-
vi kan sikta in på att träffas i början av veckan, typ tisdag eller nåt? ska bara kolla schema och sånt.. Jobb blir kanske på torsdag vet jag iaf...Odetta skrev 2011-01-13 21:57:15 följande:Ska du till E-tuna då? Annars är ju V-ås bättre
När ska man börja använda bältet? direkt efter förlossningen?
Haha...det blir ju lite tajt med tanke på att det är mindre än en vecka kvar nästan 
-
jag slutade äta järntabletter när mitt hb var uppe på 110... :) Visst var jag lite trött men då var jag "normaltrött"... Så jag skulle inte oroa mig om jag var dig Muffe!
-
Måste bara få säga en rolig grej från middagens samtal...
Jag "åååh vad det är jobbigt med denna förbannade halsbränna"
min man: "men du är väl gravid igen"
Jag: "men det går ju inte, jag har inte haft mens, jag är inte trött, jag mår inte illa eller nåt sånt"
min man: "nej men det är ju för att du är så van så du känner inte"..
-
jo det är sant men man borde ju ha något mer symptom än halsbränna! :) nej men jag tror att han har fel! :)acure skrev 2011-01-15 09:05:17 följande:Mabaja: ägglossningen är ju alltid innan mens så du kan ju mycket väl vara gravid igen. Hihi. -
haha, jag är inte gravid! :) Jag har bara halsbränna! :)mallanis skrev 2011-01-15 12:17:44 följande:sofy och lallan ni ger mig hopp!
Men när man ringer in och berättar och de säger...det är nog bäst du kommer in....blir man ju inte desto mindre nervös...... Men de får/ska säkert säga på ett visst sätt! ska strax åka in.....
Mabaja-hoppas du är gravid.... Jag har bestämt mig här blir det bara ett barn!!! För psykisktjobbigt att gå igeom allt det här!
Mallanis, det kommer att gå bra! Jag lovar! Du ska bli mamma nu och din man ska bli pappa! Lycka till iaf, slappna av efteråt! KRAAAM! -
Jo vi vill ha ett syskon under 2012 så vi hoppas att det tar sig. Får jag önska så vill jag slippa vara höggravid på sommaren, men annars är det fritt fram! :) Helst vill jag början på 2012.. Men vad man vill och vad man får är två olika saker! :)Cat79 skrev 2011-01-15 13:00:26 följande:Mabaja: Ni vill väl försöka få igen nu till våren? Hoppas det blir som ni tänkt er och att Wilda få ett litet syskon under 2012 :)
Ego: Lovis växer så det knakar, har nog grädde i mjölken då hon gick upp från ca 3100 g till 3500 g på 1 vecka. BVC vill att de går upp minst 200 g per vecka men hon dubblar och ligger nu vid normalkurvan då hon låg lite under från början. Får inte växa i denna takt tack. Gumman var så bökig innan hon somnade igår, ont i magen.... gav henne lite mycket mat då hon tuttade hela tiden och sen kom det upp en laddning samt bajsade en del - nu blir det mycket napp så jag inte matar för mycket men svårt att veta? Hon somnade ca 02 och jag ammade en gång runt 06 och sen sov vi vidare till 10-tiden så det slutade med en bra natt.
Ha en mysig lördag. KRAM
Skönt att Lovis växer på! Då slipper du oroa dig iaf! :) -
Kajsalisa: åååh vad fin han är!!!
-
kollade din och mannens blogg, vilken fin mage du har! :)acure skrev 2011-01-15 18:29:07 följande:Smålandsjänta: vilken härlig shoppingdag du haft! Låter superkul! Imorgon vecka 34, Weehoo! Gå inte ut för hårt bara så du sliter ut dig! :) -
JAAAA hoppa på hästen igen så fort du kan! haha. Vi vill också ha tre. :) Daniel är så rolig, efter varje gång vi haft lite trevligt i sängen så går han in till Wilda (oftast sover hon) och säger "nu har vi förhoppningsvis gjort en lillasyster till dig"... haha.Happiness skrev 2011-01-15 18:38:17 följande:Mabaja: Ja vem vet du och jag kanske kommer följas åt igen då
Säger jag nu...och utan att min man vet om det. Skulle vilja ha en bebis till. 3 stycken är väl inte för mycket begärt under en livstid? Jag får sätta igång så fort Sofia pluppat ut. HAha!!!!
Om det känns jobbit nu undra hur det hade känts då. Vad mer kan tillkomma liksom. Jo havandeskapsförgiftning. Yipeeee, det har vi ju inte provat. 
-
åh tack goa du! Men det är ju så det ska vara, ölmage- det är ju ett tecken på "bara bebis". :)acure skrev 2011-01-15 18:47:24 följande:Mabaja: tack snälla! Själv tycker jag att den ser ut som en ölmage, haha, iallafall senaste veckan. Tror att bebisen håller på att fixera sig lite så magen byter form. Hehe. Din mage tycker jag var så fin hela tiden. Rund och brunbränd!