• Thalis

    Cerclage?

    Schäfer: Härligt att allt gick så bra!!! Hur blir det nu framöver?
    Många kramar

    Dallis: Men jösses,starkars dig! Det kommer att gå hur bra som helst,det är nog mest jobbigt med sd och det onda!
    Kramar


    Snart mamma- igen!!
  • Thalis
    Schäfer skrev 2010-09-27 11:33:10 följande:
    Tack för att du frågar, nu är det sängen och soffan som gäller... Redan uttråkad Obestämd
    Jag tycker den här "läknings tiden" är jobbig. Jag känner mig öm och kan inte känna skillnad på sammandragningar och "trög mage"
    Jag vet,jag spyr när jag tänker på allt det lugna men vi får ju en rejäl belöning så det är värt allt!
    Har du kvar dessa sd,be om bricanyltabletter då vet du vad som är vad.
    Snart mamma- igen!!
  • Thalis
    Dallis skrev 2010-09-28 22:40:49 följande:
    undersökningen i Lund gick bra.
    Själva gynundersökningen var smärtsam, men hon var snabb, så det var skönt. Hon gjorde även ett vul och det var inte så lätt. Tappen var vinklad och Plutt ligger och trycker med huvudet, men tillslut lyckades hon få en bild så att hon kunde mäta. Tappen var 24mm och stängd hela vägen upp till cerclaget.
    Fick tid till att klippa cerclaget; 18 oktober är det dags. Hon varnade mig dock för att det kommer göra ont som tusan. Eftersom en vanlig gynundersökning  gör svinigt ont, så blir det inte bättre när läkaren ska leta upp snöret och klippa av det. Det känns väldigt lockande att trycka i mig något lugnande, men det går ju såklart inte.

    Hur har ni andra kännt det när cerclaget har tagits bort?
    Gud vad skönt att det såg bra ut och att du fått borttagnings tid!
    Jag vill helst inte berätta om hur borttagningen var för mig,men bra att din läkare varnat dig!
    Snart mamma- igen!!
  • Thalis

    Men Kakangumman lider verkligen med dig! Har du inte fått smärtstillande mot foglossningen?
    Förstod jag dig rätt i att de tar bort cerklaget på tisdag?


    Många kramar till dig!


    Snart mamma- igen!!
  • Thalis

    Magda: Härligt!! Lycka till!
    Jag avstår helst från att berätta om borttagningen eftersom det är individuellt, men tycker att det är bra att läkare säger till att det kan göra ont. Jag fick höra i de gamla cerklagetrådarna att det inte alls gjorde ont,att det var bara obehagligt och fick en chock!
    Så nu vet ni,det kan göra ont och det behöver inte alls göra ont.


     


    Snart mamma- igen!!
  • Thalis
    tigerkaka skrev 2010-09-29 12:33:34 följande:
    jao man får se hur det går på måndag, verkar vara väldigt olika =), en del läkare har haft problem med att bara undersöka mig i bland så jag hoppas att jag får en som kan det i allafall så dom slipper gräva o rota i hundra år haha ajajaj =).
    en nybörjare som dallis hade vill man ju inte heller ha =D , hoppas på fortsatt sjukskrivning med om de nu inte händer ngt på måndag hoho.
    MagdaA skrev 2010-09-29 10:14:39 följande:
    nu har jag pratat med min underbara BM på specen Hon hade samtalat med läkaren som gärna ville att jag skulle komma in för en koll, så jag fick tid kl 13 idag. Hon lät min tid till ord läkaren i morgon stå kvar tills efter besöket så vi vet då hur det ser ut.
    härligt! fint att dom lyssnar, det är ju så det ska va =)ont ont =o , man får ställa in sig på att det kmr göra duktigt ont så blir man glatt överraskad om det inte gör de =) , ja så får
    de bli. känns som en evighet tills på måndag =) o de behöver ju inte ens betyda att det kmr hända ngt, oh well bara till att vänta.

    kram på er
    Åh,snart har du din bebis!!!!! Det kommer att gå hur bra som helst på måndag.
    Kram
    Snart mamma- igen!!
  • Thalis


    Ego: Idag var vi på RUL och fic se en livlig liten krabat som lekte med sina fötter och händer,gäspade och vinkade. Helt underbar.
    Allt såg fint ut och vi fick reda på könet,fast igentligen är det bara nedskrivet vi har inte kikat ännu Men jag dör av nyfikenhet men maken vill inte veta ännu.
    Snart mamma- igen!!
  • Thalis
    Schäfer skrev 2010-09-29 12:51:30 följande:
    Thalis: vilken sötnos Skulle aldrig klara av att ha könet nedskrivet utan att titta! Har du några känningar på vad du tror det är?
    Man tackar!!
    Nog är man nyfiken men bara för att maken och vännerna inte tror att jag kan hålla mig så kommer jag att göra just det!!
    Envis? Näääääääääää
    Helt ärligt så tror jag på pojke, men ibland känner jag att det skulle vara kul med en flicka. Vi fick ju aldrig uppleva en bebisflicka,vår tös var ju 5 år när vi fick henne.
    Snart mamma- igen!!
  • Thalis
    tigerkaka skrev 2010-09-29 13:23:11 följande:
    vilken sötis =)! ser ut som han el hon vinkar =D, spännande ! !

    jag drömde att jag skulle få en pojke å så blev det med, har du drömt ngt?

    kramar
    Det var en vinkning Tack.
    Jo, jag har drömt att jag ammade en brunögd pojke,förra gången drömde jag om en blåögd pojke och det var exakt vad vi fick......
    Snart mamma- igen!!
  • Thalis
    Niinis skrev 2010-09-30 14:44:10 följande:
    fick veta idag att jag är gravid. gick till vc för att jag mått så illa och varit yr, haft småblödningar 1 vecka. Hon envisades med att ta grav test, men jag tyckte det var onödigt. Vi har skyddat oss så väl, jag förstår inte alls????? Det är i princip det värsta som kan hända just nu, min dotter är bara 1 år!!Gråter jag vet varken ut elleri n. ska jag behålla eller ej är frågan just nu. Vart vänder man sig först?
    Ok vännen,nu vet jag inte vad jag ska säga!
    Vad vill ni? Och ta kontakt med mvc så får du prata med någon där. Kan förstå att du är i chock.
    Kramisar
    Snart mamma- igen!!
Svar på tråden Cerclage?