• Kazeer

    Kärringmaffian del 13

    MRSVi skrev 2009-07-17 17:30:38 följande:
    Jag hittade en död liten fågel under min säng! Så jag stängde sovrumsdörren, eftersom maken var på ingång, mötte honom i dörren o manade upp honom till sovrummet. Han tog modigt upp det hopknycklade papperet, o sa något om glasögon. Hmpf. Men det såg ut som en fågel. Definitivt.
    *fniss*
    Gustav 2007.03.08 ♥ ME+KZE 2002.03.28
  • Kazeer

    Regnet smattrar mot uterummets tak. Jag ÄLSKAR det ljudet!


    Gustav 2007.03.08 ♥ ME+KZE 2002.03.28
  • Kazeer

    God morgon!

    Mulet och regnigt är det idag. Gustav kom och väckte mig vid 6-tiden men det har ändå blivit närmare åtta timmars sömn i natt. Jag har sovit betydligt bättre i natt än igår natt, då jag drömde om häftiga blödningar och for omkring som en galning i sängen


    Gustav 2007.03.08 ♥ ME+KZE 2002.03.28
  • Kazeer

    Boppie: Hoppas det blir en härlig vecka i skärgården!


    Gustav 2007.03.08 ♥ ME+KZE 2002.03.28
  • Kazeer

    Gustav har lekt ute i regnet i närmare tre timmar. Jag har varit och handlat. Snart ska jag hämta morfar på stationen. Han får säga vad han vill men jag tänker inte låta honom gå i regnet.


    Gustav 2007.03.08 ♥ ME+KZE 2002.03.28
  • Kazeer

    Jag har städat och hämtat mina föräldrar på stationen i omgångar. Nu är jag nyduschad och nu skulle jag kunna somna. Mats och min pappa har slitit i trädgården i dryga tre timmar. Snart ska vi börja uppbåda krafter att fira min mammas födelsedag. Hur ska det gå?


    Gustav 2007.03.08 ♥ ME+KZE 2002.03.28
  • Kazeer

    God morgon!

    Jag sov till halv nio idag men kan med lätthet sova ett par timmar till. Jag känner mig förkyld - näsan är täppt, huvudet tungt, men det känns ändå inte som en förkyning.

    Gustav somnade klockan tio igår kväll ... och gick upp klockan sex i morse. Han sov 2,5 timme mitt på dagen igår men sedan var det full rulle hela dagen. Han var ute i trädgården. Mormor och morfar var här samt en väninna till mormor. Han hade fullt upp. När det var dags att äta var han trött men skötte sig ändå nästan exemplariskt
     
    Vi hade ett trevligt och enkelt firande av min mammas födelsedag. Kräftor med vitlöksbröd och västerbottenost till förrätt. Grillad kycklingfilé och laxfilé med kokt potatis och en kall sås och en grönsallad till huvudrätt. Och det hela avslutades med jordgubbar med vaniljglass alt grädde.


    Gustav 2007.03.08 ♥ ME+KZE 2002.03.28
  • Kazeer
    Kibell skrev 2009-07-18 22:59:25 följande:
    Jag har ätit för mycket idag så jag har gjort en Kazeer dvs kört buss...
    Hoppas du mår bättre nu!
    Gustav 2007.03.08 ♥ ME+KZE 2002.03.28
  • Kazeer
    S vali s skrev 2009-07-18 22:53:06 följande:
    Ikväll konstaterade jag att en krogrunda numera skulle bli väldigt billig för min del - efter ett glas skumpa, ett 1/2 glas Sangria ( eller hur det nu stavas ) o ett glas vin så började jag känna mig lätt berusad
    Ha ha, det låter som jag. Fast för mig hade ett glas skumpa räckt Sangria och vin ovanpå skumpan och jag hade somnat under bordet

    Jag vågade pröva att dricka ett litet glas Coca Cola till middagen igår och det gick bra *lycklig*
    Gustav 2007.03.08 ♥ ME+KZE 2002.03.28
  • Kazeer

    Mats vill ha några timmar för sig själv idag för att kunna jobba med sin inlämningsuppgift och sin hemtenta. Gustav och jag ska åka och hämta mormor i Lund och sedan åker vi till morfar i Malmö. För någon vecka sedan fanns det en artikel i Sydsvenskan om Malmös temalekplatser och vi tänkte gå till någon/några av dem.


    Gustav 2007.03.08 ♥ ME+KZE 2002.03.28
Svar på tråden Kärringmaffian del 13