mammatilljames skrev 2012-01-12 13:35:56 följande:
Grattis till bebisen!
Nej man förändras ganska mycket, jag gjorde också akutsnitt. Ärret är faktiskt den som bekymmrar mig minst, men jag fick ett "snyggt" ärr under troskanten så den döljs lätt. Det är faktiskt det enda jag är nöjd med och kan acceptera, för det är mitt "märke" för att min son kom till världen. Men alla bristningar, och extra kilon, fläsk och celluliter är inte acceptabla. Dom tycker jag kan ge sig iväg illa kvickt. Men samtidigt känner jag att ALLT var det värt, jag har det finaste barnet i världen, och han gör mitt liv sååå spännande ;).
Jag håller heelt med! När jag kan använda ett par Jeans, som sitter snyggt, utan "muffintopp" så är jag nöjd! Och jag tror att om man är mer nöjd, självsäker och tror på sig själv, gillar sin spegelbild så får man nog mr motivation att träna och äta bättre för man ser jag vad man får för det. När jag ser mig (en fläskig, ful människa enligt mig själv) så tänkerjag "nej träningen ger INGENTING, och jag kan lika gärna äta mcdonalds..". Även fast jag vet att det är dumt! Jag gör det dock inte. Jag försöker gå ner, jag försöker acceptera min kropp och tänker att "jag är ganska snygg ändå.." men egentligen tycker jag inte det, tyvärr. Allting vore enklare om man var nöjd, eller iallafall glad att man inte såg värre ut!
Helt rätt inställning! Och det var lite så jag menade med det övre. Man får se och man FÅR säga "JAG ÄR SNYGG"! För tillslut kanske man tycker det :)
Tack=)
Nej det verkligen inte lätt för alla att tycka om sig själv..
tror det handlar mycket om att man måste lära sig att tycka om den man har blivit och titta på det man gillar hos sig själv först. Så med tiden börjar man gilla det andra med kanske=) som man inte gilla så värst mycket hos sig själv
Jag får säga att mitt snitt blev inte snyggt om det så väl hade blivit det så hade jag kanske varit nöjdare med det.. men det är nog nått jag verkligen får jobba med.
Allt det andra tänker jag tvärtt emot dig.. det kan man träna bort hehe
vi hade kanske behövet dela varandras motiovationer så hade det gått galant för oss =)
var igår på efterkontroll och fick typ godkänt att cykla men om det känndes obehaglit eller ont så var jag tvungen att sluta. Men träna magen var ett stort NEJ för den behöver mer tid för läka sig. Och löpning avråde hon mig från i med bäckenbenen ska hitta tillbaka till sin plats med. Så helst ska man vänta ett halvår efter en forlossning till att börja träna. Men promenade är okej hur mycket som..
Så det kör jag redan på=) det är så skönt komma ut o gå i den friska luften.