• RedTopaz

    Järfällaföräldrar 5

    Här fortsätter tråden för Järfällaföräldrar.

    Välkomna gamla som nya trådmedlemmar! Här skriver vi myyycket varje dag, så häng med!

    Tråd 4: www.familjeliv.se/Forum-11-239/m39762421.html

    Här är vi som skriver för jämnan (säg till om även du vill bli tillagd i listan!):

    Annelie E - Annelie (-75), Viksjö - Hampus 060116, Oliwer 080430
    BlueTopaz - Karin (f.-80), Västra Jakan - Leo 051004, Noa 090218
    Carrie75 - Eva (-75), Viksjö - David 051015, Robin 080313
    Disan - Anna (-83), Viksjö - Ronja 070620, Maya 090322
    Flurran - Jennie (-82), Jakobsberg, Luke 080505
    Frediza - Anki (-80), Jakobsberg - Linnèa 070319, Hampus 090107,
    Fruisen - ---(-82), Jakobsberg - Amanda 070114, bf 30/3 -09
    Jossansthlm - Josefin (-85), Skälby - Lea 070731
    Lillasnurre - Elin (-79), Viksjö - Gustav 061222
    Lilla T - Therese (-76), Skälby - Idun 070309
    Marina - Marina (-79), Viksjö - André 010920, Liam 070810, Isadora 090307
    Matglad - Kajsa (-76), Skälby - dotter 010103, Wille 070217, Moa 081214
    Mirix - Mirjam (-84), Skälby - Mira 081116
    Misses - Caroline (-83), Jakobsberg - Emma 050725, William 010906
    Seaflower - Sanna(-83), Viksjö - Viggo 0603, Emil 0803, BF för son 9/6 -09
    Stora syster - Karro (-80), Berghem - Alexandra 97, Loke 03, Nilo 08
    Tip - Anne (-74), Kallhäll - son 070627, dotter 081013.
    Utteröga - --- (-73), Barkarby - Uma 060316, Vincent 081209
    Yulander - Malin (-76), Viksjö - Ville 060128, Elsa 080408
    Åsa med 3 - Åsa (-74), Viksjö - Mathilda 961223, Anton 010910, Johannes 080417
    1975 - Judit (-75),Viksjö - Emma 060220


    Mamma till Leo 051004 och Noa 090218
  • Svar på tråden Järfällaföräldrar 5
  • Timba

    Natti natti på er måste oxå sova.

  • Matglad

    Mirix: En gång med sällskap, valfria gånger utan! Ja, gärna picknickpromenad någon gång!

  • RedTopaz

    Prommenad imorgon? Kanske med picknick??


    Mamma till Leo 051004 och Noa 090218
  • Stora syster

    Oj vad ni var hurtiga igår o snackade lopp! Inget sånt för mig, det pallar inte mina knän, men det ser rätt skönt ut!

    Idag praktik, kör dagpass hela veckan, alltså upp i ottan! Nilo e ff så himla förkyld! Inte kan han sova heller, man börjar bli trött nu!

    Måste bara fråga, Alexandra #rymde# hem till en kompis igår, jag försökte nå henne på mobilen fler ggr. Då säger kompisens mamma att alexandera inte behöver svara om hon inte vill! (kl halv tio på kvällen) o att när man e tolv år får man bestämma själv var man ska bo! O att Alexandra borde stanna hos dem under natten!(VA!?).

    Jag försökte ringa till mamman, men hon struntade helt enkelt i att svara! När hon vet att det e jag som ringer o letar efter Alexandra! E inte det ett beteende som känns minst sagt tveksamt? Eller överreagerar jag? jag blev rätt irriterad på henne, har dessutom aldrig träffat henne! Var bara tvungen att kolla hur andra ser på saken, själv vill jag nog inte alls att hon e där nå mera..

    nä, rusa rusa, kram på er!

  • flingansnö

    Godmorgon!

    Storasyster: Det är verkligen inte ok beteende av en mamma!! Shit! Jag hade varit skogstokig!! Det är ju vi föräldrar som måste hålla ihop och ge barnen de gränser (och frihet) de behöver! Shit hon är ju bara 12 år!

    Disan och Marina: Grattis!!!

