• Anonyhm

    Jag längtar till jul!!!

    Min kompis skickade följande länk till mig igårkväll och nu är det kört-

     
    ">



    Jag ÄLSKAR julen. På ett nästan lite sjukt vis. Jag älskar att pynta, jag älskar att spela julmusik, jag älskar att ha tomtar överallt, jag älskar hela julmystiken och december är en saga för mig. Förra julen var vår son 7 veckor gammal och allt var nytt och han bara sov. Denna julen kommer att vara den första julen med honom där han är uppe och glad och medveten. Och jaaa jag ska ljuga honom full av tomte. Jag är 26 år och tror fortfarande att världen är full av tomtenissar hela december. Det är mysigt

    Varje år den första advent gör vi samma sak. Går på julskyltning. Tre olika. I mannens hemstad, i min hemstad och i grannkommunen Efter det bär det av hemåt för att det ska städas ordentligt till julmusik på hög volym. Vi julpyntar tillsammans. Vi bråkar om ljus som inte fungerar, ljusstakar som inte passar julstjärnor, tomtar som inte kan sitta där fattar man väl osv. När kvällen kommer  kurar vi traditionsenligt upp oss i soffan med mängder av juleljus tända i hela huset och tittar på home alone, the santa claus, grinchen eller så kör vi sunes jul - maraton.   Allt med en mugg glögg eller ett glas iskall JULMUST i näven och pepparkakor på bordet. 

    Hemmet doftar apesin med kryddnejlika, pepparkakor och glögg. Vi känner oss som nyförälskade tonåringar och världen är underbar.

    Den andra advent bjuder vi hem alla våra närmsta vänner. Det är julgodisdax!  Vi dricker glögg och har julölsprovning medan vi kokar knäck, gör ischoklad och rischoklad i stora lass och sist men inte minst har vi pepparkakshusbyggningstävling parvis. Det är alltid en succé. Julmusiken dånar och gapflabben avlöser varandra medan pepparkakskåkarna klistras ihop och dekoreras. Som avslutning myser vi alla upp oss i vardagsrummet, tänder levande ljus överallt och garvar läppen av oss till tomten är far till alla barnen. En film jag stolt kan säga att jag sett 64 ggr.

    Jag längtar så fruktansvärt mycket till jul nu. Hur firar du din jul?  Vad har ni för traditioner och vanor kring denna magiska högtid?  

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-18 10:47
    jag är gift med tomten. Förra året började min man spara ut sitt skägg i slutet av maj månad. Enbart för att han skulle vara tomte till jul. Skägget skulle sedan blonderas vitt. Han hade i blonderingsmedel i både skägg och mustasch och satt och andades genom en lång papperstratt ut på balkongen.

    SÅ mycket går vi in för det!

  • Svar på tråden Jag längtar till jul!!!
  • knightcat

    Idag har jag handlat in det sista inför julbak samt det sista till julgranen, glitter alltså. Hittade väldigt fint glitter på ICA MAXI idag så det blev åtta meter totalt. Kommer inte ha en ledig dag förrän på onsdag nästa vecka så jag får börja städa och baka då istället.

    Nu ikväll ska jag värma på lite mer glögg, ta fram lite pepparkakor och läsa Amelia Jul :) Utanför fönstret snöar det. Mysfaktor till 1000!

  • littlemisstrouble

    Nu har det snöat konstant här på småländska höglandet sen igår morse. Minusgrader och vitt överallt. Måste ner i källaren och hämta julsakerna

  • molly50
    tahira skrev 2012-11-29 17:40:43 följande:
    Åh på tal om sådant. Jag längtar SÅ till nästa fredag då det är julkonsert/ julspel på sonens skola. Förra året var han vis man, i år skall han vara ko

    Men det brukar vara så himla mysigt. 

    Ja,jag längtar tills lucia när sonen ska ha luciatablå på dagis. Det rukar vara sååå mysigt!

    Sen d 20 december blir det julkonsert med kören som min mamma är med i. Den missar vi aldrig.
    Mattias 2007-05-23 <3 Hannah 2011-09-07 <3
  • fluu

    Bakar lussebullar och lyssnar på Anne Sofie von Otters julskiva!


    Jag är Narcissus, en fåfäng fakir
  • skrotis78

    Kan ni hjälpa mig? Håller på och byter till julgardiner nu och är ute efter en hissgardin som är 110 cm bred, helst enfärgad vit. Hittar ingenstans. Verkar mest vara i måtten 100, 120 o 140 cm.

    Någon som vet?

  • GrimbartStrike
    tahira skrev 2012-11-29 17:40:43 följande:
    Åh på tal om sådant. Jag längtar SÅ till nästa fredag då det är julkonsert/ julspel på sonens skola. Förra året var han vis man, i år skall han vara ko
    Hahaha, "åsnebakdel.." 

    (Kollade på hela Sunes jul igår
  • GrimbartStrike

    Nu snöar det äntligen på lite här, dom två senaste dygnens långsamt dalande pytteflingor har orkat upp i en hel cm snö Men nu kommer det äntligen lite mer.

    Jag kunde inte hålla mig längre på affären idag, köpte en julskinka som jag griljerade och vörtbröd.
    Så årets första skinksmörgås är nu intagen  

  • molly50
    GrimbartStrike skrev 2012-11-29 22:23:12 följande:
    Nu snöar det äntligen på lite här, dom två senaste dygnens långsamt dalande pytteflingor har orkat upp i en hel cm snö Men nu kommer det äntligen lite mer.

    Jag kunde inte hålla mig längre på affären idag, köpte en julskinka som jag griljerade och vörtbröd.
    Så årets första skinksmörgås är nu intagen  

    Åh,vad gott det lät! Blev nästan lite sugen på Dopp i grytan också. *S*

    Ja,här har det också snöat mer idag så det är nog några cm nu i alla fall.  
    Mattias 2007-05-23 <3 Hannah 2011-09-07 <3
  • MissFrost

    Men åh, det har snöat här med men endast snöblandat regn. Vill också ha ett vitt vinterlandskap...

  • GossipGirl

    Tack för den här tråden allihop! Är det första jag kollar när jag sätter på datorn numera.
    En kopp kaffe, något tänt ljus på bordet och vår jultråd. Bästa morgonrutinen sedan några veckor.

    Verkligen supermysigt. Tack igen. :) 

Svar på tråden Jag längtar till jul!!!