• mia1986

    Januaribebis 2012

    Partouze: ja, man kanske ska testa det redan på lördag kväll

  • mia1986

    Partouze: jag hade tänkt börja idag men har druckit en kopp varje dag sen i onsdags. Inte jättegott, men helt ok med lite mjölk i

  • mia1986
    shadowstorm skrev 2012-01-01 17:15:08 följande:
    Haha nu ska jag bjuda er på gott skratt för det behöver varje höggravid ;)

    www.familjeliv.se/Hem/shadowstorm/video.php?v...  Undra om mina värkar kommer tillbaka nu ;)
    Vill bara tacka! Vilket underbart klipp! :) Fick mig ett gott skratt och den dansen ska jag försöka mig på idag så får jag se om det börjar hända grejer ;)
  • mia1986

    Missable: jag står på din sida. Man blir verkligen less på alla åsikter som folk komner med. Bebisen får mer än gärna komma nu, den är ju stor nu. Hoppas tul går bra och att du kan få bli igångsatt snart. Det vore nog skönt att inte behöva föda ut en bebis som väger 5 kg din bebis ligger väl redan på typ 4 kg va?

  • mia1986

    Missable: jag står på din sida. Man blir verkligen less på alla åsikter som folk komner med. Bebisen får mer än gärna komma nu, den är ju stor nu. Hoppas tul går bra och att du kan få bli igångsatt snart. Det vore nog skönt att inte behöva föda ut en bebis som väger 5 kg din bebis ligger väl redan på typ 4 kg va?

  • mia1986

    Missabel: en liten fråga till dig. Hur många procent över det genomsnittliga låg er bebis på vid sista kontrollen? Vad beräknas den ligga på om du skulle gå full tid? Vad gjorde du för att bli beviljad igångsättning. Jag fick veta igår att bebis är både väldigt lång och ca 15% större viktmässigt. Trots att bebis är fixerad har jag som en hylla under brösten, det är bebis rumpa, så den är lång. Känner väldigt sällan sparkar vilket jag nu fått veta varför, pga platsbrist det är därför knäna putar ut i sidan på mig. Jag mår illa och har andra besvär av att bebisen är så stor, men läkaren jag träffade igår ville inte sätta igång mig, hon sa att jag fick prata med min bm till veckan om jag fortsätter må dåligt. Bf 19/1.

  • mia1986

    Tack Missabel! Då vet jag vad jag har att vänta mig. Ska verkligen prata med min bm om igångsättning och hoppas hon kan hjälpa mig att få igenom det. Trodde inte att en så stor bebis kunde få plats i min mage eftersom den inte blivit så stor. Men nu förstår jag varför jag mått så illa och osv. Min magsäck och tarmar har ju ingen plats. Åh va härligt, snart har du er bebis i famnen. Va skönt att du blivit lovad att din make får vara kvar på sjukhuset med er.

  • mia1986

    Vaknade med värkar kl 01.50. Vattnet gick 04.50. Kämpar på här hemma med smärtan. Ska in till spec mvc om 1 timme på koll.

Svar på tråden Januaribebis 2012