• Anonym (LEDSEN)

    de har låst in min son!

    Min son är 13-år och inlåst...han har aldrig gjort något kriminellt,han har aldrig använt droger....han har ett problem...ADHD.
    En svår ADHD och för sådana barn finns ingen profsionell hjälp att få i skolvärlden.
    I stället blir han straffad och ifråntagen sin familj.Han är bara 13 år och vill inget hellre än att vara hemma hos sin familj.
    Jag va så dum att kontakta socialen då jag trodde att vi skulle få hjälp, jag va orolig för vad som kunde hända då jag tyckte att min sons beteende blev allt mer oroväckande. Men han hade inte hunnit göra något utan jag reagerade innan.
    Jag blev vid det tillfället lurad att skriva på ett LVU som lovades att hävas på måndagen.När måndagen kom så hade "de aldrig sagt så".
    Det som händer sen är fruktansvärt. De kontaktar inte mig överhuvudtaget trots upprepade försök från mig att få kontakt. via mail,telefon ochsåvidare..ända livstecknet jag får är när de skriver ett mail att de ska placera honom.
    Jag fick också besked om att jag fick inte vara med och välja ställe och vi hann inte åka och hälsa på.
    I samma veva (2 dagar innan) han skulle åka så satte de ut hans medicin,trots att hans doktor sagt vid upprepade tillfällen att man inte bara kan sätta ut den utan den måste trappas ner för annars kan man må psykiskt dåligt.De frågade inte ens mig som vårdnadshavare utan satte ut den på de grunder att han sa att han mådde illa av de.
    Han skulle hamna på ett ungdomshem som ligger i Eksjö.22 mil hemmifrån!!!!!!!!Han har knappt sovit borta de senaste åren.
    Jag fick köra dit honom , till ett vilt främmande ställe som varken han elr jag fått tillfälle att hälsa på innan och lämna honom där.
    Där förväntas han att uppföra sig enl regelboken. Under vilka förutsättningar då undrar jag?
    Han har svår ADHD, ingen medicinering, förmodligen biverkningar av att de satt ut medicinen, blivit fråntagen sin mamma, den enda trygghet han någonsin haft,ett vilt främmande ställe med ett gäng tuffa pojkar.
    Han är rädd och ledsen men med hans diagnoser kan han inte säga det utan han skriker,fula ord och slår i inredningar,
    Då blir han bestraffad. Första anhalten är det sjunde rummet ,där man får vara ensam med en vårdare. Andra anhalten är isoleringen , dit de skickat min 13-åring flera gånger.
    Han blir satt i ett helt kalt rum i bara kalsongerna.Man tror att detta utspelar sig på 50-talet elr så men nu är vi 2009.
    När jag frågade honom om han va rädd så sa han mamma , 2 sitter här för droger,2 för alkohol,en för 7 inbrott och en för anstiftan till mord....man är ju inte trygg med alla precis.Han är minst där både till ålder och kroppsligt.
    Jag fick precis hem domen där det står fortsatt tvångsvård men det står också att 2§LVU kan tillämpas även mot föräldrar som uppfyller högt ställda krav vad gäller förmåga att tillgodose ett barns behov,det står att jag är en djupt engagerad förälder och gör allt som står i min makt för att hjälpa honom.
    Jag föreslog att man skulle placerat honom på ett skolveckohem då jag vill att han ska få betyg i skolan och klara av högstadiet och att han skulle få vara hemma hos sin trygghet på helgerna.
    Ändå väljer man att ha kvar honom på en låsbar instution.
    Min son mår jättedåligt och hans beteende blir bara värre och värre och jag kan inte som mamma göra någonting för att han ska få det bra.

    Jag vill med denna texten varna alla som tror att de kommer få hjälp om de ringer och ber om det. Man ska veta riskerna också och hur det går till i verkligheten.Om ens barn kan bli LVU -placerat trots att det finns en fungerande förälder som uppfyller förmågan att tillgodose barnets behov och är villig till instaser så ska man ju ha med sig att då kan alla barn bli det.

  • Svar på tråden de har låst in min son!
  • Anonym (vis)

    Jag skrev fel, inte nio månader utan sju månader....

