OK med kaffe till barn?
Vad tycker ni? Känns onödigt tycker jag, men minns själv att jag fick kaffe hemma när jag var väldigt liten.
Vad tycker ni? Känns onödigt tycker jag, men minns själv att jag fick kaffe hemma när jag var väldigt liten.
Jag ser faktiskt inga problem med det. Äldsta dotterns bästis dricker kaffe (svart), och har gjort det så länge jag känt henne. Det är inte så att jag aktivt frågar om hon vill ha kaffe när vi ska fika, men om jag har gjort kaffe åt mig själv och hon frågar om hon kan få så får hon det. Och mammas kusin var en riktig kaffemoster när hon var liten.
jag älskade kaffe som liten, i ett par år, sen gick det 25 år innan jag började dricka det igen
Så frågan är varför börjar ni ge era barn kaffe, vilka fördelar ser ni?
Nu menar jag inte smaka några droppar under uppväxten, men regelbundet? Tycker ni det är bra att dom bli beroende av kaffe redan som 5 åringar?
Vår tvååring har smakat och till vår förvåning gillat det. Men det är ingenting som vi bjuder henne på. Om hon i framtiden skulle säga sig ta det hellre än saft, läsk osv så ser jag dock ingen anledning att neka henne det. Tror inte att det kan vara sämre.
skulle aldrig lära honom dricka kaffe, men han har fått tag på muggar som det har varit kaffe i (kallt och lite i botten så klar) och det surplar han i sig.
så nej jag skulle inte göra iordning en kopp åt honom men jag får inte heller panik om han får tag på eller får smaka en sked när det fikas!
Ja smaka får de väl om de vill. Men vi dricker aldrig kaffe i princip så
Min 4- åring vill ha kaffe ibland. Svart utan socker eller mjölk.
Hon drack det första gången när hon var 2 år.
Min dotter vill ha kaffe ibland när vi dricker, ser inget fel i det så länge det inte blir varje dag. En skvätt kaffe, massa mjölk och lite socker. Jag drack kaffe som barn och min sambo med.