Inlägg från: TeddyGirl82 |Visa alla inlägg
  • TeddyGirl82

    Gravid i Göteborg 2013

    Snultan skrev 2013-10-02 05:06:59 följande:
    Tack tack

    Sitter o dricker mitt te nu o försöker ladda upp. Hur man nu gör det.. hade en sån konstig dröm att min sambo lämnade sjukhuset precis innan op för att gå å bada med min lillebror. Jag va jättearg haha!

    Kl 7 ska vi va på sjukhuset o op är typ 8.30 om inget annat händer.. kommer med uppdatering sen



    Lycka till idag. Snart e din bebis här.

    Vad e d för träff på fredag?
  • TeddyGirl82
    September2009 skrev 2013-10-02 17:03:22 följande:
    Var lute inställd på att komma på fredag, tror Joel hade tyckt det hade varit kul, speciellt nör det ingår fika, då kan han åka hem till vem som helst ;)

    Vad tror ni om en träff nästa vecka? Gör ett försök och bjuder er hit, kan torsdag funka?

    Åh Snultan nu är jag så nyfiken! mår du och bebis bra?



    Jag vill gärna vara med..om jag får.
  • TeddyGirl82
    Snultan skrev 2013-10-03 17:25:04 följande:
    Igår 09.14 kom lilla Matheus till världen 3050gram 49 cm. Allt har gåt jättebra! O vi alla mår bra. Op team här på Mölndal har var fantastiska. Vi får förhoppningsvis åka hem rredan imorgon längar!! Saknar min vovve o har mamma o syster på besök (de bor i sthlm)



    Grattis! Härligt att allt gått bra
  • TeddyGirl82
    September2009 skrev 2013-10-07 23:23:21 följande:
    Hoppas ni har det bra med era bebbar. Har ni kommit ut på några mysiga höstprommenader, eller haft nåt annat skoj för er? Vore väl rätt trevligt att ses nån dag för en barnvagnsprommis?

    Är det inga fler som har lust att ses på torsdag? Alla är varmt välkomna, även ni som inte kunnat komma tidigare. Även om man får ett visst utbyte här på nätet så är det roligare att träffas irl kan jag tycka.

    Ha det bra!



    Är ute varje dag på promenixer så jag promenerar gärna nån dag.

    Vart bor du? Är det bra med bussar dit? Vpr bil är inte och lita på då airbag lampan lyser så vill inte köra mer än jag måste
  • TeddyGirl82
    LillaLoppanT skrev 2013-10-12 01:03:42 följande:
    Hallå tråden, vart tog ni vägen?



    Jag tittar in då och då men känns som man inte har nåt och skriva. Har velat vara med på träffarna men när det sen närmar sig så vill jag inte. Kan vara för jag har mycket nu. Har drabbats av förlossningsdepression. Men på väg ut ur den snart hoppas jag.

    Plus mycket med Tilde. Hon äter lite känner jag. Inte vägt henne på 2v. Får bli när det är dags för vaccin om 2v. Hon äter ordentligt 150ml två mål. Sen e d 70-100 dom andra. Men ska prova och sänka mängden så får hon äta oftare istället på dagarna om hon inteär nöjd. Och semestern med hela nätters sömn är över och bytt mot nätter då hon gnäller för hon vill ha nappen.

    Ska även prova en babysleep kudde mot platthet på huvvet. Så man kan variera hur hon sover. Skadar inte och testa. Så det är mycket nu. Men hoppas d ger sig snart så jag kan va me på träffar jag med.
  • TeddyGirl82
    Snultan skrev 2013-10-13 10:45:02 följande:
    Inte kul med depression teddygirl, hoppas den går över snart!!

    Min son verkar ha sina skrik timmar på kvällarna. Vet inte riktigt vad de är.. om de är magont eller bara att han inte kommer till ro. Kan de ha nåt att göra med att han sover hela dagarna så han blir typ övertrött på kvällen? Eller är de bara sån period nu kanske..

    På tisdag blir det bvc, ska bli kul o se vad han väger. Vill att han ska växa i sina kläder :-P även dom minsta är för stora. Lilla plutt!

    Nä det är inte kul. Denna känns svår och komma ur. Otillräcklig och allt.

    Skriktimma har vår dotter med, fast den börjar bli mindre nu. I början trodde jag att d var typ kolik eller nåt. Men när det börjar ge sig lite så släppte jag den tanken.

    vaccineringsdags nästa vecka...lite nervös för det för jag hatar nålar. Tur mannen är med, men jag får väl hålla henne så hon inte ser det som att det är pappa som utsätter henne för det. 

    Laddat med Alvedon supp ifall det behövs efteråt i alla fall.        
  • TeddyGirl82
    MissKaos skrev 2013-10-14 12:23:48 följande:
    Får du hjälp med depressionen? Viktigtcatt den bryts så snabbt som möjligt. Då minskas risken för återfall. Har du fått råd om vad du kab göra själv? Tex måttlug motion vila etc? Får du samtalsstöd och medicin?



    Jag går hos psykologen på bvc. Sen pratat med mannen om hur han får hjälpa till. Ute och går mycket och skingrar tankarna och försöker vara social. För d hjälper mig
  • TeddyGirl82
    MissKaos skrev 2013-10-14 12:41:50 följande:
    Det är bra! Jag tycker ibland vc slarvar med behandling. Men det är lätt att säga nör man jobbar i öppenvården vi har ju andra resurser. Psykolog är bra! Bryter det inte så be om medicin det är kemisk hjälp men kan räta upp situationen ganska snabbt. Motion är en av de bästa medicinerns mot måttliga depressioner. Så även ljus! Sömn är ju med viktigt men svårt när det man har barn. Så bra av dig att ta tag i det och att du pratar om det öppet. Depressioner är tunga men behandlingsbara och övergående. Du kommer bli frisk igen.



    Ja d har jag gett mig sjutton på. Bara mycket på en gång. E en omställning i livet som jag inte var med på
Svar på tråden Gravid i Göteborg 2013