keron skrev 2013-01-24 16:27:06 följande:
Ingen av dem. Pampers luktar illa när den kommer i kontakt med kiss och Libero släpper ifrån sig nåt som ser ut som sockerkristaller (men mjukt) och båda blir jättemjuka och mosiga när det är fler kissningar än 2-3 i dem. Willys egna blöjor funkar bäst för oss.
Har barnet kissat, så byter man väl normalt, eller? Jag vill iaf inte att mitt barn ska gå med kiss och bajs i blöjan i onödan. Någon droppe kiss en stund, men inte 2-3 kissningar. Det är ju äckligt.
Jag tycker det är en fördel om det märks när det ska bytas och dottern har vant sig vid att det ska bytas när något hänt, vilket är en fördel nu vid potträningen. När hon var nyfödd uppskattade jag nätet i Pampers eftersom det tog upp bajset väldigt bra. Andra blöjor fastnade i huden och gjorde henne röd.
Liberos vanliga blöjor har inte suttit bra på vår tunnis och de känns väldigt stela och prassliga. Däremot har Up&Go funkat bra. Tvärtom, så har pampers baby dry och active fit funkat fint, men inte easy up.