• Anonym (Mamman)

    Min dotter är en tjock, elak häxa!!

    Min dotters högsta dröm är att bli skådespelare. Jag lät anmäla henne till en teater och hon blev kallad till audition. Hon tyckte det var superroligt på audition och frågar hela tiden om beskedet har kommit ... Hon vill ju bli antagen! 

    Saken är den att jag fick beskedet igår, men jag vet inte hur jag ska berätta för henne. Jag är bara så förbannad på de människorna som håller i teatern! Hon gjorde audition för att spela en vacker prinsessa, men nu vill de att hon går på slutaudition för att spela en tjock, elak och ful häxa!! Jag blev helt förkrossad då jag läste det, för jag vet att det inte är vad min dotter vill, och dessutom så vill jag inte att hon ska bli förnedrad när hon väl påbörjat sin dröm! 

    Så jag ringde upp de ansvariga och ifrågasätter brevet varpå jag får svaret " Men det fattar du väl att hon inte passar till huvudrollen. Alla barn vet att en prinsessa inte ser ut sådär. Prinsessor är blonda, har rakt hår, och är långa och smala. Men hennes talang var bland de bästa på audition och därför kan vi erbjuda henne rollen som häxan. Häxan är lika mycket i centrum som prinsessan är". Jag visste inte vad jag skulle säga, blev ledsen, sa snabbt att jag skulle återkomma och la på luren.

    Jag vet att min dotter inte vill spela en häxa, men jag är nog mest sur för att kvinnan i luren säger att hon inte passar att spela prinsessa! Min dotter är otroligt vacker men hon har brunt, lockigt hår och är kort. Tydligen passar inte ett sådant barn att spela "den vackra" i teatern?? 

    Hur ska jag berätta detta för min dotter utan att krossa hennes drömmar? 
    Och utan att hon göra henne alldeles för ledsen...  

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-04-11 13:22
    Pga misstolkningar så uppdaterar jag...

    Teatern verkar rent ut sagt oprofessionella som uttrycker att hon inte fick rollen på det viset. Istället för att säga "vi letar en blond flicka" eller "rollen gick till någon annan" så säger dem: Hon är inte tillräckligt FIN. Teatern använder uttryck som FIN/FUL angående rollerna och barnen och detta vill jag inte att min dotter ska höra.

    Jag VILL att hon ska spela rollen som häxa då den rollen verkar roligare. Jag har försökt övertala henne till den rollen, innan hon gick på audition. Men jag vill INTE att hon ska spela teater med ett team som påpekar att häxan är ful och prinsessan är fin.

    Varför jag vill ha hjälp är för att:
    Jag vill att hon ska spela rollen som häxan. Den är mer krävande och roligare, som några av er frågat/kommenterat. Men jag vill inte att hon ska behöva få negativa kommentarer för den hon är. Hon är perfekt som hon är och hon ska inte behöva ändra sig själv för att någon inte tycker att hon duger.

  • Svar på tråden Min dotter är en tjock, elak häxa!!
  • Anonym (Mamman)
    Anonym (Bra roll) skrev 2012-04-11 13:29:16 följande:
    Jag skulle inte använda ordet tyvärr.
    Nej, Hon har ju fått en roll i alla fall.. Det är ju mycket mer än vad man kan begära på första försöket. 

    Jag tror nog att jag ska låta henne vara med i alla fall! 
    Om de säger något dumt får vi väl dra oss ur i efterhand.

    Ska alldeles strax gå och prata med henne Jag tror jag säger ungefär som Alvi skrev.. 
  • kajsaa

    Jag har inte läst allt, men jag anser att teatergruppen verkar vara helt korkade! dom jobbar med barn för tusan! Ht själv jobbat med barnteater, först som barn och då medverkande, sen som vuxen och var då ledare! Vilken barnteater har audition? Och affär skickar dig som mamma henne på audition? Jag hade fattat om det var för en tv-roll eller en riktig teater, men en barnteater!!!!!!!!! Varför utsätter man barn för sådant??

