Nape skrev 2012-10-18 20:48:24 följande:
Min mamma säljer våra avlagda barnkläder och annat på Tradera. Hon är pensionär och drygar ut kassan på detta sätt. Hon är verkligen noga när hon säljer- hon synar kläderna noga, noga och hon tvättar så allt är superfräscht. Hon har till och med köpt Vanish, så hon verkligen inte råkar sälja ett plagg med någon fläck hon missat. *s*
Ibland skickar hon med något extra, gratis. "Åh, men de söta små strumporna passar så bra ihop med klänningen så jag tänkte att de kanske ville ha.." En gång skickade hon en mössa till en köpare, alltså gratis, bara för att hon tänkte att den kunde matcha jackan de köpt tidigare.
Hon packar noga, lägger ibland ut lite fraktkostnad ur egen ficka och skickar varorna SNABBT.
Mamma har inte internetbank, så hon kan inte se om säljaren betalat (mer än på kontoutdrag en gång per månad). Så hon brukar skicka när köparen mejlat att denne betalat. Ibland skickar hon även utan mejl. "Äh, jag skulle ändå till posten..klart de betalar." Eller "Det var ju till en liten baby och hon har kanske inte haft tid att betala än, barnet kanske varit vaken om nätterna.."
Ja, min mamma är snäll. (Lite för snäll ibland. *s*)
Varför skulle du vilja blåsa en säljare? Var är din moral? Det är ju nåt fel? De flesta andra tar INTE chansen att fiffla så fort de kan- för oss andra är det viktigt att göra rätt för oss. Det du tänker göra är stöld- även om du kommer undan med det. Väldigt fult och trashigt.
Jag förstår inte alls hur du fungerar. Skulle du även snatta från affären om ingen såg? Om jag glömmer låsa cykeln- tar du den?
Nej, Nape, skulle aldrig fundera på att lura någon som din mamma som säljer barnens kläder för att tjäna pengar. Och dessutom pensionär...nej, aldrig.
Nu är det inte heller så att jag håller på och stjäl saker från folk, tycker det finns stor skillnad mot att någon skickat en vara utan att först väntat på betalningen (vilket ju är det vanliga) och att stjäla en cykel på stan.
Att jag funderade på det är pga att jag inte fått den andra varan, så jag tänkte om jag ev.kan göra så att jag inte betalar ifall jag inte får de andra så det jämnar ut sig. Nu fattar jag att den ena inte har med den andra att göra men skulle känna mig dumt att betala så mycket pengar i onödan.