December Bebis 2010 :)
Tur dem inte svälter helt o hållet iallafall
200 ml vatten och 5 skopor pulver blir ungefär 230 ml färdigblandat, sedan blir det en ytterligare vällingflaska på morgonen - detta för han är dålig på att få i sig vätska under dagen. Annars har vi kört grötfrukost på 1½ portion + fruktmos (egengjord).
ja jisses, kladdet får man överleva! Tycker det är roligt o betrakta Mileon som utforskar med maten på eget bevåg - pruttar, nyser och hostar ut den. Skulle inte bestraffa det på något vis, det är deras sätt nu att upptäcka världen - prova på alla möjliga vis.
Är det något som kan vara farligt så markerar jag enbart med ett ajabaja och avleder därefter. Än är dem ju så små.

Höstkläder har vi i form av fleeceställ, och sedan skaljacka på det. Två olika tjocka sorters vantar och mössor. Sockor på fötterna. Har även fodrade kängor också men tveksamt om dem kommer användas så mycket.
Vintern har vi också klar, Didriksonoverall med tillhörande mössa och vantar i två uppsättningar. Dock ingen extra overall då M inte ska börja på dagis under vintern - så tror vi inte behöver fler än en och fleceställ om han nu sover ute dagtid med åkpåse.
Ja så länge dem inte är påverkade och inte alltför hög feber så ska man helst inte peta i dem febernedsättande, utan låta kroppen få jobba undan det.
har ni testat Inotyol mot röda rumpor? Nu har inte Mileon haft så jätte irriterad rumpa, men de tillfällen han varit lite röd så har vi smörjt in honom och nästa blöjbyte så är det röda puts väck. Finns på apoteket.