Lodjuret23 skrev 2023-01-01 17:24:12 följande:
Tack för svar! Ja, just att det inte ökar i styrka är det som oroar oss också. Det kanske går att se en minimal ökning i styrka på bilderna jag la upp eller så är det bara önsketänkande.
Mina cykler har varit väldigt varierande pga tidigare missfall och ivf så känns osäkert att säga exakt BIM då cyklerna under 1 års tid varierat mellan 25-34 dagar. I denna cykel fick jag positiva ÄL-test på CB digitala (både rosa och lila) 14 december så eventuell ägglossning kring 16 december, inte bekräftat på annat sätt än så. Min app beräknade då att jag skulle ha mens 28/12 vilket känns som lite väl kort beräknad lutealfas. Om jag skulle räkna på en 28 dagars cykel skulle jag ha cykeldag 28 idag, beräknad BIM imorgon.
Jag har inte haft spottings eller blödningar nu så vet inte vad jag ska gå på eller vad nästa steg är? Om man ska fortsätta gripa efter halmstrån eller ge upp?
Okej, med så varierande cykellängd så är det svårt att uttala sig om när bim är / var. Det enda du kan göra är nog att testa varannan dag och se om det ökar i styrka
jag förstår inte bilderna på de digitala du lagt upp.. ser inget på dem förutom de i mitten som har 2 streck. Eller hur ska man tolka dom ?