  • Lavish
    Queen70 skrev 2009-07-05 23:18:20 följande:
    Här kan du läsa lite om Eksjö TS, om du inte fått så mycket information.www.stat-inst.se/zino.aspx
    :-S att kalla en avdelning där man låser in barn med neurotiska problem i madrasserade celler för "slottet" känns så obehagligt
  • Queen70

    Du kan inte på allvar tro att det är det som de gör dagarna i ända eller hur.....


    Lavish skrev 2009-07-05 23:34:07 följande:
    :-S att kalla en avdelning där man låser in barn med neurotiska problem i madrasserade celler för "slottet" känns så obehagligt
  • incahe

    Vill inte strö salt i sren men här lite mer info:

    mobil.svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp&a=792853&lid=senasteNytt_363877&lpos=rubrik_792853

    mobil.svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp&a=686047&lid=aldreNyheter_363890&lpos=rubrik_686047

    www.sr.se/Jonkoping/nyheter/artikel.asp

    Det får vara som det vill med lagar hit och dit.
    En sak kan vi väl ändå enas om och det är att det finns bra socsekreterare och det finns dåliga.

    Vissa läser lagen som fan läser bibeln.

    Usch, vilken klump jag fick i magen av ts berättelse.
    Klart som fan att hon mår jättedåligt av situationen hon hamnat i. Det kan väl vilken förälder som helst sätta sig in i hur det skulle kännas.

    Hoppas det löser sig till det bästa för er, och det snart.

  • Lavish
    Queen70 skrev 2009-07-05 23:38:28 följande:
    Du kan inte på allvar tro att det är det som de gör dagarna i ända eller hur.....
    Det sa jag inte. Men de gör det ju uppenbarligen? Tycker allmänt det är obehagligt med gulliga namn på hemska saker, vare sig de måste vara hemska eller inte.
  • Queen70

    Bara för att en avdelning är låsbar betyder inte att det är hemskt. Har du besökt en sådan institution nån gång? Det handlar liksom inte om tvångströjor och gråa madrasserade celler i sann öststatsanda. Det handlar om att ytterdörren är låst.


    Lavish skrev 2009-07-05 23:59:20 följande:
    Det sa jag inte. Men de gör det ju uppenbarligen? Tycker allmänt det är obehagligt med gulliga namn på hemska saker, vare sig de måste vara hemska eller inte.
  • Lavish
    Queen70 skrev 2009-07-06 00:07:54 följande:
    Bara för att en avdelning är låsbar betyder inte att det är hemskt. Har du besökt en sådan institution nån gång? Det handlar liksom inte om tvångströjor och gråa madrasserade celler i sann öststatsanda. Det handlar om att ytterdörren är låst.
    Fast TS säger ju att de sätter hennes son i ett kalt rum endast iförd kalsonger. Och att han får blåmärken på armarna när de för honom dit? Men du menar att hon ljuger då? Det är svårt att se att det finns något lyckligt i att barn måste isoleras från sin familj. Sen kanske det är just nödvändigt och att bättre alternativ inte finns. Det är hemskt ändå.
  • Queen70

    Jag säger inte att S ljuger, bara att vi inte vet vad som hänt. Barn som befinner sig på dessa ställen har allvarliga problem på nåt vis. De kan vara våldsamt utåt agerande och måste man hålla fast ett barn som kan skada sig själv eller andra så kan det naturligtvis bli blåmärken. Om man dessutom befarar att barnet kan avända kläder för att skada sig själv kanske man måste ta av barnet dessa tills allt lungnat sig.

    Men visst är det hemskt att ungar ska behöva må så dåligt att det måste finnas såna ställen överhuvudtaget.


    Lavish skrev 2009-07-06 00:10:40 följande:
    Fast TS säger ju att de sätter hennes son i ett kalt rum endast iförd kalsonger. Och att han får blåmärken på armarna när de för honom dit? Men du menar att hon ljuger då? Det är svårt att se att det finns något lyckligt i att barn måste isoleras från sin familj. Sen kanske det är just nödvändigt och att bättre alternativ inte finns. Det är hemskt ändå.
Svar på tråden de har låst in min son!