• Champagne77

    30+ som planerar syskon, del 4

    30+ planerar andra barnet del 4
    Hej!
    Är det dags för fler barn? Här kan vi 30+are med barn, snacka planering av syskon. Alla är välkomna, oavsett var i planeringsstadiet man är! 
    {#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}{#lang_emotions_flower}

    30+ som fått första barnet:
    www.familjeliv.se/Forum-11-236/m50570540.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-20 21:11
    Ny 30+ syskontråd: www.familjeliv.se/Forum-11-236/m51493295.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-11-24 20:16
    Ny tråd för 30+ som arbetar på första barnet: www.familjeliv.se/Forum-11-238/m55751622.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-01-20 19:47
    Temp-tråden för de som tempar: www.familjeliv.se/Forum-11-238/m54226857.html
  • Svar på tråden 30+ som planerar syskon, del 4
  • IdaVi

    Tack för alla tummarna! Dom behövs, nu är det jobbiga dagar! På söndag tar jag testet, om inte mensen redan dykt upp då.

    Fiji: Vad skönt att du börjar komma upp ur gropen. Och vad bra att det såg bra ut på VUL!!


    ~ Ida 21/10-08 ~
  • Sparken

    Lena - du har min tumme!

    Ego - hade en liten blödning igår kväll och fortfarande bruna flytningar, usch vad jobbigt! Har ett nytt VUL den 3 mars om blödningen inte tilltar får jag stå ut om ovissheten tills dess. Suck!

  • IdaVi

    Sparken: Tack! Förstår att du blir orolig. Men det är ju ganska vanligt med lite småblödningar och bruna flytningar, även om jag förstår att du blir orolig ändå. Du får ringa om det inte blir bättre. Kram!


    ~ Ida 21/10-08 ~
  • Champagne77
    Sparken skrev 2010-02-19 13:58:29 följande:
    Lena - du har min tumme!Ego - hade en liten blödning igår kväll och fortfarande bruna flytningar, usch vad jobbigt! Har ett nytt VUL den 3 mars om blödningen inte tilltar får jag stå ut om ovissheten tills dess. Suck!
    Precis som Lena sa är det vanligt med bruna flytningar o småblödningar, men om du är orolig så ring idag - NU! Det är fredag och sen helg och du kan inte gå runt och vara orolig hela helgen, bättre i så fall att du får komma in idag . Jag kommer ihåg att jag en gång fick superont i magen när jag var gravid - en fredag - jag ringde till slut min barnmorska efter lunch och fick komma in direkt och kolla och allt var okej . Det var sååå skönt att få komma in och få det bekräftat och min barnmorska var så förstående!! Kram!!

    Lena: du har inte funderat på att testa liiiiiiite tidigare... . Håller tummarna!! *kram*
  • IdaVi

    Lycklig: Söndag är ju tidigare än måndag


    ~ Ida 21/10-08 ~
  • Resande
    Sparken- vad jobbigt med små blödningar. Det är inte möjligtvis så att du skulle haft mens nu om ifall att du inte var gravid? Annars är det ju lätt hänt att det kommer lite om man lyfter tungt, haft sex eller kanske överansträngt sig. Kram!!
    Mini- känns det bra med kuratorn och du känner dig stärkt av de samtalen så är det självklart att du ska fortsätta!! Det finns ju många enormt duktiga och kompetenta kuratorer (som kan mer än att bara lyssna) och det är viktigt att personkemin är den rätta. Har du hittat någon som funnits med från början så förstår jag att ni har en speciell relation. Psykologer har ju gått en vääääldigt lång utbildning för att jobba med sina patienter och de har väl även "jobbat" med sig själva. Kurator kan man bli efter en socionomutbildning men de flesta som jobbar med detta har även gått extrautbildningar som specialiserar sig på samtal. 
    Lena har inte mensen kommit än är det ju väldigt positivt och hoppfullt. Tummarna fortsätter vara knipna och du kommer väl in och meddelar så snart du testat?
    Lycklig-
  • Sparken

    Lycklig - Jag har mailat min BM men de har inget ultraljud där och de kollar inte hjärtljud förrän vecka 20 eftersom frekvensen på ljusvågorna stör barnen på ett annat sätt än ultraljudet. Dvs hon kan inte göra något.

    Min läkare har flera veckors tidsbokning till sina tider så det känns inte meningsfullt att ringa henne.

    Som det känns nu kan jag hantera oron! Om det tilltar åker jag till akuten!

  • johlinn

    Sparken - låter som en bra plan! håller tummarna för att allt fortsätter gå bra för er!
    *sällar mig till kören och säger* småblödningar är vanliga. De bruna flytningarna efteråt är ingen ny "skada" utan bara gammalt blod. Hoppas helgen blir bra utan blod eller brunt!!

Svar på tråden 30+ som planerar syskon, del 4