Inlägg från: Anonym (sur?) |Visa alla inlägg
  • Anonym (sur?)

    Försurad kropp, hjälp mig basgöra den!

    Baginbox skrev 2012-08-29 12:49:04 följande:
    Kalk. Men konsultera en specialist i allmänmedicin först.
    Tack för tipset.
  • Anonym (sur?)
    Fannypack skrev 2012-08-29 15:53:42 följande:
    Fast det jag hävdar är ju att det inte finns något, utom allvarlig sjukdom, som kan ändra ph-värdet i kroppen, oavsett hur vad man äter. Visst bryts olika mat ner på olika sätt, syror bildas etc, men det påverkar fortfarande inte ph-värdet i blodet.  Kroppens buffersystem reglerar det. Jag har läst på . Om du kan visa en enda vetenskaplig artikel där en männiksa med i övrigt "normala" värden har för lågt phvärde i kroppen så ändrar jag gärna uppfattning.

    Visst kan vara kritisk till resursbrister etc i den vanliga vården, men det gör inte "försurad kropp" till mindre bogus.
    Aldrig hört talas om urinsyra?


  • Anonym (sur?)
    Estelle skrev 2012-08-29 17:29:36 följande:
    pH-stickor? pH-balansen i kroppen mäts med artärblod.
    Urinen funkar lika bra.
  • Anonym (sur?)
    Pallas skrev 2012-08-29 18:20:59 följande:
    Nä, det är klart att man kan ändra sin kost, men nu är jag intresserad av vetenskapliga belägg för att det skulle ha någon inverkan på blodets pH-värde. Jag kan inte hitta några, kan du?
    Testa googla på urinsyra så blir du kanske mer upplyst.
  • Anonym (sur?)
    talulah gosh skrev 2012-08-29 20:07:09 följande:
    Nu har jag läst lite mer i tråden: Och HERREGUD. Du kollar pH i urinen för att se om din kropp är för sur? Och du är SSK? Vad visar dina stickor då? Jag antar att du vet att urinen ska vara surare än blodet?
    Gör jag? Jag frågade bara om en person hört talas om t.ex urinsyra.

    Är jag sjuksköterska också?

    Saliv funkar bra för att kolla phvärdet..

    Ingen av er negativa som hört talas om Ragnar Berg? Var hans upptäckter humbug alltså?
  • Anonym (sur?)
    talulah gosh skrev 2012-08-29 20:44:54 följande:
    Nä, det kanske var någon annan i tråden - det är ju inte lätt att hålla reda på alla anonyma...

    Ja, men saliv och urin varierar väldigt i pH under dagen, så det är inte speciellt bra att mäta. Dessutom ska det inte vara samma pH som i blodet, och du kan vara surare än normalt i munnen utan att vara sur i blodet.
    Själv kan jag nog tycka att trådstartaren är ganska lätt att hålla reda på.

    Betackar mig för dina påstådda kunskaper om phvärde. Tror jag vet mer än dig tack.
    Anonym (Tandläkare) skrev 2012-08-29 20:52:28 följande:
    Salivens pH beror av vad, när och hur man ätit senast. Så är det med det.

    Vill understryka att jag inte på något sätt tror på att man kan vara försurad utan annan patologi, men rätt ska vara rätt ändå! 
    Inte direkt på morgonen. Så är det med det.

    Ändå finns det en känd läkare vars kompanjon fick Nobelpriset som kom fram till att viss mat basgör kroppen och annan försurar den. Men du behöver inte tro på det.

  • Anonym (sur?)
    talulah gosh skrev 2012-08-29 21:23:59 följande:
    Nej, jag tror inte att du vet mer om pH i kroppen än vad jag gör. Och jag tror inte att det är bra att käka bikarbonat. Jag tror att det är bra att äta nyttig mat med mycket grönsaker och inget godis. Det är vad jag tror. 

    Varför tar du inte bara en blodgas så får du ju reda på svaret? Av alla de jag hört som snackar om att de är sura har INGEN någonsin tagit en blodgas. Rädd för svaret?
    Okej, men det tror jag att jag gör.
    Själv tror jag inte att det är skadligt alls under en period.
    Jag äter redan mycket bra mat och godis käkar jag inte alls. Kroppen behöver hjälp på traven för att återställas.

    Nej, inte det minsta.


  • Anonym (sur?)
    talulah gosh skrev 2012-08-29 21:43:37 följande:
    Om du visste mer om pH skulle du förstå att du måste ta ett pH-värde i blodet för att veta.
    Så varför tar ingen någonsin reda på hur det verkligen ligger till? (dvs tar en blodgas) 
    Om du visste något om ph så skulle du veta att ph i blodet inte speglar hela kroppens hälsa... Att lungorna fungerar bra betyder inte att resten av kroppen fungerar som den ska.
  • Anonym (sur?)
    Anonym (syrra) skrev 2012-08-29 22:20:34 följande:

    Och jag skrev inlägget om smärta med en smiley på slutet! Kan du sluta tjafsa om det nu, jag har inget intresse att kolla mitt pH, jag gjorde ett litet i min mening "kul" inlägg, Jag argumenterar inte om pH generellt.

    Jag har folk som menar på att jag är sur, utifrån deras synsätt. Jag har inte gjort något direkt åt saken, jag är för lite insatt MEN asner det är viktigt att det finns komplement att ta till när sjukvården inte hjälper en! Utan i många fall stjälper! Att vi sen här diskuterar pH kunde lika gärna vara hypotyreos, kortisolbrist, b12 brist, smärta, eller nåt annat. 

    Om man väljer ett komplement kan man fixa alternativa vägar att kolla sitt pH. Precis upp till var och en att avgöra vad som är rätt och fel för den egna kroppen!   
    Tack!
    talulah gosh skrev 2012-08-29 22:27:00 följande:
    Problemet är bara att vi VET att det är nyttigt att äta den mat som rekommenderas - men det finns inget som belägger att det skulle bero på pH-värdet. Det är inte säkert att det är bluff och båg totalt, men det finns inga bevis! Förstår ni skillnaden?
    Så hur kommer det sig att människor får cancer då? Professor Otta Warburg vann t. ex. redan 1931 Nobelpriset för upptäckten att cancerceller inte växer i en syresatt miljö med ett balanserat pH-värde.

  • Anonym (sur?)
    stickkontakt skrev 2012-08-29 22:42:53 följande:
    Jag vet inte om jag ska skratta eller gråta. Visst kan folk äta en massa grönsaker om de vill, det är säkert bra. Att börja sleva i sig natriumbikarbonat är nog mindre lämpligt. Och att citroner skulle vara basiska? Jag vet inte vad jag ska säga.

    Jag har också googlat på Ragnar Berg och jag tycker det säger allt om hela konceptet att det förespråkas av folk som hävisar till en enda forskare som var verksam i början på 1900-talet. Det är ju väl känt att de hade full koll på den tiden, ingen galen forskning alls. Eller? Att det dessutom påstås att han är nobelpristagare trots att han inte finns med på några officiella listor är ju bara patetiskt. Visst förekommer forskningsfusk och påhittade titlar, men att hitta på ett nobelpris är lite väl magstarkt och lättavslöjat. 
    Kroppen omvandlar citroner till basiska.

    Nekar du till att cancer bara kan växa i sur miljö?


Svar på tråden Försurad kropp, hjälp mig basgöra den!