• Fragile Angel

    Stora tråden om Gastric bypass (GBP)

    Stora tråden om Gastric bypass (GBP)


     Här pratas allt mellan himmel och operation {#lang_emotions_tongue_out}.
    Vi har gemensamt att vi gjort, ska, eller vill göra en gastric bypass, en s.k. viktoperation. Här kan du ställa frågor om du är intresserad, vi svarar så gott vi kan.

    -------------------------------------

    1. Hur går man tillväga för att få en operation?
    • Man bokar ett läkarbesök på vårdcentralen, där ber man om att en remiss ska skickas till tillhörande sjukhus kirurgmottagning. Man kan också skicka en egenremiss. Man blir kallad till sjukhuset, där man får träffa
    ett
    läkarteam. Alternativt ringer och bokar tid på ett privat sjukhus, det går fortare men man får då bekosta det själv, ca 130000 kronor.


    2. Hur lång är väntetiden?
    • Kontakta det sjukhus du ska/vill o
    pereras
    på för information.

    3. Vilka krav ställs på mig som vill göra en viktoperation?
    • BMI måste ligga runt 38-40• Allvarligt menande bantningsförsök skall ha gjorts med sakkunnig, personlig rådgivning. Operation får aldrig vara en förstahandsmetod.
    • Fetman måste ha varat ett antal år.
    • Man ska vara motiverad och förstå vad en operation innebär.
    • Man får inte ha psykiska besvär, missbruk eller uttalad ätstörning som t.ex. bulimi.

    4. Kan jag aldrig äta gott igen?
    Jo, de kan man absolut. Skillnaden är att man måste lyssna på kroppen lite mera än förr.

    5. Graviditet
    GBP utgör inget hinder för graviditet men kroppen klarar inte av detta energimässigt första året efter operationen. De som önskar skaffa barn bör vänta ca ett år efter operationen tills vikten stabiliserats. Vid en graviditet bör man kontrollera sina värden lite extra, då näringsbrist kan förekomma

    Bra sidor som är värda ett besök:




    Två jättebra forum om viktoperationer:



    Gamla tråden vi surrat i:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m51167014.htmlwww.viktop.sewww.viktdropp.sewww.vantetider.se/se-vantetider/aktuellt-vaen...www.orebroll.se/uso/pagewide____19886.aspxwww.orebroll.se/uso/pagewide____19582.aspx


    ¸ .? Jag skrek åt en banan i ett hål för att jag saknar självkontroll¸ .?
  • Svar på tråden Stora tråden om Gastric bypass (GBP)
  • METAMORPHOSIS
    frökenKAJO skrev 2011-01-16 12:24:45 följande:

    Bra jobbat alla tjejer! (Och killar, om det smugit sig in någon )

    Visst är det härligt att se hur kroppen förändras i takt med viktminskningen, en riktig fröjd. För min del är det stora raset gjort, ligger nu på en behaglig normalvikt knappt åtta månader efter operation och behöver egentligen inte gå ner mer alls (men har ett mål som innebär att 4-5 kilo till ska bort, allt för trivseln. )

    För min del består framstegen just nu av att se hur kroppen blir starkare. Att orka sånt som jag bara kunnat drömma om under åren som fet. I morse lyckades jag till exempel med konststycket att jogga nästan åtta kilometer utan uppehåll, trots att jag haft jogginguppehåll hela julmånaden. Najs.


     


    Vad DUKTIG du är. Imponerad!
  • Päronsylt
    sweety88 skrev 2011-01-16 16:41:26 följande:
    Vet någon här varför man inte får äta bars under flytperioden innan op?
    Till mig sa dom att det var för att allt man stoppar i sig som man måste tugga påverkar levern och dens sätt att krympa.  :)
  • sweety88
    Päronsylt skrev 2011-01-16 16:55:40 följande:
    Till mig sa dom att det var för att allt man stoppar i sig som man måste tugga påverkar levern och dens sätt att krympa.  :)
    Tack så mkt, då får man undvika dom med andra ord :)
  • Päronsylt
    sweety88 skrev 2011-01-16 17:04:43 följande:
    Tack så mkt, då får man undvika dom med andra ord :)
    Jag tror att det är en smart idé :)
    Till mig sa även läkaren att om man fuskar så ser dom det på en gång och då får man ingen operation.
    Vet inte om han försökte skrämmas men han lyckades i alla fall. ;)
  • lilla agnis
    trollbottom skrev 2011-01-15 17:21:33 följande:
    Tack, då ska jag prova redan ikväll. Har förvisso ingen sparrissoppa hemma, är lite rädd att prova den då jag inte tycker om sparris i vanliga fall. Men ska nog köpa en kartong iaf så man har lite mer att variera. Men då blir det purjo och potatissoppa med sting ikväll
    Hur gick det? Blev soppan något bättre tyckte du? Jag klarar inte av soppa längre nu så det är bara söta shakes och puddingar som gäller-längtar efter riktig matsmak!
  • capobranco
    Päronsylt skrev 2011-01-16 17:10:45 följande:
    Jag tror att det är en smart idé :)
    Till mig sa även läkaren att om man fuskar så ser dom det på en gång och då får man ingen operation.
    Vet inte om han försökte skrämmas men han lyckades i alla fall. ;)
    Hm nu blir jag lite orolig för till mig sa det att bara jag går ner mina kilon så kvittar det vad jag äter innan så därför har jag kört med flytande + en bar per dag och det har fungerat viktmässigt. Har ni andra också fått den informationen som Päronsylt har fått? eller vad sa de till er?
  • trollbottom
    lilla agnis skrev 2011-01-16 17:31:54 följande:
    Hur gick det? Blev soppan något bättre tyckte du? Jag klarar inte av soppa längre nu så det är bara söta shakes och puddingar som gäller-längtar efter riktig matsmak!
    Jo, men det blev mycket bättre. Stoppade lite sambal oleke i purjo och potatissoppan och den blev riktigt god då. Idag har jag stoppat kardemumma i vaniljen vilket blev lite som att dricka en kanelbulle Men helt okej. Ska prova choklad med chili i sen.

    Men saknar fortfarande att äta vilket ju är någon månad bort nu. Ska ju operera mig 2 februari och sen ska jag äta modifast 2 veckor efter det och sen kommer jag tack och lov få äta egna soppor
    Vänd dig inte till ondskan, om du föredrar lycka framför olycka.
  • lilla agnis

    Jag ska opas på Ersta nästa vecka och i mina papper står att om man inte klarar av Modifast måste man iallafall se till att hålla sig under 1000 kcal/dag. Om maten är fast eller flytande verkade inte ha någon betydelse från vad jag fick höra, huvudsaken är ju den snabba viktnedgången som flytet ska ge. Sedan föredrar de att man håller sig till flytande, dvs Modifast, delvis för att man får i sig allt man behöver och även kanske för att mentalt förbereda sig på flytet efter op vad vet jag. Låter som skrämseltaktik från läkarens sida tycker jag.

Svar på tråden Stora tråden om Gastric bypass (GBP)