• Claire01

    Monoamniotiska tvillingar

    Någon mer än jag som väntar eller har fått monoamniotiska tvillingar? Det vill säga tvillingar som delar fostersäck och inte har någon hinna emellan sig?

    Behöver någon att prata och dela erfarenheter med...

  • Svar på tråden Monoamniotiska tvillingar
  • Claire01
    Mollan77 skrev 2012-01-06 23:53:47 följande:
    Jag har monoamniotiska tvillingar som föddes med planerat ks i v32. Idag är flickorna 4 1/2 år och mår hur bra som helst. Gick på kontroller varannan v efter v21. Jag fick kortisonsprutor nån vecka innan snittet. Flickorna vägde 1400
    Hej Mollan! Berätta gärna mer, alltid skönt att höra positiva berättelser!

    Är i v. 20 och det blir också snitt i v 32 om allt går som det ska!

    Hur var deras navelsträngar, växte de på bra under hela graviditeten?

    KRAM
  • Claire01

    Hur har ni det med sjukskrivningar?

    Jag är i v. 21 och börjar känna mig ordentligt sliten. Först skrattade jag åt v. 25 - jag mår ju hur bra som helst, men nu tror jag nog det kan behövas. Vilka erfarenheter har ni?

  • 19Linda79


    Claire01 skrev 2012-01-06 21:02:38 följande:
    Åhh GRATTIS Linda! Vad härligt att allt har gått bra! Och tack för att du uppdaterade oss. Har tänkte på er och undrat hur det har gått! Wow, bara tre veckor på neo låter ju fantastiskt!

    Togs de ut helt enligt plan eller togs de ut tidigare pga komplikation?

    Måste du vakna var tredje timme eller kan du pumpa lite så att ni kan turas om?

    Hur var neo-tiden. Bodde ni med de små?

    Hur stod de till med navelsträngarna - trassliga eller? Våra är väldigt trassliga, men än så länge växer de på bra!

    Sorry, många frågor, men man har inga andra att fråga riktigt!

    GRATTIS igen!

    KRAM

    Tack!

    Dom togs ut enligt planering o allt såg toppen ut, inget trassel på navelsträngarna eller nånting. Synd att man inte kan se bättre på ultraljud för då kunde dom ha fått stanna i magen en stund till.

    Jag måste vakna va tredje timme, för först byter vi blöja på dom, sen väger vi dom efter vägningen är det amning o efter amningen är det vägning igen för att se hur mycket dom fick i sig. Sen får dom resterande mängd i sonden o efter eller under tiden så pumpar jag! Fullt upp kan jag säga o det blir tyvärr inte många timmars sömn. Ska bli skönt när dom orkar helamma o vaknar av sig själva istället.

    Neo tiden va faktiskt superbra, vi bodde tillsammans med tjejerna i ett sk samvårdsrum o det va toppen! Då får man ju rå om o mysa med tjejerna. Tiden gick ganska fort men efter tre veckor kände vi att vi ville hem till våra två andra barn.
    Jul o nyår va lite trist att va på sjukhuset men sambon o jag fick några timmars permissinon o va hemma med de två andra barnen o firade lite på julafton iaf.

    Personalen är helt underbara på NEO o dom va snälla o tog 3 målet på natten åt oss så vi fick sova lite, saknar det nu!

    Lägger in en bild på Moa o Maja (dom är ca 2 veckor på bilden) =)

  • Claire01

    Wow! Vilka sötnosar! Lite stora kläder :) vilken storlek har de där? Fantastiskt att allt går så bra! Mina växer bra men det var ganska trassligt med navelsträngarna. Gud vad fina de är! Grattis igen!

  • vinter32

    våra monoamniotiska tvillingar föddes v.32+6 . BILD ovan på Cristian och Erik på väg hem från Huddingesjukhus. efter 2 veckor.

      

  • Claire01
    vinter32 skrev 2012-01-17 08:06:21 följande:

     


    De är fantastiska! Grattis! Tack för att du delar med dig.

    Jag kommer inte att skriva här mer nu. Det har uppstått flera komplikationer vilket har lett till beslutet att vi avslutar graviditeten. Orkar inte prata om detta då det gör så ont.

    Lycka till allihopa!

    Kram
  • vinter32

    cLAIR  det jag kan säga Sverker EK som arbetar på Huddinge sjukhus . Han ÄR MYCKET KÄND ( LANDET) för sina oprationer för små bebisar i magen redan från v.18 - uppåt . Nu vet jag inte vad ni har för problem men kanske värt att träffa denna läkare med. kram

Svar på tråden Monoamniotiska tvillingar