• Paulina11

    vadå HEN

    är beredd på mothugg!
    men måste verkligen få ur mig detta.
    Förstår inte vad felet är på folk som vill att tjejer och killar ska vara precis likadana, att man till och med inte ska kalla för hon eller han utan hen! Allvarligt talat har det inte gått lite för långt nu.
    Tjejer är tjejer och så har det alltid vart och killar är killar. Vi är skapta med olika förutsättningar, nu vill jag givetvis tillägga att självklart ska en man och en kvinna ha samma lön och bli behandlade med samma värdighet. Anser att man ska hjälpas åt och samarbeta i ett förhållande, behöver inte vara uppdelat exakt på pricken lika, men båda ska känna sig nöjda och glada. Blir så jäkla trött på folk som tror att flickar blir sämre personer för att dom får leka med Barbie och ha rosa kläder. Det ska vara unisex hit och dit. Varför utesluta det ena eller andra. Ta på era pojkar en rosa klänning då så gör ni det plagget till ett unisex-plagg.  Jag själv har en dotter hon har alltid haft rosa på sig, från början för jag tycker det är enormt gulligt att klä flickor till flickor och pojkar till pojkar, men nu för att hon själv gillar rosa. Min dotter har en flicka på sitt dagis som alltid såg ut som en pojke när hon var mindre. Men till hennes föräldrars förtvivlan så ville givetvis även denna lilla tjejen bära söta små klänningar med hello kitty motiv. Som de flesta andra flickor VILL... när jag var liten så hade jag alltid rosa, jag lekte alltid med barbie och jag är ingen sämre människa idag för det!
    Jag är noga med jämnställdhet och att alla är lika mycket värda. Tycker man som förälder borde lägga ner krutet på att fostra sina barn till snälla och omtänksamma människor! Antingen föds man till flicka eller till pojke! så är det man föds inte till nått dubbelkönat hen!


    irriterad
  • Svar på tråden vadå HEN
  • Kevin2011
    elefantmamman skrev 2012-07-05 13:08:40 följande:
    TS, jag håller med dig. Tror många har fått jämställdhet om bakfoten. Jämställdhet är inte att utplåna alla olikheter, jämställdhet är att behandla alla lika oavsett kön, hudfärg, klädstil, frisyr eller religion.
    Hen är inte menat att utplåna olikheter heller.
  • MalinJoo

    BORT MED HEN!!!!! Pojkar har SNOPP, tjejer har SNIPPA! Fattar ni det fysiologiska?

  • MalinJoo
    Plutteli skrev 2012-07-05 20:45:53 följande:
    Jaha, vad är det för kön på dessa barn då:
    4.bp.blogspot.com/-dlbz7Uc_I34/TxNyVMv-8BI/AAAAAAAAR_k/5bNl7bUm1Gg/s 400/3%2Bbarn.jpg
    Hej skicka igen, länken funkade inte. Mvh
  • Plutteli
    MalinJoo skrev 2012-07-05 20:56:23 följande:
    Hej skicka igen, länken funkade inte. Mvh
    Ok. Denna bild då:

  • MalinJoo
    Plutteli skrev 2012-07-05 21:00:51 följande:
    Ok. Denna bild då:

     


    Söt bebis, vad är poängen? 
  • Kevin2011
    MalinJoo skrev 2012-07-05 20:40:55 följande:
    BORT MED HEN!!!!! Pojkar har SNOPP, tjejer har SNIPPA! Fattar ni det fysiologiska?
    Och bort med SYSKON. Systrar har SNIPPOR och bröder har SNOPPAR.
    Och bort med FÖRÄLDRAR. Mammor har SNIPPOR och pappor jag SNOPPAR!

    Skrikandes
  • Kevin2011
    MalinJoo skrev 2012-07-05 21:06:25 följande:
    Söt bebis, vad är poängen? 
    Poängen är att HEN är ett ord man kan använda när man inte vet könet på tex bebisen man ser en bild på. Som den som postades!
  • LunaLunatic
    Plutteli skrev 2012-07-05 21:00:51 följande:
    Ok. Denna bild då:

     


    Det är en pojke  väl?
    Don't argue with idiots - they'll drag you down to their level and beat you with experience
Svar på tråden vadå HEN