    Mirix: Äh, så farligt var det ju inte! speciellt inte när jag drog vagnen vilket jag så gärna gjorde!

    appropå prommisar så måste vi hitta en prommedag när vi kan gå häruppe, jag hittade två prommisvägar igår, den lägnsta tog ca 20 minuter, så de var korta, men man kommer enkelt ner på järvafältet m man går härifrån!

    just nu sitter jag här och är trött, och blöder näsblod, (typiskt) men idag har vi iallfall läkartid till Gustav! äntligen!! Nu ska vi få träffa en specialist på KS huddinge som ska besluta om vi får operation eller inte. Eller egentligen hur snabbt han ska operereas. Jag hoppas att det blir omgående!

    Kram på er! Vi hörs senare!

    // Elin

    PS: Skrev lite positiv om er i bloggen idag! försöker att inte bara gnälla

  • Mirix

    Karro:

    Nej det är inte ok gjort av den där mamman att inte ta dina samtal, ev är det något slags brott sku¨lle jag vilja sträcka mig så långt som. Det är din dotter och hon är inte myndig och är det inte så att den där mamman misstänker att A far illa hos er så har hon inga rättigheter att undanhålla er. Egentligen har hon nog inga såna rättigheter ändå utan då skulle hon ringa soc så fick de reagera.

    Du kan absolut förbjuda A att gå hem till den kompisen, det blir tufft o du kanske måste stanna hemma för att "passa" henne, mn om du anser att det e viktigt så är det det som gäller. Eller vad gör hennes mormos om dagarna? Eller moster *l*.

    Helt allvarligt så behöver du prata med A ordentligt nu. Kanske åka bort en helg med henne o reda ut vad som pågår, för något e det. Man rymmer inte utan anledning. Kanske e det så "enkelt" som att hon känner sig åtsidosatt o vill ha uppmärksamhet. Det e inget lätt med det egentligen men bättre än alternativen att hon far illa hos er eller någon annanstans.

    Du får asbolut inte släppa det här nu, utan det e hur du agerar nu som hon kommer att komma ihåg som antingen positivt eller negativt. Om du Inte reagerar är det något negativt. Hon har visat med stor kraft att hon vill något genom att "rymma" som du kalalr det.

    Jag skulle kunna skriva i oändlighet mn jag tror nånstans att du måste hitta i dig själv hur du vill göra. OCH ring nån sån där föräldretelefon. Om inte de har bra tips så vet de nog vart ni ska vända er. Bättre att slå på stora alarmet nu än när ni får första samtalet från Maria Pol.

    Alla kramar till dig idag Karro.

    Mirjam

  • Marina

    Storasyster absolut ska du regera, hade nog nitat den mamman hihi, nä men så får man inte bete sig som vuxen.Hade gjort klart för mitt barn att ska ni umgås så gör ni det här och inte hemma hos dom för tydligen kan du inte lita på den mamman....Kram på dig


    Mamma till André, Liam och Isadora
  • urv73

    Stora Syster: jag kan inte annat än hålla med föregående talare. Jag hade inte accepterat det, det är ju för fasen JAG som "bestämmer" över mitt barn tills hon blir myndig. Ingen annan har rätt att lägga sig i hur jag uppfostrar det (de kan ha åsikter men det är en annan sak). Det är bara soc som kan ha eventuella åtgärder och liknande. Det hon gjorde kan väl vara grund till en polisanmälan, om man vill gå så långt. Vet inte den exakta brottsrubriceringen men, låter ju lite konstigt med egenmäktigt förfarande men det är det närmaste jag kommer. För att kidnappning kanske de inte kan få till det som, du visste ju trots allt var barnet var.

    Nä, jag ska inte elda upp mig mer, då kommer jag aldrig kunna sova då jag kommer hem från fsk.

  • Disan

    syster: Herre min je!! Vilken sjuk mamma!! Hon måste ju fatta att du är orolig... Jag försöker ringa dig inom kort för att diskutera detta... Om du inte pluggar och inte kan svara..?

    flingan: Blä för näsblod!!! Hoppas att du mår bättre snart. Eller är det G som blöder? Fattar inte riktigt med tank på ditt op snack..?

    Jag skall kila iväg till Bokia nu. Kolla in rean där Kan inte låta bli! Hahaha!

    Ville mest kolla in en sväng här först. Ses senare!


    Ronja kom till oss 070620 & Maya tittade ut 090322
Svar på tråden Järfällaföräldrar 5