• Kavat

    K*B*N, pratar del 11

    Nemia, precis som du skriver, tur i oturen att det inte hände värre saker... Usch, det är så otäckt när människor och djur blir svårt skadade... Gråter

  • Kavat

    Asereht, tar en stor suck av lättnad. Vad skönt att det inte var cancer. Hoppas nu att du blir bra och slipper op. Min stora körtel har gått tillbaks lite för den gör inte ont längre. Håll nu tummarna att den försvinner och förblir borta!

    Zasata, håller helt med Fröken Småland. Det är dumt att "göra bort sig" på bokföring om man varken kan eller har intresset... Bättre att satsa på det man är bra och duktig på och överlåta det andra på folk som är bra på just det!

  • Kavat

    Lindajo, vad fort det går! Håller tummarna för att du slipper må dåligt alls denna graviditet.

    Fröken Småland, brevet...
    Jag har inte läst det och maken "refererade" bara.. Men han vågade inte ens öppna det på julafton, ett brev från sin egen mamma... Spöke

    Men han sa i korta drag vad det stod. Och det var att det var ett år sedan som vi (jag?) förstörde deras jul typ. Och att det är så tråkigt att jag aldrig gillat dem. Och att hon försökt ställa allt tillrätta (genom att ge mig en kram jag inte ville ha och säga att vi stryker ett streck över det) men att jag aldrig svarat. (Det är inte hon som blivit kallad lat idiot...)
    Sen var det en massa om hur de hade firat jularna förr också, som tydligen var kul att läsa. Men hon kunde ju hoppat den första biten i ett julbrev. Det känns inte som hon har några hämmingar alls? Vem f-n ger något sådant på jul liksom..? Det kunde hon väl då skickat separat, eller varför inte prata med sin son? Och den första delen i brevet gick ut på att det var mig det var fel på, jag som inte tyckte om dem, jag som inte ville gå vidare osv för hon/de har gjort allt rätt.
     Jag har ju för fasen inte ens fått en ursäkt och mår fortfarande jätte dåligt hur de behandlat mig och vad de sagt... Medans hon bara vill stryka ett streck över allt och låtsas som ingenting. Demon
    Sorry men jag kan inte glömma, tyvärr säger jag. För det hade varit så mycket lättare. Så nu står vi här igen. Jag är skitledsen över att återigen blivit beskyld med lögner (jag har aldrig sagt att jag aldrig gillat dem, och det är långt från sanningen. Den julen (förra) så satt jag i många timmar och gjorde ett halsband till henne, som jag hoppades att hon skulle gilla. Typ mer tid på det än på något annat pyssel senaste åren (blev lite för komplicerat egentligen) och det skulle jag aldrig gjort till en person jag inte tycker om. Varför liksom?
    Maken kommer kanske ta sig ett snack med dem igen, men de lyssnar ju troligtvis inte. Hon hittar ju på sina egna sanningar om och om igen...

  • Kavat
    Princepesa skrev 2010-12-30 21:18:43 följande:
    Förlåt, men jag har i tysthet följt er under lång tid....Skäms Har inte tyckt jag har haft något att tillföra, men har lärt mig så mycket av er.

    Känner att jag måste kommentera..... Hoppas att det är ok?

    Vi bor på landet. Här finns en massa hästgårdar och vi har en själv. Dock har vi inga hästar. Inte än i allafall. Många gånger har jag hjälpt till att fånga in hästar vid vår stora landsväg och vid barnens skola. Det är absolut inget ovanligt. Det finns mycket som kan skrämma en häst och tyvärr blir ju oftast skadorna omfattande när det väl händer en olycka. D 

    Det måste vara en oerhört stor tragedi för alla de som på något sätt har någon relation till hästarna och det som har hänt. Vi djurvänner brukar ju sed våra djur som familjemedlemmar, och de sörjer och saknar man ju.

    Tråkigt att Sverige är så fyrkantigt och byråkratiskt så att den stackars hästen inte får flyttas, men jag är inte överraskad.

    Hoppas att ni snart får chans att "komma vidare".

    Kram till er alla inblandade!!!!

     
    Välkommen! {#emotions_dlg.flower}
    Klart du ska skriva i tråden! Ju fler trevliga människor desto roligare!
  • Kavat

    Asereht, vilken knöl! Läskigt! Men gosh, vad smal du blivit!!! {#emotions_dlg.flower}

    Min knöl ligger i lä...

    Har en rörmockare i bar överkropp i köket nu. Lalalala! Drömmer

  • Kavat
    Fröken Småland skrev 2010-12-31 11:12:55 följande:
    Är det du eller han som har bar överkropp? Visa honom knölen vetja! Drömmer
    Haha, det är han som har bar överkropp!

    Fast jag är fortfarande i morgonrock.. Knölen är inte så upphetsande... Obestämd Fast den är mindre tror jag och gör inte ont så.
     Liten sover inte riktigt som han borde på nätterna.. Har han väl aldrig gjort, men i natt var lite bättre så jag hoppas det återställs till 3 timmar åtminstonde mellan amningarna nu... Varje timme är lite jobbigt..
  • Kavat
    zasata skrev 2010-12-31 11:59:33 följande:
    Uj, 2006 ser fin ut 1000kr, snälla? ;)
    köp den till mig!!!!!!!!!!!!
  • Kavat
    zasata skrev 2010-12-31 12:23:23 följande:
    nej jag vill... försöker få sambon att förstå, men han gör inte det... Gråter
    Angel, synd att du inte är i götlaborg...
  • Kavat

    Vi får min tjejkompis, hennes man och två jämnåriga vildingar på besök. Men det blir nog tidigt för alla ändå, eller alltså 12-slaget firar vi nog själva.. Om vi är vakna...
    Här blir det melon och serranoskinka, älgstek m hasselbackspotatis och någon god sås (hoppas jag) och gino (varm frukt med marshmallows eller vit choklad och glass till efterrätt.

    Lite klurigt att utesluta så mycket och ändå få till det men jag tror att det blir toppengott även fast jag får undvika hemmagjorda apelsinglassen och hallon och lite annat..
    Fryst banan är riktigt gott föresten.

Svar på tråden K*B*N, pratar del 11