Pamper skrev 2011-09-30 21:11:31 följande:
Har kollat runt ang Sen avnavling vilket jag själv varit intresserad av att få med i mitt förlossningsbrev,
fodautanradsla.se/blogg/2010/03/10/tidig-elle.../
www.lakartidningen.se/engine.php?articleId=10...
www.enbrastart.se/index.php?option=com_conten...
min lilla bumbi e rätt livlig, känns som luftbubblor tycker jag =) brukar smörja in magen varje kväll men de e d små lätta strykningarna över magen som den reagerar mest på! =)
ni som har blivit hårigare? väntar ni samma kön? tänkte de säger ju att flickor stjäl mammans skönhet?
jag har oxå börjat äta niferex men mådde så dåligt av de tillsammans med mitt låga blodtryck att jag nu bara ska äta en tablett varannan dag. o de andra dagarna 2st hemofer..... annars får jag väl testa ngt annat.
någon som får i sig järn på annat sätt i höga doser? vad har ni haft för biverkningar?
fick mitt moderskapsintyg nu i vecka 22 men d e väl ingen panik med o skicka in det??
detta e min första graviditet, o jag har blivit opererad 3ggr för carpaltunnel syndrome tidigare i livet, hoppas verkligen inte att graviditeten triggar igång det så det blir värre! JAG HADE TAGIT SKENOR OM JAG VARIT ER, vet många det försvunnit på efter bebisen kommit ut o en operation e inge kul!
Vi kommer också skriva med om senavnavling, såpass sen att navelsträngen ska vara vit och slapp. Ska träffa specialistbarnmorskan nästa vecka, för att tillsammans skriva förlossningsbrev. Hade en del komplikationer efter förra förlossningen. Har även en del frågetecken kring livmoderssammandragande medel samt k-vitaminsprutan. Så får se om man bli nå klokare efter mötet med barnmorskan på Klara..