-
Välkommen till FL´s trevligaste tråd! Kul att vi blir fler i ungefär lika takt som folk blir gravida, annars hade det inte vart kul att vara den som bli kvar sistKastrulliz skrev 2011-07-07 09:50:40 följande:Hänger gärna med på denna tråd. Jag är en 31-årig tjej som längtat länge efter en liten. Nu har jag träffat mannen i mitt liv, och vi har nyligen börjat babyverkstaden :) Jag har ätit p-piller i 15år så jag hoppas allt kommer igång på en gång. Lägger till mig i listan under BIM i juli..
-
Hej, kul o se dig igen. Mkt har hänt, flera har blivit gravida och flyttat över till den andra tråden. Vi är några "gamla" kvar här o kämpar och så har vi fått in flera nya 30-plussare som kämpar tillsammans. Skriv gärna in dig i BIM-listan igen, om du villGris78 skrev 2011-07-08 17:37:50 följande:hallå, ledsen att jag varit borta... -tappat fokusen lite grann. Back on track igen! Tyvärr börjar vi med att vara i varsin stad mitt äl tider. - så det blev en omgång i början och sen blir det slutet. Hoppas oddsen är hyfsade än då!
- hur går för pricken och Saftis då? Har inte läst ifatt allt tyvärr...
Tråden lever i allra högsta grad och det är kul när nya dyker upp i ungefär samma takt som folk blir gravida. Hoppas vi "får" lämna tråden snart också
-
Grattis Irmelie till ett fantastiskt besked!
Ego: En fundering från min sida som jag inte blir klok på, kan ngn hjälpa till med en analys?
Jag har ju oregelbunden cykel så för att pricka ÄL så börjar vi sexa strax innan ÄL för min kortaste cykel ever och håller på t o m min längsta cykel ever. Förra månaden och nu denna gången så får jag liksom stickningar och lite molvärk korta stunder redan en vecka innan förmodad ÄL för kortaste cykeln. Känns som ÄL är på G, men det känns långt med en hel vecka i förväg? Jag är rel övertygad om att det inte är en extra tidig ÄL heller då jag hade dessa symptom förrra månaden oxå men mensen kom sen som beräknat ett par dagar förbi min kortaste cykel. Kan ÄL vara så seg så att man känner av sånt här trots att det är så "långt" kvar till ÄL? vad tror ni?
/Kaprifolen-som-blir-tokig-på-sin-kropp
-
Kanske det, jag visste inte att man kunde känna av sånt. Misstänkte nästan att du hade koll på dettaIrmeline skrev 2011-07-13 11:27:29 följande:Kan väl vara tillväxt på ÄL-blåsorna du känner?
, tack för tipset. Vet du om det finns ngn koppling mellan att man känner av tillväxten och att man sedan verkligen släpper ägget? Vet ju inte om jag lossar, m t p min oregelbundenhet finns det väl viss risk för att jag inte gör det varje månad...
-
Hoppas du har rättIrmeline skrev 2011-07-13 13:08:31 följande:Borde ju vara större chans att du lossar om du har känningar! :)
Kör i vind!
Blir till att starta verkstaden helt enkelt.
Nedräkningen till semestern har startat 2 dagar och 1 h och 54 min. PIP.
LÄNGTAR!! -
Sådär ja, äntligen ett plus i tråden igen, stort grattis till dig Nemi!!!
Och vad skönt med utredningen Saftis, nu hålletr vi tummarna för att saker och ting ordnar sig och att du står näst i tur med plus på stickan!
Hoppas ni har en skön sommar tjejjer, här är det lata dagar vid havet som gäller, så välbehövligt
. -
Glömde ju, grattis till förlovningen Polarlantis!!! Minns min egen som ett ljuvt minne (det var maken som överaskningsfriade
). -
Grattis till plus MissOlsson och Kiyona, äntligen lite plus igen. Nu fåtr vi hålla tummarna för fler vårbebisar
Ego: hade ju BIM den 5 aug men ingen tant ännu...är dock relativt säker på att detta är en lång cykel (möjligen även utan ÄL då jag inte haft några direkta Äl-symptom) så jag är också ganska säker på att jag inte är gravid. Väntar ut min längsta cykel innan ett ev test. Bim skulle då bli på måndag typ. Jag står kvar i listan så länge.
Vet att detta "bara" är vårt 7:e försök men vi har börjat prata lite om att utreda oss i höst. Känns som att man åtminstone vill veta att man har ÄL när man försöker på egen hand. Nu tror jag att det är så att jag inte ägglossar varje månad då jag får så otroligt olika symptom olika månader. När jag tror att jag ÄL (vilket också brukar sammanfalla med den kortare cykeln som är ca 33-34 dgr) så får jag tokömma och spända bröst direkt vid ÄL och som håller i sig till mens. Nu, när jag inte tror jag har Äl, så har det de senaste dagarna börjat ömma i själva bröstvårtorna och så sticker det och hugger till emellanåt i tjejmagen, vilket det brukar göra innan mens ibland. Är idag på dag 40 i cykeln och den längsta har vart 46 dgr. Såååå, lite regelbundenhet vore på sin plats! Vi har i så fall tänkt gå privat och utreda oss och jag hoppas det går lite fortare, Astrogirl tipsade om ett ställe i Gbg som vi ska ringa i september. Har för mig att det gick fort för dem när de vände sig dit.
Oj, nu blev det långt inlägg, behövde skriva av mig lite....
Kram på er! -
Jag har alltid varit så här oregelbunden ända sen jag fick mens första gången, på den tiden sa de att man "botade" oregelbunden men med p-piller så det fick jag och åt i 12 år. Sen när jag slutade så återgick det till att bli oregelbundet.....naturligtvis. Detta med GI och motion har tyvärr inte förändrat ngt för mig, jag har käkat GI sen 6 år tillbaka då jag har ont av när mitt blodsocker svänger och motionerat har jag gjort hela livet. Så vi får väl se vad läkarna föreslår, men pergo är väl en bra gissningSophy80 skrev 2011-08-09 14:50:22 följande:Kaprifolen
Om du tror att du inte har ÄL behöver du knappast vänta. Cykler som överskrider 40 dagar är ofta anovulatoriska. Låter som PCO-light. Medan du väntar på utredning, pröva att käka GI-kost och träna regelbundet. Om det är PCO du har (väldigt vanligt) så blir cyklerna mer regelbundna av att man skär ner på socker och snabba kolhydrater, samt hjälper musklerna att bli duktigare på att omsätta kolhydrater (med motion). Sen kanske du inte ens behöver ett tillskott pergo!
-
Hoppas verkligen inte att jag har PCO....
I så fall har jag fått det för mina synder, jag har alltid sagt att jag inte ville ha barn....