• Anonyhm

    Jag längtar till jul!!!

    Min kompis skickade följande länk till mig igårkväll och nu är det kört-

     
    ">



    Jag ÄLSKAR julen. På ett nästan lite sjukt vis. Jag älskar att pynta, jag älskar att spela julmusik, jag älskar att ha tomtar överallt, jag älskar hela julmystiken och december är en saga för mig. Förra julen var vår son 7 veckor gammal och allt var nytt och han bara sov. Denna julen kommer att vara den första julen med honom där han är uppe och glad och medveten. Och jaaa jag ska ljuga honom full av tomte. Jag är 26 år och tror fortfarande att världen är full av tomtenissar hela december. Det är mysigt

    Varje år den första advent gör vi samma sak. Går på julskyltning. Tre olika. I mannens hemstad, i min hemstad och i grannkommunen Efter det bär det av hemåt för att det ska städas ordentligt till julmusik på hög volym. Vi julpyntar tillsammans. Vi bråkar om ljus som inte fungerar, ljusstakar som inte passar julstjärnor, tomtar som inte kan sitta där fattar man väl osv. När kvällen kommer  kurar vi traditionsenligt upp oss i soffan med mängder av juleljus tända i hela huset och tittar på home alone, the santa claus, grinchen eller så kör vi sunes jul - maraton.   Allt med en mugg glögg eller ett glas iskall JULMUST i näven och pepparkakor på bordet. 

    Hemmet doftar apesin med kryddnejlika, pepparkakor och glögg. Vi känner oss som nyförälskade tonåringar och världen är underbar.

    Den andra advent bjuder vi hem alla våra närmsta vänner. Det är julgodisdax!  Vi dricker glögg och har julölsprovning medan vi kokar knäck, gör ischoklad och rischoklad i stora lass och sist men inte minst har vi pepparkakshusbyggningstävling parvis. Det är alltid en succé. Julmusiken dånar och gapflabben avlöser varandra medan pepparkakskåkarna klistras ihop och dekoreras. Som avslutning myser vi alla upp oss i vardagsrummet, tänder levande ljus överallt och garvar läppen av oss till tomten är far till alla barnen. En film jag stolt kan säga att jag sett 64 ggr.

    Jag längtar så fruktansvärt mycket till jul nu. Hur firar du din jul?  Vad har ni för traditioner och vanor kring denna magiska högtid?  

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-18 10:47
    jag är gift med tomten. Förra året började min man spara ut sitt skägg i slutet av maj månad. Enbart för att han skulle vara tomte till jul. Skägget skulle sedan blonderas vitt. Han hade i blonderingsmedel i både skägg och mustasch och satt och andades genom en lång papperstratt ut på balkongen.

    SÅ mycket går vi in för det!

  • Svar på tråden Jag längtar till jul!!!
  • molly50
    GossipGirl skrev 2012-11-10 20:18:23 följande:
    Tungan ute Haha! Ja, rena rama kaoset.

    Granen har fått komma in nu iaf! Den står i köket och är så fin. Det luktar redan lite gran här inne.

    Du får sätta 4 ljus och lite glitter i den till advent så har du en adventsgran.
    Mattias 2007-05-23 <3 Hannah 2011-09-07 <3
  • Esmis
    Utropstecknet skrev 2012-11-11 10:27:43 följande:
    Hur stor är julmarknaden i Sigtuna? Vet du hur det är med parkeringsplatser där? Jag har aldrig varit där men skulle gärna åka dit!
    Den går längst hela stora gatan, som har genom hela centrum. Inte jättestor med andra ord, lagom mysigt tycker jag.
    Det är jäkligt knappt med parkeringsplatser, folk ställer sig lite överallt. det finns vid skolor och så vidare om man kan tänka sig att gå 5-10 min från bilen.

    Men helt klart värt ett besök. Är varje söndag från första advent fram till fjärde advent.

    Så där, nu känner jag mig duktig. Har skrivit en lista på vad jag ska köpa i julklapp och vart jag kan hitta det, dessutom beställt några från nätet. Perfekt!
  • Pigelinen

    Nu har hela familjen tagit en långpromenad och då gick vi och småpratade om julen och dagarna runt där. Så mysigt!!!! Kvällen innan den 23e har en kyrka i närheten en julkonsert. Det är en familj som sjunger underbart och bara jullåtar. Det brukar vara knockfullt i kyrkan denna dagen. Nu har inte vi varit där på flera år eftersom barnen varit små och det har varit mer jobbigt, men iår ska stora tjejen och jag dit medan lillan och pappan är hemma och fixar det sista.


