• Nemia noj

    Retrovagntråden 14

    Välkommen till Retrovagnstråden!


     


    Här hittar du oss som gillar allt som har med retrovagnar att göra. Tillsammans har vi ganska mycket kunskap om äldre vagnar och kan ofta komma fram till både ungefär hur gammal en vagn är och vilket märke det är på den.


    Undrar du nåt om en äldre barnvagn så fråga gärna. Det brukar finnas i alla fall någon som har koll på vagnen antingen det är en 40talare eller än tidig 90talare. Har du frågor om hur man tar hand om och lagar eventuella slitningsskador så fråga oss gärna eller kolla i vår blogg www.retrovagn.blogspot.com där har vi lagt in en del tips.


    Vill du se fina vagnar så har många av oss bilder på sina vagnar i sina gallerier. Du är välkommen att titta på dem men låna dem inte till annonser eller liknande utan att fråga om lov. Det är inte uppskattat. Frågar man däremot är många av oss villiga att hjälpa till.



    OBS! Denna tråd har en starkt beroendeframkallande verkan. Det är möjligt att du kommer att bli helt insnöad på galonsufletter, stänkskärmar och kromade chassin om du hänger här. Detta kan t ex orsaka hål i plånboken och en extas vid åsynen av en äldre vagn...!
    3 barn.. 4 Änglar...
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-01-18 17:19
    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m40267553.html
  • Svar på tråden Retrovagntråden 14
  • Tessax

    Den låg på Blocket i våras tror jag.


    sarahl skrev 2008-12-30 19:19:21 följande:
    Katta- jag har iallafall inte sett den förut.
  • Nemia noj

    Min äldsta dotter var oxå pippi på att hänga i bågen till babysittern med träkulorna i munnen.


    3 barn.. 4 Änglar...
  • Nyfiken gul

    vad ska man ha för mått/storlek om man ska sy en sits till en sulky??

    En dyna alltså....  Ska ha till min Mothercaresulky som enbart är i galon...

    jag vet inte riktigt hur jag ska måtta....


    Victor född 10/6 - 2008- - vår älskade son!
  • Boothwalker

    Finns det några skillnader förutom suflettbågarna och mönstret på sidorna?


    Il pleur dans mon c?ur comme il pleut dans la rue
Svar på tråden Retrovagntråden 14