• Blå Flygare

    Tygblöjetråden 24

    Det här är tråden för oss som använder tygblöjor, vill använda tygblöjor eller bara är nyfikna på tygblöjor.
    Alla frågor är välkomna!

    Tråden är dock längre än ditt bredband, så det är OK att fråga utan att ha läst hela tråden först.

    För att du som är nykomling inte ska känna dig utanför i diskussionerna har vi en förklaring till vad som menas med de olika benämningarna på tygblöjorna och materialen samt hur de används i trådens första inlägg.

    Dit kommer du om du klickar på den lilla symbolen
    ...längst till vänster vid sidnumren.

    Där finns också vår länklista som tar dig till tips och tricks med blöjanknytning, recensioner och betygssättning av modellerna, butiker där du kan köpa blöjor, mönster till blöjor att sy själv m.m.

    Förkortningsförvirring? Här är en lathund för våra vanligaste förkortningar:

    AIO=All-in-one * BBh=Baby Beehinds * Bbs=Blueberrys BG=Bum Genious

    BH=Baby Heaven * Bhr=Bum Hugger * BM=Bambino Mio * FB=Fuzzi Bunz

    GAD=Green Acre Designs * HH=Happy Heinys * HeH=Hemp Hour * IV=Imse Vimse

    MA=Magic Alls * MOE=Mother Of Eden * MT=Mommys Touch * PP=Pea Pods

    SWB=Swaddlebees * WO=Wonderoos

    Förra tråden: www.familjeliv.se/Forum-11-269/m49335180.html

  • Svar på tråden Tygblöjetråden 24
  • SaJoMa

    Jag kör dubbla inlägg i fuzzin, men det har inte hjälpt. Får prova dom igen då och då, för han ändrar form ganska mycket nu från inkyspinky till michelingubbe! :D
    Fick hem 7 st begagnade WonderWorks (är det samma som wonderoos? tyckte man fick träff på det när jag googlade om dom när jag var spekulant på att köpa) AIO S idag också som satt kanonbra! Tyvärr läckte första försöket, men den kändes tung, så den hade nog blivit välpinkad trots att den bara satt på 2 timmar. Där var inga extrafickor på dom. Får prova och modda lite till. Det som var bra var att de inte gick så högt upp på magen men ändå räckte runt låren fint. Tycker M är lite störd om de går för högt upp mot naveln, och just nu är han ganska magknipig (tror han har en ökningsperiod igen som magen inte hängt med på, av mina Dollyboobs att döma). Funderar på om jag ska köpa dom andra WW hon hade också i annonsen, jag snålade lite för att prova dom först. Men dom funkar kanske bara nån vecka till och om de då läcker vid lite mer kiss...
    Ska bli spännande att testa BG AIO OSarna. 

  • Bobelin

    Vet inget om wonderworks! Köpte ett startkit med 3 wonderoos pocket onesize i härliga minkyfärger på babykind. De har ett mindre ilägg (men ändå tjockare än fuzzybunz ilägg) och ett bambuilägg som man viker tredubbelt. Tror att det blir bra nattblöjor av dem. Men har inte hunnit testa!


    Har testat fuzzubunzen nu och de är underbara! Tvätt på förmiddagen, var torra runt kl 14 och då åkte första blöjan med ett ilägg på. Bytte vid 16 men den kändes i princip torr. Satte på en ny med ett ilägg och lät den vara på fram till nattblöjebytet kl 20. Ilägget var ganska blött men blöjan kändes torr ändå. Tog två ilägg till natten och bytte i morse kl 6. Inget läckage men två ganska blöta ilägg, men inget blött närmast rumpan. Till skillnad på hur det är efter en natt med vikis, flanellinlägg och ullbyxa. Börjar ångra att jag inte köpte en uppsättning tidigare. Pluttis är 6 månader nu och jag knäppte på hål 3 på samtliga resårer, andra bensnappisen och andra i midjan. Köpte 6 st pocket onesize och är beredd att beställa fler!


    Hela beställningen med 3 wonderoos + 3 tvättlappar+ en rulle rispapper + en liten pul-påse i ett kit + 6 fuzzybunz gick på 1400 kr på babykind. Tror jag skulle gå runt på lika många till, och så har jag ju vikisar med ullbyxor att ta till vid behov.


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     

  • Bobelin

    Har nu testat wonderoos. La det lilla ilägget i en, det stora i en, och dubbla i en som han hade i natt. Alla funkade bra. Men tycker att det blir lite bylsigt med nedknäppningen för storleken oavsett vilket ilägg. Och blöjan med dubbla ilägg blir ordentligt stor och bylsig. Annars sitter blöjan bra och är mjuk och skön. Tror han kommer kunna ha dem längre än fb. De medföljande tvättlapparna är helt underbara, lite små bara. Passar nog perfekt att ha med sig och torka liten mun med.

  • llotta

    Bobelin - har du några bodyförlängare? De, i kombination med rymliga byxor, löser de flesta lite-för-byllsig-blöja-problemen på så små tycker jag. Roligt att det verkar fungera bra. Till nästa bebis (som inte alls är planerad än) vill jag också köra tygisar på natten!

  • SaJoMa

    Fick hem 8 begagnade BGv3 idag och väntar fortfarande på AIO-BGarna (får snart kolla var de håller hus...), så nu är dagblöjorna löste ett tag till. En Wonderworks jag hade innan, som kanske är medium (större än smallarna iallafall), läckte rakt igenom PULen, men det räckte att tumla den en vända så funkade den igen. Maken gillar blöjorna utan inlägg (och jag också när det är tvättdags...).

    Jag väntar även på specialbeställda hemsydda ullwraps! Har såna sydda av samma tjej i small på nätterna, men de täcker inte riktigt LL size 2, så jag frågade om hon kunde sy större, och det hjälpte hon gärna till med!

    Kul med tygblöjor!

    Måste förresten skaffa en bebis till, för jag impulsköpte världens sötaste formsydda ihop med WWarna och den går inte på gubbsingen!  

  • Bobelin

    Haha!


    Behöver nog också fixa en bebis till för att motivera inköp av fler blöjor! Tror jag ska beställa 6 st fb till, de är så bra.


    Har ingen bodyförlängare, men använder bara de bylsiga på natten i en rymlig pyjamas.

  • Nano07

    Hej hej, ny här i tråden med en liten 2 månaders (och en 5 åring menn hon använder ju inte blöjor ;)) och tänkte komma igång med tygisar nu.

    Tänkte försöka mig på att fixa ilägg (eeler vad det heter?) till dessa. Några har en ficka, andra är bara som byxor.
    Har en kasse med gamla frottehandukar som borde funka, nån som har tips på mönster?


  • Nano07
    DetÄrBaraLillaJag skrev 2012-12-09 15:31:53 följande:
    www.ottobredesign.com/en/print/pdf/vaippa_en....

    här är ett mönster på en formsydd, jag har sytt några efter det men då min bebis inte har kommit än så vet jag inte om det är bra eller dåligt än.. men du kan ju alltid testa..

     

    Tack, måste man ha resår tror du? Känner mig inte jättehaj på att sy det :/
  • DetÄrBaraLillaJag

    jag har sytt med resår, tror att dom sitter bättre då, iaf i benen.. men du kan ju prova utan, skulle det inte fungera så är det ju bara att smälla dit en resår i efterhand.. men imses gamla formsydda har ju inte resår alls, men som sagt, jag har inte kunnat prova än.. 

Svar på tråden Tygblöjetråden 24