Envira skrev 2011-12-30 19:06:16 följande:
klart att de inte låter de kolla men datorn är lättillgänglig nu för tiden, det är inte direkt som när man var tvungen att koppla upp sig och fick sitta en halvtimme med övervakning.
Det finns bärbara att ta med sig vart man vill.
Men vad är det för skitdåliga föräldrar som sätter sin 6-7-åring framför datorn så de kan leta upp och hitta porr? Jag har 2 barn i nästan den åldern (6 och 9) och dom är verkligen inte intresserade av porr, sex osv. Jag skulle ärligt talat bli mycket oroad om min 9-åring ens antydde att han sett porr.
Förstår inte föräldrar att barnen är deras ansvar och att det i detta ansvar ingår att ha koll på vad barnen pysslar med? Datorn är väl ingen barnvakt?
Ett barn som utsätts för porr i så låg ålder riskerar att få ett mycket sjukt förhållande till sin sexualitet (och nej, det är inget hittepå utan rena fakta).
Det är verkligen sorgligt att många är så skadade i sin sexualitet att de inte förstår att 10-åringar normalt inte suger av varandra.