• KiaL

    Påtvingad föräldraledighet.

    Måste bara få ventilera mig lite och höra andras åsikter.. Jag är emot påtvingad delad föräldraledighet. Nu vet jag att det inte är så..ÄNNU..men det har varit på tal. Jag tycker att väljer man att skaffa barn så ska man också välja vem som ska va hemma med barnet. Jag var hemma hela tiden med mina barn och ville absolut inte gå tillbaka till jobbet tidigare..Har också svårt att förstå de mammor som vill gå tillbaka till jobbet när barnet är typ 6 månader om de inte behöver. Vill man dela så visst..men hur kan man vilja välja jobb före? Bebistiden är ju så kort??

  • Svar på tråden Påtvingad föräldraledighet.
  • Lena

    Det är ingen som föreslår delad föräldraledighet. Det är delad föräldrapenning det pratas om.

  • älskarlivet81
    KiaL skrev 2012-02-06 23:50:50 följande:
    Måste bara få ventilera mig lite och höra andras åsikter.. Jag är emot påtvingad delad föräldraledighet. Nu vet jag att det inte är så..ÄNNU..men det har varit på tal. Jag tycker att väljer man att skaffa barn så ska man också välja vem som ska va hemma med barnet. Jag var hemma hela tiden med mina barn och ville absolut inte gå tillbaka till jobbet tidigare..Har också svårt att förstå de mammor som vill gå tillbaka till jobbet när barnet är typ 6 månader om de inte behöver. Vill man dela så visst..men hur kan man vilja välja jobb före? Bebistiden är ju så kort??
    Jag är också emot att man ska tvingas dela föräldrapenningen rakt av, men jag tycker ändå det är viktigt att pappan är hemma också! Jag tycker inte det är jätteskoj att behöva jobba, men jag tycker det är viktigare att mitt barn får vara hemma med sin pappa..

    Sen kommer du ändå kunna vara hemma länge även om man måste börja dela föräldrapenningen rakt av.. Jag och min man kommer ta ut ungefär lika många dagar, men jag var hemma 1,5 år och min man ca 6 månader. 
  • jådåsåatt

    Men pappan till ditt barn valde visst jobb före sitt barn enligt din egen retorik.
    Var det inte rätt korkat att skaffa barn med en man som skiter i sitt barn?

  • ragatan

    Varför ska pappan ha sämre rättigheter till sitt barn än mamman? Är man inte två om barnen? Och är det inte väldigt egoistiskt att anse att bara för att man är mamma har man automatiskt större bestämmanderätt till barnet?

  • En till mamma

    Nu tror jag inte på att man ska tvinga fram någon ting, men att fler pappor borde vara hemma mer med sina barn.

    I många familjer är det pengarna som styr vem som ska vara hemma, tror att fler skulle dela lika på föräldraledigheten om man hade lika mycket i pengar oavsett vem som är hemma. Har ingen egen lösning men det borde gå att lösa.

    Jag började jobba 25% när lillan var 6 månader och det var det bästa jag kunde göra. vilken underbar kontakt lillan har med bägge föräldrarna efter det.     

  • Alexi

    Jag tror min man och jag kommer ta ut ungefär lika många fpdagar men jag var hemma 13 månader och han 9. Så även om lagen förändras så påverkar det ju inte att man kan göra som man själv vill ändå.

  • ragatan

    En av anledningarna till att kvinnor släpar efter rent lönemässigt är just att de forfarande tar ut större delen av fp. Om män och kvinnor delade föräldraledigheten lika skulle det incitamentet försvinna.

    Sen kommer inte barnen som en överaskning. Lika lite som eventuella löneskillnader. Det går att förbereda sej på en inkomstsänkning om man vill. Det handlar trots allt inte om resten av livet. Klarar man inte av en inkomstsänkning under ett år eller två kanske man lever över sina tillgångar och måste tänka om. Saker kan hända som inte har med barn att göra. Sjukdom, olycksfall......  Ska man ha familj måste man ha lite större marginaler, för livet kommer inte med garantier.

  • Mornie Alantie

    Jag är också helt emot delad FP. Skulle vi varit tvugna att dela lika skulle det innebära att vår dotter fått gå hungrig eftersom hon vill ammas och det mycket. Vi skulle kunna lösa det ändå utan FP, men alla har inte de ekonomiska möjligheterna och jag tvivlar att vår dotter är den enda matvägraren.

    På papperet kommer jag vara hemma mycket mer än min man. Verkligheten är dock en annan. Min man är timanställd och kan jobba i stort sett när som helst. Därför kan han jobba lika många timmar som vanligt men ändå ta hand om dottern när jag jobbar några halvdagar i veckan. Vi tjänar alltså massor av både pengar och tid hemma på att låta mig ta alla FP-dagar jag får och dottern får tid med både mamma och pappa.

    Jag tycker inte att politiker ska lägga sig i hur vi väljer att lägga upp vårt familjeliv. Är det verkligen att se till barnets bästa att mammor måste börja jobba heltid efter drygt ett halvår? Alla har som sagt inte möjlighet att vara hemma utan att ta ut FP.


    Tala alltid sannolikt. /Tage Danielsson
  • cloudberry79

    Hur kan du ha skaffat barn med nån som hellre jobbar än tar hand om sitt barn? Samma typ av fråga. Jag går inte hellre på jobbet än tar hand om mitt barn, men genom att arbeta tar jag ansvar för familjens försörjning, jag utvecklas och gör karriär, dvs ökar min försörjningskapacitet. Genom att både jag och min man varit föräldralediga, men också kommit tillbaka till jobbet (våra arbetsgivare har alltså kunnat lita på oss båda) har vi god försörjningsförmåga och vårt barn hade minst en förälder hos sig de första 18 månaderna (vi var hemma tillsammans en stor del av tiden). Nu tar vi hälften var av vabben och maken använder våra sista LN-dagar till att förlänga semestern varje år.

    Redan nu är föräldrapenningen till viss del styrd (och den är extremt generös). 60 dagar är styrd till vardera förälder, resten får man dela upp som man vill. Jag tycker det finns en poäng i att dagarna delas så lika som möjligt, hur man lägger upp föräldraledigheten är en helt annan sak. 


    If you love me - please don't feed me!
  • ragatan

    Det finns så många ursäkter och bortförklaringar till varför man varken kan eller vill dela lika. Verkligheten är dock att förslaget om delad föräldrapeng är en rättighetslag! Meningen är att papporna ska ges samma rättighet som mammorna att vara ledig.

    Att skylla på amning är bara löjligt. Det är ytterst få barn som helammas efter sex månader, de allra flesta har börjat äta vissa mål. Möjligheten till att pumpa ur och ge flaska finns för alla. Om man fortfarande delammar är det möjligt att kombinera med jobb. Om man vill.

Svar på tråden Påtvingad föräldraledighet.