RMC Malmö del 14
Hej här fortsätter tråden....häng med. Välkomna ni som är nya också :)
Hej här fortsätter tråden....häng med. Välkomna ni som är nya också :)
Metta: ska tänka på dig imorgon och naturligtvis hålla en tumme att det blir plus för dig den här gången!
Alrua: härligt att du är igång efter allt väntande. Skönt med kort protokoll som inte är så utdraget med extra väntande. Håller tummen för dig!
Tack så mycket Teecee och Ankan! Försöker tänka positivt inför morgondagens ÄP, förra gången gjorde det jäkligt ont med blod och svimningar medans det första kändes nästan ingenting.
Känner mig lite nervös för hur det ska gå, i och med att det blir det tredje och sista försöket på RMC och därmed slut i "gratisvärlden". Samtidigt som det är skönt att det är över (för den här gången iaf!)
Håller tummarna för att det växer till sig några extra fina ägg till dig, Ankan!
Måste bara fråga om det är någon som vet om de stänger RMC över sommaren och när i så fall?
Jag vet att de har stängt hela JULI månad iaf.
Så antar att de stänger 1e juli.
Ring till RMC annars och dubbelkolla.
Nu har man fått första ultraljudet bokat
Fredag 29/4 kl 8.30.
Allt går väldigt fort nu :)
OK, tack!
Det slog mig en sak.
Jag har ofta ont i magen och brukar ta panodil för att lindra smärtorna.
Hur funkar det nu i samband med Puregon sprutor och annat?
Är det tillåtet att ta smärtstillande alls?
Kan man träna som vanligt under behandlingen( innan ÄP så klart)
Är det någon som gjort en FET ? Alltså med frysta ägg? Hur tycker ni att infon varit känner ni er delaktiga i besluten ? Har ni fått veta deras rankning av kvaliten på äggen? Många frågor själv tycler jag att det finn 2 helt underbara sköterskor där som man kan prata med men ändå känner jag att skulle jag förklara hur det fungerar osv för någon det svårt. Läser många som får jätte info inför sina försök .hur har ni upplevt det?