-
Jag ska göra min belastning om två veckor då mitt sockervärde var på tok för högt i går när jag var på inskrivning. Mår skit över detta och det känns som hela min värld bara raserades. Vad ska jag äta, hur ska jag leva? Många tankar är det.SunnaLiv skrev 2012-12-08 10:23:36 följande:Ja får säkert göra glykosbelastningen snart för o se om min grav diabetes kommit igen denna grav. + ja har stora problem med mitt järn,kan inte äta tabletterna man får för mår extremt dåligt av dem....får knapra spenat istället o hoppas järnet gått upp till inskrivningen den 17/12.... OCH som posten på brevlådan så har ja nog fått migrän :(.... Inget ja hade förra graviditeten.Hoppas de lättar snart:* -
hade 9,5 två timmar efter frukost. Inte nån höjdare alls.SunnaLiv skrev 2012-12-08 14:45:46 följande:Sömntutan: va låg det på? -
Själv har min helg präglats av oro. Fick ju reda på att mitt blodsocker var högt när jag var på inskrivning i fredags. Var ner på apoteket i stan för att kolla om det hade blodsockermätare, men icke.
Idag var jag dock till min svärmors väninna som har diabetes för att kolla sockret. Hade ätit frukost ca en och en halv timme innan och idag låg mitt värde på 5,1, Kändes ju skönt att det inte var skyhögt. Kommer dock att försöka att inte äta så mycket kolhydrater och socker iaf, så får vi se vad glukosbelastningen säger den 19:e.
-
Jag tycker väldigt mycket om Elin, men det heter min syster så det är bara att glömma.
Emmy är ett namn jag gillar också. -
Här är det bokat UL 9/1. Längtar som en tok.
-
Jag vet att det är jättetidugt. Men flera ggr denna vecka tycker jag mig ha känt lite fladder i magen. Vet ju inte om det är bebis eller nätt annat. Men magen har inte låtit eller nått efteråt. Måste säga att när jag kände det första gången blev jag överlycklig. Känner mig just nu inte alls gravid då illamåendet är borta och brösten inte ömmar längre. Är livrädd att de inte hittar några hjärtljud på ULet. Men fladdret gav mig hopp och allt började kännas mer verkligt.
-
Under mina två andra graviditeter kände jag inte bebis förrän i v. 20. Är ju bara i v.15 nu, så man tycker ju att det är en aning tidigt. Men som du säger, det beror kanske på.Acantha skrev 2012-12-11 11:33:10 följande:
Har oxå känt nått sånt, mest när jag gått. Obehagligt.
Jag tror att det inte är så ovanligt att känna, men det beror på hur livmodern sitter och hur väl man känner sin kropp. Jag har det ordentligt livat i magen. Ibland undrar jag om det är mer än två, så som det stökar. Var inte alls så här med sonen, men nu är det så jag dra efter andan ibland för jag blir så förvånad. Underbart att kunna sitta och känna dem.
Mår också i övirgt i stortsätt som vanligt, tröttare förtfarande, och lillamående ibland. Men betydligt bättre än innan.
-
Ja jag har skitont mellan benen. Frågade min kompis som är medicinsk massör om det kan vara fogarna som spökar och det trodde hon definitivt. Bäckenet går ju liksom i hop mellan benen, vilket kan ge besvär. Mitt går upp till svanskotan och ut i skinkan också.Madelen21 skrev 2012-12-11 13:31:40 följande:ska fråga er här inne... nån mer än jag som har det där trycket mellan benen?
foglossning hur känns d nu igen?
sätter d sig i ryggen? jag har värk nertill men ja har även fått åderbråck "därnere" ....
v 14 idag här å i morse var d spy attack igen :/
idag ska jag å mina barn på pysselkväll som svenska kyrkan har ska bli mysigt, kl 17-19 å så är d fika å så får man pysslet man gör.
har bakat skitgoda havrerutor med nougat på.
kan dela mä mig av receptet:
300g margarin
1 dl socker
2msk sirap
2 tsk bakpulver
9 dl havregryn
nougat
smält margarinet
under tiden blandar man socker havregryn bakpulver i en bunke. tillsätt smält margarin och sirap och rör ihop till en smet. bre ut på en bakplåtsklädd långpanna. grädda i 175 grader tills kakan fått fin färg.
ta ut den ur ugnen å hyvla över nougat medan kakan är varm. låt stelna, man kan gärna ställa ut kakan och sen skära upp i rutor i valfri storlek :)
super goda å super lätt :) -
Själv har jag pendlat i vikt. Gick snabbt upp 3 kg, men jag tror att det berodde på att jag hade sån förstoppning och var så svullen. Nu är jag tillbaka på startvikten igen, vilket känns skönt.
Vi kommer inte att ta reda på kön. Har inte gjort det på någon av barnen. Tycker det är jättespännande att inte veta. Men visst är jag nyfiken. Sticker inte under stolen med att det skulle vara roligt med en tös denna gång då jag har två pojkar sen innan.
-
Samma här!Sagolina skrev 2012-12-11 19:36:11 följande:Sanmal: Har samma situation som du: Övervikt och bakåtlutad livmoder. Känner ingen kant, märker bara att det är lite hårdare i nedre delen av magen, under min vanliga "pösmage". 14+0 för mig idag.