• Paulina11

    vadå HEN

    är beredd på mothugg!
    men måste verkligen få ur mig detta.
    Förstår inte vad felet är på folk som vill att tjejer och killar ska vara precis likadana, att man till och med inte ska kalla för hon eller han utan hen! Allvarligt talat har det inte gått lite för långt nu.
    Tjejer är tjejer och så har det alltid vart och killar är killar. Vi är skapta med olika förutsättningar, nu vill jag givetvis tillägga att självklart ska en man och en kvinna ha samma lön och bli behandlade med samma värdighet. Anser att man ska hjälpas åt och samarbeta i ett förhållande, behöver inte vara uppdelat exakt på pricken lika, men båda ska känna sig nöjda och glada. Blir så jäkla trött på folk som tror att flickar blir sämre personer för att dom får leka med Barbie och ha rosa kläder. Det ska vara unisex hit och dit. Varför utesluta det ena eller andra. Ta på era pojkar en rosa klänning då så gör ni det plagget till ett unisex-plagg.  Jag själv har en dotter hon har alltid haft rosa på sig, från början för jag tycker det är enormt gulligt att klä flickor till flickor och pojkar till pojkar, men nu för att hon själv gillar rosa. Min dotter har en flicka på sitt dagis som alltid såg ut som en pojke när hon var mindre. Men till hennes föräldrars förtvivlan så ville givetvis även denna lilla tjejen bära söta små klänningar med hello kitty motiv. Som de flesta andra flickor VILL... när jag var liten så hade jag alltid rosa, jag lekte alltid med barbie och jag är ingen sämre människa idag för det!
    Jag är noga med jämnställdhet och att alla är lika mycket värda. Tycker man som förälder borde lägga ner krutet på att fostra sina barn till snälla och omtänksamma människor! Antingen föds man till flicka eller till pojke! så är det man föds inte till nått dubbelkönat hen!


    irriterad
  • Svar på tråden vadå HEN
  • Plutteli
    Paulina11 skrev 2012-05-14 10:21:15 följande:
    Du: Åh, vilken söt bebis, vad heter DEN?
    Föräldern: Kalle
    Du: Jaha, heter han Kalle! fint namn!

    låter mycket smartare och mer begåvat
    Jag tycker den är oerhört opersonligt, jag tar lite illa upp om mina barn kallas för en den eller ett det eftersom det känns som de degraderas från levande tänkande varelser till döda ting...
  • Veladis
    Paulina11 skrev 2012-05-14 14:30:50 följande:
    ett ofött barn som man inte vet vad det är för nått tycker jag absolut man kan kalla för den. Däremot ett fött barn tycker jag man kallar för han/ hon eller namnet!
    ...och "den" är mindre könsneutralt då eller?

    Nä, "hen", då hör man ju iallafall att det är en person. 
  • Paulina11

    jag gillar helt enkelt inte hen.. det låter fruktansvärt. Har aldrig haft behovet av det ordet över huvud taget! kommer aldrig heller att ha det! min språkkunnighet är tillräckligt bra för att jag ska komma på bra meningar utan det meningslösa ordet! tror heller ALDRIG ordet kommer att bli sårskilt populärt! för tillfället pratas det om det då det har vart uppe på " tapeten " om ett tag är det glömt!

  • Paulina11

    och i mina öron så låter INTE hen som en person. Det låter exakt lika opersonligt som den!

  • Veladis
    Paulina11 skrev 2012-05-14 20:46:08 följande:
    och i mina öron så låter INTE hen som en person. Det låter exakt lika opersonligt som den!

    :..och då föredrar du "den" ? Jaja...

    Det är ingen som tvingar dig att använda "hen".   Men betänk att andra kan tycka att ytterligare ett pronomen är praktiskt i vissa situationer, även om inte du gör det. 
  • LunaLunatic
    Suzén skrev 2012-05-13 09:07:58 följande:
    Håller med dig till hundra!! Min pojke är en pojke, hans rum är babyblå med nalle puh motiv! Han har bara pojkkläder och oftast är allt i blått/beige/svart/vitt men inget rosa! Min man är glad att vi inte fick en flicka för då hade hon varit i rosa från topp till tå! Flätor och klänningar och ha en matchande walk-in closet som sin mamma! Men kanske nästa får man hoppas!
    Om allt ska vara så jävla jämlikt så varför går inte vuxna män i klänningar???
    Det är tjejer som har startat den här idiotiska hen-hysterin, ingen kille hade pallat.
    Mannen är normen. Manligt har högre staus. Kvinnligt lägre status. Klänning = kvinnligt. Man i klänning = lägre status. Ok?
    Don't argue with idiots - they'll drag you down to their level and beat you with experience
  • LunaLunatic

    Jag använder verkligen hen. Råkade skriva det i min uppsats igår. Sedan följde en diskussion med handledaren om huruvida okänd lärare skulle betecknas denne eller denna.


    Don't argue with idiots - they'll drag you down to their level and beat you with experience
  • Spanjoren

    Det är ett komplement, kön är en social konstruktion, genusblablabla....

    Hoppas genusmaffian skäms lika mycket om trettio år som rasbiologerna gjorde efter kriget. 


    C´est la vie pero no se la toque
  • Veladis
    Spanjoren skrev 2012-05-14 21:02:22 följande:
    Det är ett komplement, kön är en social konstruktion, genusblablabla....

    Hoppas genusmaffian skäms lika mycket om trettio år som rasbiologerna gjorde efter kriget. 

    ....för att att använt ett pronomen?
Svar på tråden vadå HEN