• Anonym

    Klamydia? Omöjligt!

    Anonym (var?) skrev 2011-03-10 14:38:26 följande:
    men han sover hos en kompis iblandOskyldig
    Han sov hos min kompis sambo, dvs hos min kompis också.
  • Anonym
    Anonym (var?) skrev 2011-03-10 14:45:04 följande:
    Sluta hinta att han varit otrogen, det börjar bara kännas löjligt.
  • Anonym
    Anonym (läkare) skrev 2011-03-10 15:06:56 följande:
    Ja nu får Ni sluta, han har ju fått det via datorn som nån skrev!
    Seriöst. Har alla missat att det här faktiskt är KR? Era påhopp kan ni ta någon annanstans..
  • Anonym
    Silje02 skrev 2011-03-10 15:09:33 följande:
    Möjligen att ts tror på det menn troligen så har väl hennes man haft någon annan innan de träffades.
    Det har han inte.
  • Anonym
    Anonym (Du TS) skrev 2011-03-10 15:10:12 följande:
    Oavsett varifrån klamydian har kommit, tänkt på barnet i magen och din egna fortsatta hälsa. Behandla dig mot klamydia oavsett, du vill väl inte riskera ditt barns hälsa?
    Men lägg av! Dra inte in mitt barns hälsa i det här! Du kan omöjligt ha läst vad jag sagt.
  • Anonym
    Anonym (Du TS) skrev 2011-03-10 15:13:50 följande:
    Det spelar ingen roll vad jag säger, fakta är att om en gravid kvinna bär på klamydia smitta kan barnet smittas.
    Men LÄS vad jag sagt! jag har inte nånstans sagt att jag inte tänker ta antibiotikan om det nu är så att jag har det! Men trots det så är jag redan säker på att jag inte har det.
  • Anonym
    Pallas skrev 2011-03-10 15:16:33 följande:
    Jag kanske har missat det, men ska du testa dig igen? Om det testet är positivt, kommer du behandla då? Man kan smittas som nyfödd, under förlossningen, men jag vet inte om det kan ligga latent som sexuellt överförbar sjukdom vid utebliven behandling då.
    Jag har redan testat igen, och jag har redan sagt upprepade gånger att jag självklart kommer behandla det om nästa också är positivt.
  • Anonym
    Silje02 skrev 2011-03-10 15:18:18 följande:
    Hade jag fått pos test på klamydia även om jag trordde mig vet att det var felaktigt svar, nog fan hade jag tagit antibiotika iallfall.
    JAG HAR REDAN TESTAT IGEN!!!!! Sluta nu!
  • Anonym
    Silje02 skrev 2011-03-10 15:19:03 följande:
    Så du är med han hela dagen på jobbet?! Ni är med varandra 24h. Får han ens gå och gära nr 2 utan att du är med?!
    Jag säger åt dig en sista gång, sluta! Du vet inte vad du pratar om!
  • Anonym
    PeeGee skrev 2011-03-10 15:19:41 följande:

    Nu är jag medveten om att jag kommer att låta som end dryg trådpolis, men som jag ser det så är inte det viktigaste i den här situationen att övertyga TS om att hennes man varit otrogen. Om det faktiskt skulle vara så, så lär det komma fram tids nog i alla fall och är inget som vi kan direkt reda ut över internet. (Och egentligen inget vi har med att göra om inte TS specifikt ber om hjälp med att orka med den vetskapen, i såna fall.) Visst är det så som någon sa att många som varit otrogna anfaller som bästa försvar och kan visa en viss fixering vid trohet hos andra etc, men som sagt. Det ger onekligen ett misstänkt intryck, men:


    I mina ögon är det primära att TS accepterar att hon faktiskt kan ha klamydia, oavsett var den kom ifrån, och agerar utifrån det. TS har sin hälsa och sitt barns hälsa att tänka på. I detta ingår att mannen behöver testa, och eventuellt låta behandla, sig också.

    Han, i sin tur, verkar lite knepig och fixerad vid trohet (jag kan ha fattat fel här) och därför är det risk att han vägrar testa, eller behandla, sig om han börjar lukta otrohetsanklagelser. Om både han och TS har sjukdomen så är ju det allra viktigaste att de får så säkra besked som möjligt, och eventuell behandling.

    Reda ut själva relationen kan komma sen, och det är en annan diskussion. En som TS kanske väljer att dela med oss, eller inte.

    Jag är såklart nyfiken (För jag är nyfiken av naturen. Lägger mig i gör jag också - märks det?) och vill veta hur det går, men så länge TS säger sig redo att agera utifrån sin, och sitt barns, hälsas bästa så är jag nöjd med den informationen. Resten får jag lära mig leva utan, om TS inte vill prata om det.

    TS, om du inte skulle få det besked du hoppas på och väljer att inte återkomma till tråden pga det, så förstår åtminstone jag, absolut. Du har ingen rapporteringsskyldighet till oss.

    Bara lova att din hälsa går först, okej?


     


Svar på tråden Klamydia? Omöjligt!