**Den stora feta LCHF-tråden**
Jag är ny i gamet, så jag kanske gör fel, eller äter för lite. Men jag blir verkligen proppmätt på det, ett par hallon, lite linfrön och två kokta ägg.
Nu gör jag det inte länge just för mängden kolhyderater. Jag blir helt enkelt inte mätt på de små mängder yoghurt man kan äta. Provade dock häromdagen att göra en brunch som delvis bestod av en röra på lite rysk yoghurt, lite keso och lite grädde och några jordgubbar. Det var supergott men absolut inget jag äter varje dag. Istället försöker jag äta någon form av ägg och någon sorts andra proteiner som varmrökt fisk, tonfisk, makrill i tomatsås, korv, rökt kalkon eller liknande gärna med någon sked majonnäs och lite grönt.
Men jag tror säkert inte att du äter för lite, om kroppen känner sig mätt och glad så är det väl det första man ska gå efter. Så fungerar det för dig så var bara glad ; )