  • tahira

    Igår frågade min man "men när ska vi till Ikea och köpa julsaker? Börjar det inte bli dags nu"

    Han som annars verkligen inte är intresserad av jul-förberedelser! Ni har nog rätt i att det smittar ^^ 


    Blev mamma vid 17, lever avslappnat och harmoniskt liv i London och avskyr gravida som röker: tahira-faye.blogspot.co.uk/
  • husbyggemama

    tahira: visst är det kul att det är smittsamt!! du får allt planera in ett ikeabesök inom kort så att han inte tappar lusten.

    Här hos mig är det så grått och mörkt att jag snart inte kan hålla mig från att sätta upp ljusstakarna  men nu är det bara tre veckor kvar!!!
    Jag har för tillfället ganska mycket besvär av allergi så då äter jag tabletter som gör mig trött. Har somnat kl 8 tre kvällar denna vecka. Vilket betyder att jag inte hunnit göra allt pyssel som jag tänkt mig. Nu måste jag skärpa mig och ta tag i allergin och sköta mig så att jag hinner allt jag vill till julen.

    Den 24 ska vi på julfest hos kompisar och vi ska ha med oss köttbullar och bröd till 5 familjer. Hur många kilo köttfärs tror ni jag behöver göra på? Antar att barnen äter mycket köttbullar men vi vuxna vill ju ha det andra oxå. Kan man göra på fem kilo kanske? Vad tror ni? Är ett kilo per familj rimligt?   


    Fiona 04 Douglas 09 Min älskade Peter Nu och för evigt
  • fluu

    Sambon köpte hem Matmagasinet jul till mig :) Nu vet jag vad jag ska göra ikväll:P


    Jag är Narcissus, en fåfäng fakir
  • molly50
    husbyggemama skrev 2012-11-11 12:26:08 följande:
    tahira: visst är det kul att det är smittsamt!! du får allt planera in ett ikeabesök inom kort så att han inte tappar lusten.

    Här hos mig är det så grått och mörkt att jag snart inte kan hålla mig från att sätta upp ljusstakarna  men nu är det bara tre veckor kvar!!!
    Jag har för tillfället ganska mycket besvär av allergi så då äter jag tabletter som gör mig trött. Har somnat kl 8 tre kvällar denna vecka. Vilket betyder att jag inte hunnit göra allt pyssel som jag tänkt mig. Nu måste jag skärpa mig och ta tag i allergin och sköta mig så att jag hinner allt jag vill till julen.

    Den 24 ska vi på julfest hos kompisar och vi ska ha med oss köttbullar och bröd till 5 familjer. Hur många kilo köttfärs tror ni jag behöver göra på? Antar att barnen äter mycket köttbullar men vi vuxna vill ju ha det andra oxå. Kan man göra på fem kilo kanske? Vad tror ni? Är ett kilo per familj rimligt?   
    Jag har också problem med allergier och äter mediciner just nu så jag blir trött. Jag vet inte vad jag reagerar på heller,men förhoppningsvis så går det över snart.

    Ja,jag är också sugen på att plocka fram allt nu. Såg en granne som satt fram en elljusstake i fönstret,men det är ju bara tre veckor kvar så man får väl stå ut.  
    Köpte lite mossa och svampar till vår ena adventsljusstake idag så nu fattas bara ljusen.
    Vad kul! Svårt att säga hur mycket färs du ska använda.   
    Mattias 2007-05-23 <3 Hannah 2011-09-07 <3
  • tahira
    GossipGirl skrev 2012-11-11 15:17:58 följande:
    Bakar saffransbullar med vit choklad just nu :) Hmmm.... Längtar tills de är färdiga.

    www.kokaihop.se/recept/saffransbullar-med-vit... 
    Åh herregud vad gott det verkar!

    Jäst hamnar på listan över saker jag skall be att få skickat från Sverige. Det går säkert att hitta här någonstans, men det är inte lätt. 
    Blev mamma vid 17, lever avslappnat och harmoniskt liv i London och avskyr gravida som röker: tahira-faye.blogspot.co.uk/
Svar på tråden Jag längtar till jul!!!