  • Anonym (Mamman)
    kajsaa skrev 2012-04-11 13:36:18 följande:
    Jag har inte läst allt, men jag anser att teatergruppen verkar vara helt korkade! dom jobbar med barn för tusan! Ht själv jobbat med barnteater, först som barn och då medverkande, sen som vuxen och var då ledare! Vilken barnteater har audition? Och affär skickar dig som mamma henne på audition? Jag hade fattat om det var för en tv-roll eller en riktig teater, men en barnteater!!!!!!!!! Varför utsätter man barn för sådant??
    Det är en teater som kommer uppträda inför folk.. 
    Alla får inte plats i teatern. Ska man låta alla tusentals barn vara med? Det går ju inte! 
    Likaså går det inte att ha en teater om barnen inte vågar prata inför folk. Därav audition. 

    Det enda jag tycker dom agerade fel var deras kommentar om utseende. 
  • kajsaa

    Vår barnteatergrupp uppträder också för folk, sjunger, dansar och spelar! Vi har ingen audition, men vi har en gräns på hur många medlemmar vi tar in! Jag tycker det är jättebra att din dotter fått en annan roll och inte bara blivit avspisad! Men tycker det är förjävligt att ha audition för så
    Små barn, barn som ej kan förstå
    Varför dom ej får vara med! Herregud!

  • Person1
    Anonym (Bra roll) skrev 2012-04-11 13:29:16 följande:
    Jag skulle inte använda ordet tyvärr.
    Jag menar "tyvärr" pga att hon ju ville ha den rollen och inte fick den. Alltså att bekräfta att man förstår att hon är besviken för att hon inte fick den roll hon ville.
  • Anonym

    Lite OT men du kanske bör se över vad din dotter får för mat hemma om hon är 7år och redan tjock. 
     

  • NadiaMi

    TS, jag förstår fortfarande inte vem som har framställt häxan som "ful".

    Om teatern har ett sago-tema är det faktiskt ganska normalt att de använder samma uttryck som används i sagorna. Dvs att prinsessan är 'snäll och fin' och häxan är 'elak och ful'.
    Lycka till med att hitta en saga där det inte uttrycks på det sättet...

    Kanske det kan vara på plats med ett samtal om teater i allmänhet, att skådespeleri handlar om att vara någon annan på scenen, att porträttera en annan person än den man är och att ta det som en utmaning att försöka göra rollen till något så 'äkta' som möjligt även om man inte har något alls gemensamt med den karaktär man spelar.

    Har dottern fått rollen eller blivit kallad till en audition för rollen förresten?
    Det spelar ju också in. Speciellt om du ska försöka ge henne de goda nyheterna.
    Säger du att hon har fått rollen och hon sedan får gå på audition för att kämpa om att få den med två (eller fler) andra flickor så kan hon ju bli besviken på det också.

    Utan den "elaka och fula" häxan kan prinsessan inte heller vara så "snäll och fin" som hon framställs i sagan.
    Det är alltså en viktig roll som bär upp hela pjäsen tillsammans med prinsessan.

  • Anonym (Mamman)

    Hon är erbjuden rollen, och vi ska dit för att kolla manuset en gång till och så får hon tacka ja eller nej. Tackar hon nej blir rollen erbjuden till någon annan på kön. hon måste alltså inte uppträda för att få rollen

  • Anonym (TeaterSara)

    Jag har jobbat flera år med barnteater och tycker att det här låter helt obegripligt?

    Bor ni utomlands?

    För jag har verkligen aldrig nånsin hört talats om barnteater med flera provspelningsomgångar för så små barn.

  • Anonym

    Jag tror inte att risken är så stor att teaterfolket kommer att säga detta till henne. Jag tycker att det är kanon att hon får spela häxan! Skurkar är roligare.

Svar på tråden Min dotter är en tjock, elak häxa!!