag åkte så tände jäg två ljus vid graven som skulle brinna i 100 timmar. Sen köpte jag en fin uppsättning av blommor och granris på en fin sten som såg ut som ett hjärta.

    När vi var på vax museet ställde jag mig vid spindelmannen och shrek. max älskade de två figurerna. Vi tog kort, jag ska framkalla dem och ställa vid graven så Max ser att jag träffade killarna han älskar.  Jag ska också berätta att max var med mig då, för han fanns inne i mitt hjärta.
    När vi var ute på setsingen ¨så såg jag ett stort lejon. Det var en staty, men jag var tvungen att ta kort och ta med mig även det till graven. Max skulle älska att se det stora djuret.
    Som sagt barnen var med mig HELA tiden och det kändes himmla bra.
    Jag drömde också himmla fint om både barnen när jag sov där på hotellet.
    Vi sov hemma hos min mamma o pappa och det fins mig att tro att barnen bor där idag. El iaf deras ande.

  • emmy840508

    I min dröm sa max och till min syster flera ggr att hon skulle hälsa christer (idas sambo) Jag var tvungen att ringa Ida på morgonen o berätta det och be henne att göra som Max sa i drömmen. Kanske har det någon betydelse, jag tror inte, men VILL tro på mina barn.

Svar på tråden Mina två änglar