Inlägg från: LokesMammi |Visa alla inlägg
  • LokesMammi
    jennsans skrev 2012-03-16 21:55:28 följande:
    Näe det vet man ju inte håller tummarna!
    Har fått papper nu från försäkringsbolaget!
    Vi fick akutersättning 600kr och vi har legat på sjukhuset två nätter med skrutten odet fick vi 1500kr för! Tackartackar! =)
    Så dom pengarna får jag snart! Dom vill att jag skickar in papper från VB från fk "för att kunna ta ställning till eventuellt periodiskt kostnadsbidrag!" =)  Står massor på papret! Ska skicka in intyg från fk o läkaren så får vi se om man får månadskostnad! =)
    11/1-11 kom världens bästa bebis in i våran familj! mittlivsommamma-suzzy.blogspot.com<3
  • LokesMammi

    För ungefär 6mån fick sonen Kåvepenin vilket resulterade i illröd hud. Besök på barnakuten och motmedicin. Gjorde provokation igår och ingen reaktion. Det var sambon som var med honom o kunde inte svara på mina motfrågor!
    Nån som vet hur det kommer sig att han reagerade mot medicinen o inte på provokationen?
    Kan dom ha gett honom "vuxen medicin" o han reagerade mot ngt annat i medicinen o inte själva medicinen? Eftersom det är en massa "jox" i så det ska smaka gott.


    11/1-11 kom världens bästa bebis in i våran familj! mittlivsommamma-suzzy.blogspot.com<3
  • LokesMammi
    SanTan skrev 2012-04-03 13:32:40 följande:
    Jag tror inte det spelar så stor roll huruvida syskon är allergiska... Det mest avögrande är ju föräldrarna....

    Har hört några siffror att om en förälder är allergisk är det 25% risk att barnet blir allergiskt. Om båda föräldrarna är allergiska är det 75% risk att barnet blir allergiskt. Vet inte om det stämmer men det är vad jag har hört....
    Jag fick allergi, min bror fick inge allergier!
    Min sambos brors tjej har allergier. Deras äldsta barn har allergi men inte deras yngsta!
    Hoppas min sons framtida syster/bror slipper allergier! =)
    11/1-11 kom världens bästa bebis in i våran familj! mittlivsommamma-suzzy.blogspot.com<3
  • LokesMammi
    annahoj87 skrev 2012-04-26 11:37:02 följande:
    Hur har ni föräldrar gjort med era barn som är multiallergiska när det handlar om förskola? Är era förskolor duktiga på att ha koll?
    Jag har valt dagmamma. Litar inte på fsk! =)
    11/1-11 kom världens bästa bebis in i våran familj! mittlivsommamma-suzzy.blogspot.com<3
  • LokesMammi

    Undrar om sonen reagerar på pollen, hade den undran förra året också! Han nyser mer än en gång varje dag, men har inga röda ögon! Tycker han piper lite i luftrören.
    Ska prata med hans läkare på nästa besök om vi kan testa pollen, damm o kvalster i höst!


    11/1-11 kom världens bästa bebis in i våran familj! mittlivsommamma-suzzy.blogspot.com<3
  • LokesMammi

    Idag var vi på återbesök hos barnläkaren. Fick "beröm" för att hans hud var så fin o exsemfri. Bara lite på händerna. Men inget annat. Det var hon glad över. Tyvärr har han förkylningsastma o han har besvär nu men gav honom ingen medicin imorse för att hon skulle höra på honom "rent". Men hon hörde att jag måste ge honom medicin. (som jag redan visste =))
    Hon hörde även ett litet blåsljud på hjärtat. Hon visste inte om det var blåsljud eller om det var förkylningen som gjorde det, men hon vill gå vidare med det så det blir ultraljud av hjärtat. Blä!
    Ska tillbaka dit igen i november och då ska vi pricktesta. Lät som det blir på sädesslagen och sen ville jag även på pollen, damm o kvalster vilket hon sa att det gick bra.
    Han har även haft maginfluensa typ varje månad. Låg inne i feb/mars på barnakuten o fick dropp! Hade maginfluensa 2ggr i april. Hans avföring är varken fast eller lös. Mera "geggig" så vi ska lämna avföringsprov! Blä!


    11/1-11 kom världens bästa bebis in i våran familj! mittlivsommamma-suzzy.blogspot.com<3
Svar på tråden Allergitråden